www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie od decyzji ZUS (17814 - wyświetleń)
- Autor Jaroslaw Kopec Dodany 2007-11-13 16:32
Witam, jestem nowym uczestnikiem form.
Mam pytanie:
Uległem wypadkowi w pracy w miesiący lutym, leczenie trwało do połowy sierpnia. Wypadek został uznany, przez pracodawcę jako "wypadek w pracy". Pod koniec sierpnia pracodawca wysłał stosowne dokumenty do ZUS-u. W połowie września musiałem uzupełnić dokumentację (zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu).
Czekałem do 12.11.2007 z informacją od ZUS w sprawie dalszego postępowania. Nie doczekałem się wiec udałem się do tej instytucji w sprawie ustalenia przyczyn.
Okazało się, że decyzja ( oczywiście odmowna) została wydana w dniu 25.09.2007r. Ja tej decyzji nie otrzymałem, pani w okienku ZUS nie potrafiła mi odpowiedzieć jaka była forma zawiadomienia mnie o decyzji ( list zwykły czy za potwierdzeniem odbioru). Otrzymałem natomiast informację że minął okres na odwołanie się od decyzji postanowienia ZUS.
Bardzo proszę o jak najszybszą informację co mogę w zaistniałej sytuacji zrobić i jak dalej postępować (może jakieś wzory odwołań).

Z poważaniem Jarek.
Mój mail: jaro0867@wp.pl
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2007-11-13 19:02
ZUS  jako instytucja publiczna ma obowiązek dostarczyć powiadomienie w trybie przesyłki doręczonej..

Skoro nie masz pisma . doręczonego za Twoim podpisem..
To Zus nie wysłał żadnego powiadomienia . ( tak to wygląda prawnie..) . Listem zwykłym można jedynie sobie podcierać  co wole nie pisac..

Po przez ZUS  kierujesz sprawę do sądu.  (ZUS ma 60 dni na wydanie ostatecznej decyzji  w tym ostecznej decyzji komisji lekarskiej..
Na wydanie decyzji orzecznika bez sprzeciwu 30 dni ..
. Skieruje też wniosek skargę do sądu na bezczynność ZUS to jest w trybie artykułu 37 kodeksu postępowania administracyjnego..
(za niedochowanie terminów) ty formalnie  nie masz jeszcze decyzji..
Możesz tez złożyć papiery do nowa..
Ja bym wybrał sąd..
Nadrzędny - Autor Jaroslaw Kopec Dodany 2007-11-13 19:36
Dzięki za podpowiedz, mam jeszcze pytanie co ma zawierać taki wniosek (może ktoś ma wzór ).
Jarek
Nadrzędny - Autor agata0408 Dodany 2007-11-13 21:20
Odwołać się do Sądu od decyzji Zus możesz tylko w czasie chyba 14 dni od momentu kiedy od Zus otrzymasz potwierdzenie że nie przysługuje ci prawo do świadczeń, pismo takie mpżesznapisaćsam typu iż nie zgadzasz się z opinią lekarza orzeznika gdyż ........np.stan faktyczny oceniany przez lekarza prowadzacego jest inny. Ponadto musisz to zrobic Do Sądu Pracy i Ubezpieczeń społecznych dla odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania za pośrednictwem Oddziału Zus, do którego składasz dokumenty stale. PAMIĘTAJ DO ZUS PODSTAWIAJ ZAWSZE KOPIĘ I ORYGINAŁ, NIECH NA KOPII WBIJĄPIECZĄTKĘ KIEDY WPŁYNĘŁO. znacznie to potem pomaga jak cudem Zus nie dołoży wszystkich dokumentów do Sadu, a wierz mi tak potrafią, przynajmniej oddział do którego ja należę. Powodzenia, z nimi również da się wygrać
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2007-11-14 09:44
Agatko ten Pan formalnie  nie dostał decyzji .. Jedynie pozostaje mu zaskrzenie w trybie Kpc
Art. 4779. § 1. Odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji.
§ 2. Organ rentowy, o którym mowa w § 1, przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu z zachowaniem przepisów odrębnych. Organ ten, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. W tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.
§ 3. Sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.
§ 4. Jeżeli organ rentowy nie wydał decyzji w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia roszczenia w sposób przepisany, odwołanie można wnieść w każdym czasie po upływie tego terminu.
Kpa
Art. 35. § 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.
§ 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.
§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
§ 4. Organy wyższego stopnia mogą określać rodzaje spraw, które załatwiane są w terminach krótszych niż określone w § 3.
§ 5. Do terminów określonych w przepisach poprzedzających nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.



Co do wzoru  jest tu na forum w tym dziale..
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-18 23:06
Wraz z odwołaniem od decyzji ZUS musi Pan wnieść wniosek o przywrócenie
terminu do złożenia odwołania.
We wniosku musi Pan wskazać iż nie odwołał się pan decyzji ZUS bez swojej
winy ( brak skutecznego doręczenia ze strony ZUS).
Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu tygodnia od
czasu ustania przyczyny uchybienia terminowi ( moment kiedy Pan uzyskał
informacje w Zusie że decyzja została Panu wysłana- doręczona).
W piśmie tym musi Pan tylko uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające
przywrócenie terminu (musi pan pokrótce opisać tą sytuację, nie jest pan w
stanie uprawdopodobnić okoliczności negatywnej nie otrzymania doręczenia
decyzji z ZUS jak Pan się na to powoła to ZUS będzie musiał udowodnić
skuteczne doręczenie).
Z tym, że spóźniony wniosek sad odrzuci.
Bardzo ważnej jest ze wraz z tym wnioskiem należy wnieść od razu odwołanie
od decyzji ZUS.
Rozumiem też że chodzi o odwołanie od decyzji w sprawie odszkodowania z
tytułu wypadku w pracy.
Odwołanie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wnieść do Sądu
Rejonowego właściwego dla Pana miejsca zamieszkania albo dla siedziby ZUS,
wybór właściwego miejscowo sądu należy do Pana uznania.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2007-11-19 10:20
Dodam
W razie zaskrzenia IUS na bezczynność ( kpa , kpc)  Sad zazwyczaj przywraca nakazuje  ponowne rozpatrzenie  wniosku..
Nadrzędny Autor Jaroslaw Kopec Dodany 2008-03-24 17:05
Witam.
Jestem po pierwszej rozprawie w Sądzie Rejonowym. Pytany byłem o przebieg wypadku. Następna rozprawa 08.04.08 przesłuchiwany będzie świadek wypadku.
Pozdrawiam Jarek
Nadrzędny Autor Jerzy1957 Dodany 2008-03-25 10:59
Witam również jestem nowym uczestnikiem forum i prosze was o pomoc w napisaniu odwołania  decyzji orzeczenia renty ponieważ nie jestem zdolny do pracy przez ponad 20 lat byłem kierowcą z zawodu jestem posadzkarzem mam chory kręgosłup, niedokrwienie serca oraz  przewlekłe zapalenie oskrzeli zabrano mi rente choc twierdze ze niesprawiedliwie poniewaz nie moge wykonywac zadnego z tych zawodów mam na utrzymaniu 4 osobowa rodzine za 400 zl małzonki renty pomóżcie mi napisać odwołanie z góry dziękuje. Muszę złożyć to jak najszybciej trzeba za ccoś żyć a leczymy równiez neurologicznie dzieci więc pieniedzy brakuje. Prosze o odpowiedzi na e-mail karolinka167@vp.pl
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie od decyzji ZUS (17814 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill