www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Orzeczenie - Znaczny stopień, a podjęcie pracy (1580 - wyświetleń)
- Autor Mateusz1997 Dodany 2018-07-20 18:20
Witam,

Posiadam orzeczenie ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W orzeczeniu podane są kody 05-R 10-N. W pkt dotyczącym pracy wszędzie piszę " Nie dotyczy". Czy posiadając takie orzeczenie mogę podjąć pracę biurową?
Nadrzędny Autor ulena Dodany 2018-07-21 11:22
"Pracę biurową". cokolwiek to znaczy oczywiście podjąć możesz zawsze. Pytanie jednak- jakie masz ku temu kwalifikacje, bo samo orzeczenie to za mało.
                 
Nadrzędny Autor piotrawa4 Dodany 2018-07-21 19:56
Pracodawca pisze zawsze jakie są przeciwwskazania do pracy na danym stanowisku, następnie wszystko jest w rękach lekarza medycyny pracy. Zdarza się, że niektórzy ukrywają swoje orzeczenia jeśli nie ma potrzeby ich ukazywania, a ich niepełnosprawność jest "niewidoczna". Mnie np. zdarzyło się, że lekarz był przeciwny, a dał mi zdolność tylko dlatego, że było to stanowisko ściśle związane z moim zawodem. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2018-07-24 16:56
Potwierdzam częściowo to, co napisali inni:

Jeśli chcesz podjąć zatrudnienie na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek wysłać Cię na badania do lekarza medycyny pracy i to on będzie podejmował decyzję, czy możesz wykonywać daną pracę.

Jeśli zatrudnienie byłoby na umowie cywilnoprawnej (np. zlecenia), badanie przez lekarza medycyny pracy nie jest obowiązkowe - pracodawca może Cię do niego wysłać, ale nie musi. Jeśli Cię nie wyśle, to do Ciebie i do pracodawcy należy decyzja, na jakim stanowisku możesz pracować.

Kwestią oddzielną jest to, jak podjęcie pracy może wpłynąć na Twoje ewentualne uprawnienia do renty (jeśli je masz). Było o tym już trochę wątków na forum, np: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?pid=274540

Osobiście nie polecam ukrywania orzeczenia, ponieważ może to mieć nieprzyjemne konsekwencje, jeśli zdarzyłby Ci się jakiś wypadek w pracy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Orzeczenie - Znaczny stopień, a podjęcie pracy (1580 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill