www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Elektroskuter dla inwalidy a przepisy drogowe (2156 - wyświetleń)
Autor Zygmunt Dodany 2021-09-19 15:02 Zmieniony 2021-09-19 15:15
Witam,
Jestem posiadaczem elektroskutera czterokołowego który miał i pomóc i na pewno pomaga mi w przemieszczaniu się w terenie będąc dla mnie pomocą z racji mojego zdrowia (kręgosłup). Niestety ostatnio odczuwam wielki stres związany z poruszaniem się elektroskuterem gdyż patole policji nakazują mi poruszanie się elektroskuterem po chodnikach bądź ścieżkach rowerowych. Postarałem się zgłębić ten temat od strony prawnej i prawa drogoweg i znalazłem kwestie które przeczą tej tezie iż elektroskutery muszą z racji prawa poruszać się po chodnikach czy ścieżkach rowerowych.
Prawo mówi iż:
Opracowano na podstawie:
USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r.
Prawo o ruchu drogowym
t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 450, 463, 694, 720.
Art. 2, punkt 48:
wózek inwalidzki – pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się osoby niepełnosprawnej, napędzany siłą mięśni lub za pomocą silnika, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do prędkości pieszego;
I to jest kwestia na podstawie której policja wygłasza tezę iż elektroskuter dla inwalidy zalicza się do tzw.: grupy "PIESZYCH", i tu zaczyna się problem prawny, gdyż ustaloną prędkością pieszego jest 6 km/h - elektroskuter który posiadam z racji swojej konstrukcji technicznej osiąga prędkość 12 km/h.
Problem polega na tym iż dwukrotnie przekracza ustaloną prędkość "PIESZEGO", by mógł być zaliczany do grupy "PIESZYCH"
Moje pytanie brzmi;
Mój elektroskuter z racji swojej konstrukcji technicznej osiąga prędkość 12 km/g - posiada cztery koła - oświetlenie całości - wszystkie kierunkowskazy oraz oświetlenie stopu - dwa lusterka po jednym z każdej strony - zabezpieczenie przed wywróceniem. Jest całkowicie bezpieczny i stabilny.
Chciałbym zapytać, czy takim elektroskuterem mogę nie łamiąc prawa o ruchu drogowym jeździć poboczem jezdni jeśli takowe pobocze jest i jest zdatne do użytku dla czterokołowego elektroskutera?
Jeśli nie ma takowego pobocza czy wolno mi jeździć bokiem jezdni (po prawej jej stronie)?
Czy elektroskuter może korzystać z dróg rowerowych?
Z tego co już wyczytałem z informacji wynika iż skoro elektroskuter mój przekracza dwukrotnie prędkość "pieszego" bo z racji budowy technicznej osiąga 12 km/g nie wolno mi korzystać z dróg rowerowych gdyż z takowych mogą korzystać jedynie : rowery, wózki inwalidzkie osiągające prędkość pieszego, czyli do 6 km/h.
Wiem że ELEKTROSKUTER dotąd nie został zdefiniowany w prawie polskim, jednak biorąc pod uwagę dwukrotnie większą prędkość niż grupa zwana "PIESZY", to uważam iż powinienem móc spokojnie jeździć nim poboczem drogi, jeśli takowe istnieje i jest przystosowane i bezpieczne do użytku a jak takowego nie ma powinienem móc spokojnie jechać prawym bokiem jezdni.
Bardzo proszę o fachową odpowiedź w tym temacie.

Taką informację również znalazłem w tym temacie:

Opracowano na podstawie:
USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r.
Prawo o ruchu drogowym

t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 450, 463, 694, 720.
Art. 16, punkt 5:
„Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych”.

Ja uważam że powinienem mieć prawo jeździć poboczem drogi jeśli takowe jest a jeśli nie ma to powinienem mieć prawo jeździć prawem bokiem drogi. Moim zdaniem elektroskuter osiągający prędkość 12 km/h nie może jeździć po chodnikach.

Jak to jest według prawa polskiego ???
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Elektroskuter dla inwalidy a przepisy drogowe (2156 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill