www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niepełnosprawność gonad, a stopień lekki (2889 - wyświetleń)
- Autor Piotr4s Dodany 2020-04-20 23:47
Witam.
Mam 28 lat, z wykształcenia tech.farm. w punkcie aptecznym. Przebyłem operację usunięcia jądra. Po miesięcznej rekonwalescencji udałem się na badania i zostałem spowrotem dopuszczony do pracy jako zdolny. Postawiono mi diagnozę oligospermia (4mln plemników /1ml ejakulatu, gdzie norma to >15mln/1ml) co oznacza że faktycznie jestem niepłodny. W zasadzie już pogodziłem się z tym że nie będę mógł mieć nigdy dzieci. Chcę jednak zawalczyć o orzeczenie niepełnosprawności ze stopniem lekkim z uwagi na pogorszenie (niemożność) do sprawowania niektórych, istotnych funkcji społecznych, rzutujących w ujęciu długofalowym na brak możliwości zapewnienia sobie opieki ze strony potencjalnych dzieci i związany z tym dyskomfort psychiczny, który towarzyszy mi każdego dnia -uwaga, nie mam depresji, pogodziłem się, ale gdzieś z tyłu głowy jest myśl że w jakimś stopniu nie jestem w pełni cieleśnie (fizycznie) sprawny. Jak do tego podejść, jakie dokumenty zebrać, na jakie przepisy powołać się przed Komisją?
Pozdrawiam
Piotr
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-05-10 14:18
Od zadania tego pytania minął szmat czasu, ale może jeszcze przyda się odpowiedź.

Trochę zastanawia mnie, jakiego rodzaju rekompensatą za nieposiadanie dzieci ma być orzeczenie o stopniu lekkim...  Formalnie sprawę reguluje Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (link do tekstu w formacie pdf).

Zgodnie z § 31 tego rozporządzenia do orzeczenia stopnia lekkiego konieczne jest „istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy” (co Ciebie nie dotyczy) albo „ograniczenie w pełnieniu ról społecznych, co oznacza trudności doświadczane przez osobę zainteresowaną w relacjach z otoczeniem i środowiskiem według przyjętych norm społecznych, jako skutek naruszonej sprawności organizmu”.

To, czy bezpłodność sama w sobie powoduje istotne „trudności w relacjach z otoczeniem i środowiskiem” to kwestia oceny orzeczników (najbardziej prawdopodobnie orzecznika-psychologa).

Twoje zadania w tym procesie to:

1) Uzyskanie specjalnego zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, które powinien wypełnić Twój lekarz prowadzący lub właściwy specjalista i które należy złożyć wraz z wnioskiem o wydanie orzeczenia. UWAGA: Zaświadczenie jest ważne tylko 30 dni, należy więc uzyskać je wtedy, kiedy będziesz chciał składać wniosek.
2) Wypełnienie i złożenie wspomnianego wniosku (wraz z zaświadczeniem) w lokalnym powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności.
3) Ewentualnie: skompletowanie dokumentacji dowodzącej Twoich trudności związanych z bezpłodnością (jeśli jakąś byś miał, co nie wynika z opisu).

Wzory potrzebnych pism powinieneś móc uzyskać w swoim lokalnym powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności lub na jego stronie internetowej. Oczywiście cała procedura nie odbędzie się w tej chwili natychmiast, bo mamy ograniczenia związane ze stanem epidemii.
Nadrzędny - Autor Dynia Dodany 2020-05-12 13:02
Uwaga na psychologów - psycholog nie jest lekarzem i NIE MOŻE wypisać zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia a jedynie OPINIĘ. Pracowałam w poradni gdzie urzędował zespół orzekający ds indywidualnego nauczania i ludzie notorycznie przynosili nam zaświadczenia lekarskie wypełnione przez psychologów, którzy uważali, że mogą takie zaświadczenia wypisywać. Otóż nie, nie mogą. Zaświadczenie lekarskie może wypisać tylko i WYŁĄCZNIE lekarz.
Ja bym zawalczyła z tą niepłodnością, bo jest to jednak, przynajmniej dla mnie, istotna rola społeczna. Warto byłoby przedstawić zaświadczenie od androloga - męskiego ginekologa. Psychiatrę i psychologów omijałabym szerokim łukiem. Psychiatra jest tylko od zapisywania leków, które różnie działają na każdego, a psycholog uświadomi ci, że masz problemy tam gdzie ich nie ma. Wiem co mówię, mąż się leczy psychiatrycznie i po każdej rozmowie z psychologiem jest mu gorzej.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-05-12 14:29
W ramach wyjaśnienia, tak na wszelki wypadek: pisałam o orzeczniku-psychologu, bo psychologowie są w składach orzekających o niepełnosprawności, mogą być do takiego zespołu powołani i w związku z tym spodziewałabym się, że dojdzie też do takiej konsultacji w trakcie orzekania.

Dziękuję natomiast za uzupełnienie, że psycholog nie może wypełnić zaświadczenia lekarskiego.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niepełnosprawność gonad, a stopień lekki (2889 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill