www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / jak inaczej nazwać projektowanie uniwersalne ... (2394 - wyświetleń)
Autor jakub.asp Dodany 2007-11-26 21:29 Zmieniony 2007-11-26 21:39
Jestem studentem wrocławskiej ASP i piszę artykuł poruszający temat dostępności przedmiotów codziennego użytku (wzornictwo przemysłowe) przez niepełnosprawnych. Osobiście uważam, że gdyby przyjąć za normę projektowanie przedmiotów i wszystkiego z czym człowiek ma do czynienia w codziennym życiu (nie tylko podjazdy do budynków, miejsce pracy itp.) biorąc pod uwagę również niepełnosprawnych mogłoby się to przyczynić do lepszego życia z korzyścią dla wszystkich. Zdarzają się przypadki w których przedmioty zaprojektowane specjalnie pod tą "grupę" osób (projektanci używają ścisłych podziałów w jednostkach centylowych wg. płci, wieku, rasy) znakomicie przyjęły się we wszystkich domach, np. w skandynawii, nóż do chleba firmy Fiskars, gdzie rączka jest umieszczona jak w pile ułatwiając w ten sposób krojenie. Mi samemu zdarzało się korzystać z toalet dostosowanych dla niepełnosprawnych na stacjach benzynowych i fakt, że są one o wiele większe od tradycyjnych sprawia że nie odczuwam tak tego małego, ciasnego i przytłaczającego często miejsca jako klaustrofobiczne. Jest to po prostu wygodne nie tylko dla niepełnosprawnych ale i dla wszystkich. Problem z którym nie mogę sobie poradzić to nazwanie takiego projektowania uniwersalnego, które będzie dotyczyć nie tylko miejsc użyteczności publicznej ale wszystkich sfer życia- produkt, pojazdy etc.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / jak inaczej nazwać projektowanie uniwersalne ... (2394 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill