www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Dojazdy-sama czy z opiekunem (1767 - wyświetleń)
- Autor EwaS1963 Dodany 2020-04-11 18:12
Witam,

moja córka ma 32 lata i orzeczony znaczny stopień niepelnosprawnosci wraz z uwzglednieniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki albo pomocy innej osoby. Niepelnosprawnosc ta nastala przy porodzie.
Uczeszcza na warsztaty terapii zajeciowej. Niestety dostalam informacje, że może niedlugo być problem z odbieraniem i dowożeniem jej na warsztaty. Ania jest osobą sprawną fizycznie i może dojezdzać na owe warsztaty autobusem. Wiem, że dałby radę ponieważ zna drogę bardzo dobrze i już nakręca się że nie chce być odprowadzana za rączkę, bo jest dorosłą kobietą.

Pytanie jak to wyglada w kwestii prawnej.
Czy może dojeżdżać na warsztaty sama autobusem, czy tez muszę jej jako opiekun towarzyszyć? Czy jeśli podczas tej drogi coś by się wydarzyło jakiś nie daj Boże wypadek to czy będę odpowiadać karnie za to że mimo powierzonej mi opieki byla sama?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
Ewa
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-04-15 11:52
Nie jestem specjalistą (a tylko zwykłym użytkownikiem forum). Moja wstępna opinia:

Jeśli Anna ma „tylko” stopień znaczny a nie jest prawnie ubezwłasnowolniona, to w tym wieku jest osobą dorosłą i normalnie ponosi prawnie odpowiedzialność za swoją sytuację, jak każdy dorosły.

Zapis o w orzeczeniu o konieczności „stałej opieki” nie nakłada obowiązku bycia zawsze w towarzystwie opiekuna. Anna ma prawo wykonywać samodzielnie te czynności życia codziennego, do których jest zdolna, a jeśli np. potrzebuje pomocy, to może co do zasady skorzystać także z pomocy koleżanki, asystenta i właściwie dowolnej innej osoby – Pani jest oczywiście najbliższą rodziną, ale nie jest pani automatycznie odpowiedzialna jako jej mama. „Stała opieka” w orzeczeniu oznacza, że opieka jest potrzebna w istotnym zakresie trwale, nie bez przerwy.

Jeśli Anna jest ubezwłasnowolniona, sytuacja jest inna, bo wtedy w oczach prawa byłaby właściwie dzieckiem. Ale wtedy mówimy o kompletnie oddzielnym dokumencie i postępowaniu. Orzeczenie o stopniu znacznym samo w sobie nie ubezwłasnowalnia.

Ponieważ jednak – jak zaznaczałam – nie jestem specjalistą, proponuję dla spokoju skonsultować to telefonicznie z Centrum Integracji (http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/203787) lub internetowo np. na forum prawnym (link). Tam także skierowałabym pytanie, jeśli Anna jest prawnie ubezwłasnowolniona (o czym Pani nie wspomina).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Dojazdy-sama czy z opiekunem (1767 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill