www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulgi od darowizny (1819 - wyświetleń)
- Autor TomekW Dodany 2019-05-17 18:02
Witajcie

W tym roku zorganizowałem zbiórkę na Facebooku w związku z trudną sytuacją rodzinną, czyli operacją i chemioterapią mojego taty, a także spowodowanego tym mojego pobytu w domu opieki. Udało mi się zebrać 4000 zł.

Teraz pojawiła się tylko kwestia opodatkowania. Dla każdego zwykłego człowieka jest to ok 2700 zł bez opodatkowania, a podatek płaci się od tej kwoty wzwyż.

Nie mogę natomiast znaleźć aktualnych informacji, czy dla niepełnosprawnych są jakieś inne progi lub zasady.

Byłbym wdzięczny za wszelkie porady. 

Pozdrawiam serdecznie
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-05-17 21:39
1. Nie jestem specjalistą z zakresu prawa podatkowego - poniższe należy sprawdzić u kompetentnego urzędnika, np. dzwoniąc na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej (link)

2. Ustawa o podatku od spadków i darowizn (link) nie przewiduje ulg dla osób niepełnosprawnych.

3. Tym niemniej, podatek od darowizny związany jest nie z tym ile zebrałeś, a z tym ile kto Ci dał. W przypadku osób niespokrewnionych kwota nieopodatkowana wynosi 4.902 zł w ciągu pięciu kolejnych lat. To znaczy, że ja np. mogłabym od trójki znajomych spokojnie dostać 3 x 4000 zł (12.000) i nie płacić żadnego podatku. Ale gdyby jeden znajomy dał mi 1000 zł, drugi 4500 a trzeci 6500 to od tej trzeciej darowizny płaciłabym podatek. Ta zasada jest opisana w art. 9 ustawy (link).

4. Jeśli zbiórka była publiczna to ważne, żeby darowizny były przesyłane na Twoje konto bankowe a nie wręczane do ręki (zbiórki "do ręki", "do puszki" itd. w przestrzeni publicznej i w internecie podlegają rejestracji i nie mogą ich prowadzić pojedyncze osoby) - zakładam, że skoro szło przez Facebooka, to na konto, czyli jest okej...
Nadrzędny Autor TomekW Dodany 2019-05-23 19:37
Dzięki wielkie za pomoc. Pozdrawiam :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulgi od darowizny (1819 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill