www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / EGZEKUCJA NARZĘDZIA PRACY RUCHOMOSCI NIEPEŁÓNOSPRAWNEMU (3743 - wyświetleń)
- Autor agjp Dodany 2008-06-01 07:46
Mam długi które powstały na skutek złamania i operacji nogi podczas spłaty kredytów i byłem w BIK OK. Urodziło mi się dziecko kobieta ta mieszka ze mną ale nas nic poza dzieckiem nie łaczy. Wystapiła o alimenty jednakze egzekuja alimentów nic tu nie daje. Więc stworzyła mi stanowisko pracy jako kierowca a chodzić i dzwigać nie mogę ale mogę jezdzić jako kierowca. Jako wierzyciel użyczyła mi samochodu i poszedłem jezdzić prowadzić usługi przewozowe osób.  Po podjęciu pracy za dwa lub trzy tygodnie samochód został ukradziony z postoju taxi przez osoby nieznane a potem się okazało że został zajęty przez komornika. Komornik nie ustalił jaki zawód wykonuję skasował mi możliwości zarobkowe oraz jedyne zródło dochodu i utrzymania dziecka oraz możliwości spłacenia zaległych kredytów.Nie powiadomił osoby trzecie o zamiarze zajęcia ruchomości współwłaściciela samochodu. Dostałem od państwa zasiłek stały 69.12 zł Pln na utrzymanie który zwracałem i nie biorę ,oraz 153 zł Pln jako osoba niepełnosprawna.
Moje pytanie czy jeżeli samochód ma specjalne inwalidzkie przepustki ,zastępuje mi nogi w poruszaniu się ,jest to moje jedyne stanowisko pracy i zawód który mogę wykonywać to czy chroni mnie jakieś prawo przed egzekucją ruchomości /samochodu /
Nadrzędny Autor PrzemekK Dodany 2008-07-04 11:29
Witam,
zgodnie z treścią art. 829 ust.4 Kodeksu Postępowania Cywilnego zwolnieniu spod egzekucji podlegają narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika. Jednocześnie przepis ten wyłącza ze zwolnienia pojazdy mechaniczne.

Czyli w świetle obowiązujących przepisów Komornik Sądowy miał prawo, a nawet obowiązek, zająć i przeznaczyć do sprzedaży Pana samochód.

Biorąc pod uwagę treść Pańskiego posta proponowałbym skorzystać z możliwości jaką dają przepisy. Mianowicie proponuje wystąpić do sądu o zwolnienie spod egzekucji zajętego samochodu. Uzasadnieniem by było, że z zarobionych pieniędzy opłaca Pan bieżące alimenty oraz spłacane są zaległe alimenty.
Zakładając, że płaci Pan alimenty.
Może Pan również podnosić, że samochód jest funkcyjną protezą nóg, jednak w przypadku nie płacenia alimentów oraz możliwości poruszania się bez samochodu nie powinno to zostać uznane przez Sąd.
Ja w odpowiedzi na Pana skargę podnosiłbym, że jest Pan w stanie poruszać się samodzielnie, lub z pomocą laski zwanej potocznie kulą. Jak również to, że niepełnosprawność nie może zwalniać z ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny. Zwolnienie samochodu z zajęcia było by dyskryminowaniem sprawnej części dłużników, a tak być nie może. W końcu niepełnosprawni ustami organizacji "branżowych" informują w reklamach telewizyjnych , prasowych oraz ulicznych, że "wszyscy są tacy sami" i nie chcą (niepełnosprawni) specjalnego traktowania wynikającego z niepełnosprawności.

Tyle w temacie przepisów.

Stan faktyczny, który Pan przedstawił w poście wyklucza możliwość zajęcia przez Komornika samochodu. Z informacji jakie Pan nam podał wynika, że samochód nie jest Pana własnością, bowiem umowa użyczenia nie przenosi prawa własności a jedynie pozwala na nieodpłatne korzystanie z przedmiotu użyczenia. Oczywiście przyjętym jest, że biorący w użyczenie ponosi koszty eksploatacji i napraw przedmiotu użyczenia ale nie jest to równoznaczne z prawem własności.

Właściciel pojazdu powinien wystąpić pismem do Komornika o zwrot przedmiotu zajęcia.

Pozdrawiam
PrzemekK

Art. 829 KPC

Nie podlegają egzekucji:
  1)  przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu;
  2)  zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca;
  3)  jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów;
  4)  (721) narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych;
  5)  u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę - pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy - pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie;
  6)  przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową;
  7)  (722) środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym, o którym mowa w art. 36 ust. 4a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2081, z 2006 r. Nr 50, poz. 363 i Nr 208, poz. 1541 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 794).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / EGZEKUCJA NARZĘDZIA PRACY RUCHOMOSCI NIEPEŁÓNOSPRAWNEMU (3743 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill