www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / abonament radiowo-telewizyjny (12608 - wyświetleń)
- Autor misiek Dodany 2009-12-21 11:57
jak mam decyzje o stopniu niepełnosprawności umiarkowanej i mam 24 lata to czy płace abonamet??
Nadrzędny Autor eligiusz Dodany 2009-12-21 17:29
płacisz
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-12-21 21:56
Tylko osoby głusi i niedosłyszący z orzeczeniem PFRON nie płacą.Co do niedowidzących nie znam przepisów.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-12-22 07:00 Zmieniony 2009-12-22 07:03
nieprawda!!!

LISTA ZWOLNIONYCH Z OPŁAT

Zgodnie z przepisami abonamentu nie muszą płacić:

1. Osoby, które ukończyły 75 lat - zwolnienie odbywa się na podstawie dowodu osobistego

2. Inwalidzi I grupy - należy to potwierdzić na poczcie orzeczeniem ZUS-u

3. Całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji - przedstawia się orzeczenie ZUS-u lub Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności

4. Osoby, wobec których orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności - orzeczenie ZUS-u lub zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności

5. Ci, którzy są trwale lub okresowo całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (jeśli przysługuje im zasiłek pielęgnacyjny) - potrzebne będzie orzeczenie i zaświadczenie o pobieraniu zasiłku

6. Otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne - decyzja MOPS-u lub ZUS-u

7. Niesłyszący, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu - legitymacja Polskiego Związku Głuchych, orzeczenie lub zaświadczenie lekarskie potwierdzające głuchotę

8. Niewidomi, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc. - legitymacja Polskiego Związku Niewidomych, Związku Ociemniałych Żołnierzy RP, orzeczenie lub zaświadczenie lekarskie

9. Inwalidzi wojenni i wojskowi - książeczka

10. Kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi - legitymacja osoby represjonowanej

11. Inwalidzi będący ofiarami represji wojennych i okresu powojennego - legitymacja osoby represjonowanej

12. Członkowie rodzin po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi, oraz członkowie rodzin po inwalidach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego - potrzebne będzie zaświadczenie z Urzędu ds. Kombatantów oraz legitymacja ZUS z wpisem: członek rodziny po zmarłym inwalidzie wojennym lub wojskowym

13. Inwalidzi, którzy byli żołnierzami zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianymi w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych - zaświadczenie z organu wojskowego potwierdzające rodzaj i okres tej pracy oraz orzeczenie o inwalidztwie

DODATKOWE WARUNKI

UWAGA! Zwolnienia nie przysługują wyżej wymienionym osobom, jeśli mieszkają one we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26 lat i nie spełniają warunków do uzyskania zwolnienia z obowiązku płacenia za abonament RTV.
Nadrzędny - Autor sukulek Dodany 2009-12-22 13:19
Witam , jak w temacie , jestem niesłysząca , ale mieszkam ze słyszącym mężem .......jak zachowują się wtym przypadku przepisy
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-12-22 13:23
Jak w odpowiedzi powyżej - już dokładniej tego się chyba nie da wyłożyć...
Jeśli abonament jest na Ciebie - masz ulgę. Jeśli nie - nie masz ulgi.
Nadrzędny Autor sukulek Dodany 2009-12-22 18:29
Pięknie dziękuję
Nadrzędny - Autor Mistrz Dodany 2009-12-23 07:16
Od nowego roku wystarczy już trwała niezdolność do pracy, czyli II grupa lub renta socjalna na stałe. A takich ludzi jest wśród nas chyba najwięcej...
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-12-23 09:30
pokaz ten przepis
Nadrzędny Autor Mistrz Dodany 2009-12-23 11:46 Zmieniony 2009-12-23 11:51
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-12-23 18:05
Wczoraj TV podało informację, że wszyscy narazie muszą płacić abonament poza osobami głuchymi i niewidzącymi.Ustawa jeszcze nie zatwierdzona.
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2009-12-23 18:19
ja też nie płace a nie mam tych problemów
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-12-23 18:32
skoro nie  zatwierdzona tzn ze nie obowiazuje
Nadrzędny - Autor Mistrz Dodany 2009-12-23 19:30
Jeszcze nie obowiązuje, bo czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, ale jest już uchwalona i nic tego nie zmieni. Przypuszczam, że przez święta tego nie wydrukują, będzie to w styczniu, a więc będzie obowiązywać od lutego. Narazie trzeba płacić.

Tu jeszcze wszystko fajnie opisane:
http://adonai.pl/gospodarka/?id=48
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-12-23 20:55 Zmieniony 2009-12-23 21:01
no tak, ale  skoro ten przepis nie wszedl  jeszcze w zycie to po co wprowadzac ludzi w blad i pisac, ze tylko glusi przeciez nigdy tak nie bylo
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-12-23 21:02 Zmieniony 2009-12-23 21:08
Kochani mnie tam wsio rybka, ale nie tylko mówili jak i również u dołu ekranu przesuwał się napis, że abonament nadal płacimy. Wolę nie ryzykować by nie płacić potem odsetek. Skoro aż tak podali to znaczy że nie zatwierdzili. Nawet było wymienione kto ma ma płacić.

Gosiu są ludzie którzy ne płacili nigdy. Tj kombatanci, ludzie po 75 roku życia głusi, niedosłyszący oraz niedowidzący i niewidomi z przyznanymi im grupami .... Głusi z literką "L" a niewidomi chyba literką "O" Tej ostatniej nie pamiętam oznaczenia.
Ci ludzie nie płacili i płacić nie będą. Miały dojść nowe grupy.... ale narazie cisza.

Mistrz podał właściwą stronkę.
Nadrzędny - Autor yedraz Dodany 2020-02-26 13:32
Witam serdecznie :-)
Odgrzebałem ten wątek z czeluści naszego forum, ale na szczęście znalazłem, bo inaczej musiałbym tworzyć takowy od początku.
Otóż mam takie pytanie, bo teraz zaczynają w TVP straszyć że przyjdą kontrolerzy z Poczty Polskiej (listonosze?) i w każdym domostwie będą sprawdzać, czy płacony jest abonament RTV? I w związku z tym się dopytuję, bo ja oczywiście jestem inwalidą I grupy wg. orzeczenia ZUS (od urodzenia) i niedawno (no już prawie 6 lat temu) otrzymałem orzeczenie o niepełnosprawności z PCPR, z którego wynika że zaliczono mnie do znacznego stopnia niepełnosprawności ze względu na schorzenie narządu ruchu.
I teraz chciałbym wiedzieć czy powinienem z którymś z tych dokumentów udać się na pocztę i uzyskać potwierdzenie zwolnienia z opłaty abonamentowej (kiedyś takie miałem, wyrabiałem je może 20 lat temu, ale po tym okresie gdzieś mi przepadło) czy mogę spokojnie czekać na kontrolę, na której wystarczy że przedstawię orzeczenie z ZUS-u lub te z PCPR?
Dziękuję serdecznie ze wszelką pomoc od osób, które już zetknęły się z tego typu kontrolą lub o niej słyszały.
Nadrzędny - Autor rysiek kawecki Dodany 2020-03-02 13:34
Żaden "kontroler" z poczty nie ma prawa wejść do twojego mieszkania jeśli go nie wpuścisz. Nie musisz też udzielać informacji czy masz telewizor, czy nie, czy płacisz abonament, czy nie.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2020-03-03 12:14

>I teraz chciałbym wiedzieć czy powinienem z którymś z tych dokumentów udać się na pocztę i uzyskać potwierdzenie zwolnienia z opłaty abonamentowej (kiedyś takie miałem, wyrabiałem je może 20 lat temu, ale po tym okresie gdzieś mi przepadło) czy mogę spokojnie czekać na kontrolę, na której wystarczy że przedstawię orzeczenie z ZUS-u lub te z PCPR?<


Powinieneś udać się do Poczty. Potrzebne dokumenty,- dowód osobisty, orzeczenie o niepełnosprawności ( ważne ) i najlepiej oryginał ( do wglądu).
Problemem może być to że kiedyś miałeś podobne zgłoszenie. Ale,- zapytaj się czy wystawią Ci duplikat tego dokumentu lub wyrejestruj tamten odbiornik i dokonaj nowej rejestracji wraz ze zwolnieniem od opłat. Załatwia się to bez kosztów w ciągu kilku minut.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / abonament radiowo-telewizyjny (12608 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill