www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / choroba/hospitalizacja opiekuna - pytanie (1765 - wyświetleń)
- Autor baba Dodany 2020-08-17 11:41
Dzień dobry,
Poszukuję wiedzy, MOPS powiedział, że oni się w procedury pogotowia nie mieszają a jak będzie temat to kierownik będzie decydował i na teraz nic mi nie powiedzą.

Mam w rodzinie osobę niepełnosprawną, z MPD, nazwijmy go G. Umysłowo jest na poziomie 2-3latka, z mops'u ma II grupę (bo pani doktor zapytała, czy potrafi sam zjeść i po odpowiedzi "tak, nie ma problemu" dała II grupę...)
Mieszka sam ze starszą mamą. Nie jest ubezwłasnowolniony, ma decyzję na stały pobyt w dps'ie ale tam, gdzie chodził przed epidemią na zajęcia (i gdzie chcielibyśmy, żeby trafił) na teraz nie ma miejsc.

Co w sytuacji, jeśli mamie-opiekunowi, coś się stanie? Sąsiad wezwie karetkę. Załóżmy pesymistycznie, że opiekun jest nieprzytomny. Jeśli pogotowie zapyta G., czy sobie poradzi, odpowie jak zwykle "tak, nie ma problemu". Co zrobią ratownicy? Zawiadomią kogoś? W domu się porozwieszane koperty z chorobami/przyjmowanymi lekami/kontaktami.

Zakładając, że zostanę poinformowana - na dotarcie tam potrzebuję 1-2h - co w tym czasie?
I co potem? Nie jestem w stanie się nim zająć, nie wiem jak zareaguje, czy nie będzie agresywny. Co zrobić? Gdzie dzwonić? Czy ktokolwiek pomoże czy usłyszę "proszę czekać na decyzję/miejsce"?

Wybaczcie, jeśli pytam niedelikatnie - zupełnie nie wiem, co robić a próbuję w jakikolwiek sposób być przygotowana.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-08-22 21:10
Przepraszam za brak wcześniejszej odpowiedzi – nie zauważyłam tego pytania. Na początek zaznaczam, że nie jestem specjalistą z tego zakresu:

Jeśli G. nie jest ubezwłasnowolniony, to w oczach prawa jest w pełni dorosły i odpowiada sam za siebie. To znaczy, że np. ratownicy mogą ale nie muszą nikogo zawiadamiać – zależy to od tego, czy będą mieli wolne moce przerobowe (nie będą przepracowani / zauważą problem) i dobrą wolę.

UWAGA: stopień niepełnosprawności nie ma związku z ubezwłasnowolnieniem – osoba ze stopniem znacznym (tzw. I grupą) też nie jest normalnie ubezwłasnowolniona. Ubezwłasnowolnienie to oddzielny proces prawny.

Dlatego, jeśli to możliwe, G. powinien zostać przetrenowany na tę okoliczność, tj. że powinien zadzwonić po pomoc albo poprosić o wykonanie telefonu po opiekuna i spokojnie czekać na pomoc. Jeśli natomiast G. nie zadba sam o siebie nawet w takim stopniu (a tak sugeruje Twój opis), to jedyną względnie trwałą drogą jest ubezwłasnowolnienie i wyznaczenie mu prawnego opiekuna. Tyle że to jest znacznie więcej niż nieformalna pomoc – opiekun odpowiada za osobę ubezwłasnowolnioną we wszystkich istotnych czynnościach (bo ubezwłasnowolniony nic „dorosłego” sam zrobić nie może). Ubezwłasnowolniony dorosły powinien być traktowany jak dziecko (a zatem np. powinno się zawiadamiać opiekunów, gdyby doszło do jakiejś kryzysowej sytuacji)... o ile oczywiście ubezwłasnowolnienie zostanie zauważone.

W okresie, kiedy nie jest ani ubezwłasnowolniony ani nie jest w ośrodku, przychodzi mi do głowy tylko jedna droga pomocy (oprócz ew. pomocy sąsiedzkiej): kontakt z organizacjami pozarządowymi. Jeśli w okolicy domu G. działają jakieś takie instytucje, może mogłyby Was odciążyć – np. być może dałoby się doprowadzić do sytuacji, w której ktoś przebywający bliżej niż Ty byłby w razie czego awaryjnym kontaktem / opiekunem G. Być może też ludzie działający bezpośrednio dla osób opóźnionych intelektualnie będą mieli jakieś lepsze pomysły na rozwiązanie sytuacji.

Wiem, że w różnych miejscach Polski działają m.in. koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. To, jakie organizacje pomocowe działają w danej okolicy (i czy któraś np. zajmuje się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie), można sprawdzić w Ogólnopolskim Spisie Organizacji Pozarządowych (link).

Lepszych sugestii niestety nie mam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / choroba/hospitalizacja opiekuna - pytanie (1765 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill