www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Asystent Osoby Niepełnosprawnej-prośba o informacje (3611 - wyświetleń)
- Autor nicram1 Dodany 2018-08-08 14:54
Szanowni Użytkownicy Forum,

Chciałbym się zapytać czy, ktoś z Was korzysta już z  pomocy Asystenta Osoby Niepełnosprawnej. Kwestia ta ponownie „ujrzała światło dzienne” podczas niedawnego protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Sam jestem 47 letnim człowiekiem z czterokończynowym porażeniem mózgowym. Poruszam się słabo o kulach (po mieszkaniu) i przy pomocy wózka inwalidzkiego na zewnątrz. Mieszkam w Łodzi, jestem jedynakiem, opiekuje się mną Tato, (Mama zmarła w 2013 roku), który ma 71 lat. Na razie jakoś dajemy sobie jakoś radę, ale nie ukrywam, że taki Asystent bardzo ułatwiłby nam życie, problem jednak w tym, że nie wiem jak się o takiego Asystenta ubiegać.

Gdzieś czytałem, że należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (przynajmniej tak jest w Łodzi), czy ktoś z Was przechodził już procedurę kwalifikacyjną
i wie jak to wygląda? (jakie dokumenty trzeba złożyć? Czy jest jakaś komisja lekarska? Czy przeprowadzana jest tylko rozmowa kwalifikacyjna?). Kto pokrywa wynagrodzenie takiego asystenta? Czy na przykład „darmowy” Asystent przysługuje tylko osobom o niskich dochodach na osobę/gospodarstwo domowe, a jeśli tak to jaka jest wysokość dochodu, od której bezpłatny Asystent już nie przysługuje?

Na ile godzin dziennie przychodzi tak osoba? Czy jest to ilość ustalona odgórnie i taka sama dla każdego niepełnosprawnego, czy też jest to kwestia, którą ustala się indywidualnie dla każdej osoby? Czy Asystent przychodzi również w soboty i w niedziele (dni ustawowo wolne od pracy)? Czy godziny pracy Asystenta są „sztywne”, tzn. przychodzi na przykład tylko rano, czy też „ruchome”, może przyjść rano, w południe lub wieczorem? Czy ogólną liczbę godzin przyznaną jednemu podopiecznemu można podzielić między pory dnia? (np. niepełnosprawny ma przyznane ogółem 3 godziny pomocy dziennie. Asystent przychodzi rano na 1 godzinę, w południe na 1 godzinę i wieczorem na 1 godzinę).

Jaki jest zakres obowiązków takiego Asystenta? Jak rozumiem jest on dopasowany do indywidualnych potrzeb podopiecznego? Pytam, ponieważ jest część niepełnosprawnych, która potrzebuje pomocy przy ubieraniu/rozbieraniu, karmieniu, zmianie pieluch, a ja takiej pomocy nie potrzebuję Czy zakres jego ‘usług” dotyczy tylko czynności związanych bezpośrednio z podopiecznym (np. pomoc przy kąpieli, czy pokonywaniu schodów), czy też np. robieniu zakupów, sprzątaniu, gotowaniu posiłków? Czy w zakres pomocy takiego asystenta wchodzi np. pójście z podopiecznym do kina, teatru, galerii handlowej czy na przyjęcie?

Zdaję sobie sprawę, że pytań jest sporo, ale są one ważne sądzę nie tylko dla mnie, ale każdej osoby niepełnosprawnej. Jeśli nie jesteście w stanie odpowiedzieć na moje pytania, to może przynajmniej wiecie, gdzie można znaleźć w  miarę aktualne i kompletne informacje na temat Asystenta Osoby Niepełnosprawnej.

z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam „forumowiczów.

Marcin
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-08-09 12:58
Panie Marcinie,

Nie korzystam z takich usług, bo nie są mi potrzebne (oby jak najdłużej), ale trochę o nich wiem, więc się podzielę:

Po pierwsze należy rozróżnić usługę opieki środowiskowej od usługi asystenta. Standardowo dostępna jest usługa opieki – zarządzają nią samorządy, więc zasady nieco się różnią w różnych miejscach, ale ogólnie polega to na tym, że lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej kontraktuje wykonawców, którzy pomagają w podstawowych czynnościach życiowych osobom, które są jeszcze w stanie mieszkać w normalnym mieszkaniu, ale nie radzą sobie całkiem samodzielnie.

Pomoc ta może obejmować zarówno ubieranie czy mycie, jak i gotowanie, sprzątanie czy pomoc w robieniu zakupów. Decyzję o tym, jakie usługi może Pan otrzymać podjąłby łódzki MOPS –„pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy celem ustalenia sytuacji osobistej i dochodowej, po czym wydawana jest decyzja środowiskowa, która określa zakres usług i ewentualną odpłatność za nie” (źródło). Zasadniczo liczba godzin czy zakres usług powinien być ustalany indywidualnie, przy czym oczywiście jest też ograniczony tym, ile pieniędzy na te usługi ma lokalny OPS.

Usługi opiekuńcze mogą być częściowo odpłatne lub bezpłatne, zależnie od decyzji samorządu. W Łodzi bezpłatne są usługi dla osób samotnych, których dochody są poniżej tzw. kryterium dochodowego, czyli poniżej 634 zł (od października 701 zł). Natomiast jeśli czyjeś dochody „przekraczają wyznaczony próg [....], opłaty za godzinę pracy opiekunki zależą od dochodu i mogą sięgać od kilku do kilkunastu złotych” (źródło).

Usługi asystenckie nie są natomiast obowiązkowe – konkretne gminy, instytucje (np. szkoły wyższe) czy stowarzyszenia mogą prowadzić programy asystenckie, ale nie muszą. Nie ma więc żadnych ogólnopolskich zasad co do zakresu, trwania ani odpłatności. Asystent ON ma pomóc osobie niepełnosprawnej funkcjonować poza domem – dotrzeć na studia, pójść do urzędu albo nawet wyjść na spacer. Asystent nie jest opiekunem: ma nie wyręczać takiej osoby w czynnościach, a jedynie pomagać pokonywać trudności. Obecnie w Łodzi usługi asystenckie są dostępne w ramach programu „Opiekuńcza Łódź” dofinansowywanego ze środków UE (do września przyszłego roku). Podstawowe informacje o tym programie oraz telefon kontaktowy tutaj: http://dla-rodziny.org.pl/?asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej-aoon,291

Poza asystenturą program „Opiekuńcza Łódź” obejmuje także zwiększenie usług opiekuńczych ponad to, co przewidziane jest standardowo przez MOPS. Szczegóły tutaj: http://mops.uml.lodz.pl/informacje/projekty/opiekuncza-lodz/

Jeśli nie będzie możliwości uzyskania usług asystenckich przez powyższy program, może Pan jeszcze sprawdzić, czy jakaś organizacja pozarządowa działająca w Łodzi coś oferuje w tym zakresie. Wyszukiwarkę wszystkich ogólnopolskich organizacji pozarządowych działających na rzecz dorosłych niepełnosprawnych znajdzie Pan tutaj: http://bazy.ngo.pl/niepelnosprawni-dorosli

Podsumowując – pomoc w zakresie codziennych czynności (także takich jak sprzątanie czy robienie podstawowych zakupów) zapewnia się normalnie w ramach usług opiekuńczych. Istnieją pewne ogólnopolskie zasady, ale ponieważ wszystkie szczegóły ustalane są lokalnie, powinien Pan w pierwszej kolejności skontaktować się z łódzkim MOPS – nikt spoza Łodzi nie powie Panu, jak dokładnie wygląda procedura w Pana mieście. Jeśli natomiast interesuje Pana pomoc w załatwianiu spraw i funkcjonowaniu poza domem, to nie ma ogólnopolskich zasad, jest to dosyć rzadka / ograniczona forma pomocy i w tej chwili w Łodzi prowadzi ją wskazane wyżej Stowarzyszenie.
Nadrzędny - Autor nicram1 Dodany 2018-08-13 11:59
Dziękuję serdecznie za informacje.
Nadrzędny Autor Kropek Dodany 2018-08-13 15:29
A ja Marcinie zadał bym Ci pytania.
Jak to technicznie byś rozwiązał ,że asystent ma przychodzić na jedną godzinę w trzech różnych porach. Czy za każdym razem miałby to być inny człowiek? I ewentualnie dopytam: gdybyś to Ty miał świadczyć taką pomoc asystencką , jak byś to rozwiązał?
Nadrzędny Autor buduj Dodany 2018-08-13 16:53
A ja nicram1 nie radzę się sugerować durnymi pytaniami i złośliwościami kropka :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Asystent Osoby Niepełnosprawnej-prośba o informacje (3611 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill