www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / NFZ odmawia skierowania dziecka z PM do sanatorium (6676 - wyświetleń)
- Autor jsah Dodany 2008-02-19 20:43
Serdecznie witam wszystkich. Jestem ojcem 16-letniego syna chorego na 4-kończynowe porażenie mózgowe. Chcę się  Wami podzielić swoim problemem związanym z leczeniem syna. Otóż w roku ubiegłym NFZ nie potwierdził skierowania na leczenie uzdrowiskowe syna (wraz ze mną jako opiekunem) z powodu przeciwwskazania w postaci ciężkiego niedorozwoju umysłowego. Chcę w tym momencie podkreślić, że wielokrotnie korzystaliśmy wraz z synem z leczenia sanatoryjnego w Ciechocinku i się przekonaliśmy, iż w jego przypadku leczenie uzdrowiskowe jest bardzo wskazane i korzystne. Dlatego wyżej wspomnianą decyzję NFZ uznałem za niesłuszną oraz  mocno krzywdzącą i dyskryminującą moje dziecko. W związku z tym zacząłem się odwoływać do różnych instytucji, prosząc o interwencję oraz wyjaśnienie tego stanu rzeczy. Trwa to już prawie rok, a NFZ nadal upiera się przy swoim, twierdząc, że jego postępowanie w tej sprawie jest zgodne z obowiązującym prawem i że to stan zdrowia syna uniemożliwia wysłanie go do sanatorium. W wyniku takiego obrotu sprawy, wyczerpawszy wszystkie możliwości odwoławcze, uznałem za stosowne złożyć zażalenie do Rzecznika Praw Obywatelskich. To też ostatnio uczyniłem i czekam na odpowiedź.
Teraz chciałbym Was - którzy macie dzieci z PM - zapytać, czy wasze oddziały NFZ też odmawiają skierowania dzieci z porażeniem mózgowym do sanatorium? Co o tym wszystkim myślicie? Proszę o podzielenie się waszymi spostrzeżeniami, doświadczeniami i przemyśleniami  w tej kwestii.  Zapraszam do dyskusji na ten temat. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Serdecznie pozdrawiam.

jsah
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-02-20 16:02
WITAM
JESTEM PO MPD I CHCIAŁAM JECHAĆ DO SANATORIUM  TO OKAZAŁO SIĘ ŻE MÓJ STAN JEST PRZEWLEKŁY I ANI KORFANTÓW ANI OZIMEK MNIE NIE PRZYJMIE BO STANÓW PRZEWLEKŁYCH NIE LECZĄ CHYBA ŻE PÓJDE DO LEKARZA  A ON SKIERUJE MNIE DO SZPITALA Z TAMTĄD DO SANATORIUM
MOŻE POROZMAWIA PAN Z LEKARZEM PROWADZĄCYM SYNAI ON  BY GO SKIEROWAŁ DO SZPITALA A PÓŹNIEJ  NA LECZENIE SANATORYJNE
POZDRAWIAM
Nadrzędny - Autor jsah Dodany 2008-03-23 09:10
Witam. Serdecznie zapraszam również innych do dyskusji na ten temat. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-03-24 16:30
Witam.Widzę,że co rok to lepiej traktuje się niepełnosprawnych i to tych  co najbardziej tej pomocy potrzebują.Bo przecież nie potrzebują "lekarza zdrowi tylko chorzy".A u nas dochodzi dotego,że jak zasiłki i renty to wszystkim po rowno niezależnie czy leżący i wymagający pomocy drugiej osoby czy samodzielny z lekkim stopniem  niepełnosprawności.Ale  jak trzeba pomóc bądż to formie  sanatorium czy sprzętu rechabilitacyjnego to  Ci niepełnosprawni  ze znacznym  stopniem są zawsze spychani na koniec.Dlaczego?Proste ,bo wymagają pomocy,specjalnych warunków czyt."przystosowania"  łazienki itp.większych nakładów finansowych.Sama to wielokrotnie przerabiałam ,rónież mam syna z porażeniem,więc wiem jak to wygląda.Czas abyśmy się upomnieli o swoje.Widać zmieniły się przepisy,gdyż jeszcze w zeszłym roku mój syn  z męzem był w sanatorium,ale mąż był nie tylko jego opiekunem ale również kuracjuszem ,gdyż jak większość rodziców dzieci  niepeł.ma chory kręgosłup od ciągłego dżwigania syna.Czytając to forum zauważyłam,że w tym roku znów krzywdzi się niepeł.zmieniając przepisy jak zwykle na naszą niekorzyść.Uważam,że pojedyncze działanie nic nie da musimy się jakoś zorganizować Np.w jednym czasie wysłać listy do biura rzecznika  osób niepełn.i upomnieć się o wiele spraw.Ja również jak Pan pisałam do Rzecznika Spraw Obywatelskich i nic to nie dało a pisałam w podobnej sprawie ,uważając ,że syn jest dysktyminowany.Ponad to uważam,że zasłki pielęgnacyjne powinny być zróżnicowane w zależności od stopnia niepełn.tak jak proponował to Pan Religa.Dla osób ze znacznym stopniem ok.tysiąca ,gdyż wymagają ciągłej opieki i pielęgnacji.A wracając do tematu sanatoria to podejrzewam,że NFZ obecnie  zarządzany przez PO doszedł w ramach oszczędności do wniosku,że skoro niepełn.mają turnusy rehabilitacyjne to niech tam sobie jażdżą.Tylko nikt nie wie, ze są one zbyt krótkie,drogie i niewiele mają wspólnego a rehabilitacją.Uwazam,że sanatoria jaknajbardziej mają dobrą bazę dla osób niepełn.
Nadrzędny Autor dorota.sz Dodany 2008-04-05 15:51
Moja córka też ma MPD i nas nie zakwalifikowano do sanatorium ze względu na powikłania neurologiczne .NFZ są chore !!!
Nadrzędny Autor jsah Dodany 2008-05-25 21:20
Witam ponownie. Otrzymałem odpowiedź od Rzecznika Praw Obywatelskich ws. utrudniania przez NFZ skierowania mego syna na leczenie uzdrowiskowe. Pan Rzecznik stwierdził, iż przepisy dot. leczenia uzdrowiskowego oraz  sposób rozpatrywania skierowań na to leczenie przez NFZ nie są zgodne z prawem konstytucyjnym. Poinformował mnie, że wystosował odpowiednie pismo do Ministra Zdrowia zalecające podjęcie odpowiednich działań prawnych w celu poprawy zaistniałej sytuacji. Tak więc obecnie jestem dobrej myśli, że moja trwająca ponad rok batalia prawno-odwoławcza nie poszła na marne i że w końcu może coś się zmieni na lepsze w tej dziedzinie. Aczkolwiek na wymierne efekty moich wysiłków przyjdzie się jeszcze chyba trochę poczekać, bo zanim zmienią się przepisy w tym zakresie, upłynie trochę czasu. Pozdrawiam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / NFZ odmawia skierowania dziecka z PM do sanatorium (6676 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill