www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zwolnienie do lekarza (3536 - wyświetleń)
- Autor anddd Dodany 2007-08-29 10:04
Dzień dobry.
W poprzedniej firmie ZPChr miałem raz w miesiącu płatny 1 dzień do lekarza specjalisty. W obecnej firmie tego nie ma. Z kolei żadnego uregulowania szczegółowego nie mogłem w tej sprawie znaleźć. Czy jeśli lekarz przyjmuje w godzinach mojej pracy to do pracy nie muszę przychodzić, na te kilkadziesiąt minut?
I drugie pytanie:
Urlop rehabilitacyjny (ten 10-dniowy) można podzielić dowolnie? Według mojego przekonania tak, według firmy nie.
Dziękuję i pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-17 17:39
Na podstawie art. 19.1. Ustawy z dnia 27.08.1997 o rehabilitacji zawodowej, społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Osoba niepełnosprawna sama decyduje na co wykorzysta ten urlop i nie musi przedstawiać pracodawcy zaświadczeń z pobytu np. na turnusie rehabilitacyjnym.

Natomiast art. 20 w/w Ustawy mówi, że osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
1). w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku;
2). w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Łączny wymiar urlopu określonego w art. 19 i zwolnienia od pracy, o którym mowa w w art. 20 nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zwolnienie do lekarza (3536 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill