www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / praca (3595 - wyświetleń)
- Autor elzbietanka34 Dodany 2013-04-17 20:01
Mam pytanie.Posiadam rente z zus  od 94 roku zycia z tytulu calkowitej niezdolnosci do pracy i samodzielnej egzystencji.Jestem po urazie kregoslupa szyjnego.Nie jest to renta na stale co pare lat mi przedluzaja. Ostanio mialam na 5 lat i 31 maja 2013 mi sie konczy.Nie wiem co dalej bo obecnie pracuje zdalnie jak telemarketer na okresie probnym na etat. Czy przez  ze pracuje ,otrzymam na takich samych warunkach rente chodzi mi o wysokosc obecnie wraz z opiekunczym posiadam 920 zl czy ta suma i grupa sie zmieni.Prosze pomozcie
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-04-17 23:02

> Czy przez  ze pracuje ,otrzymam na takich samych warunkach rente chodzi mi o wysokosc obecnie wraz z opiekunczym posiadam 920 zl czy ta suma i grupa sie zmieni.Prosze pomozcie


Na to pytanie może odpowiedzieć tylko orzecznik. Praca nie wyklucza otrzymania orzeczenia o "całkowitej niezdolności do pracy" (tak, wiem jak to dziwnie brzmi). Ale może stanowić podstawę do obniżenia stopnia niezdolności, zwłaszcza jeżeli nie jest to orzeczenia na stałe.

Jeżeli renta jest socjalna, to obniżenie stopnia niezdolności do pracy oznacza całkowity brak świadczenia. Jeżeli jest to renta z niezdolności do pracy, to warunki kwotowe opisane są tutaj: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400#p690

Wyjaśnienie przepisów w tym, dawnym poście - klik
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-04-18 08:18
Wysokość renty się nie zmienia w przypadku, kiedy nie przekroczysz miesięczne zarobku brutto w sumie 2583,30 zł, co kwartał suma ta ulega niewielkiej zmianie. W przypadku renty socjalnej kwota jest weryfikowana miesięcznie, w przypadku renty inwalidzkiej zarobki te sumuje się przez rok, czyli w danym roku kalendarzowym nie możesz przekroczyć tej kwoty razy 12. Wiele osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności pracuje  w domu i nie jest to nic dziwnego, zważając na wysokość rent. Od kilku lat staję regularnie co dwa lata na komisję w ZUsie i w Orzecznictwie, nie spotkałam się z problemem renta i praca. To w końcu stan zdrowia ma wplyw na to jak nas lekarze postrzegają, a nie czy jesteśmy aktywni zawodowo.
Nadrzędny Autor re12nia Dodany 2013-04-20 20:53
Od 1991 roku mam ręntę inwalidzką,oczywiście nie na stałe,zawsze dają mi na 2 lub 3 lata.Teraz dostałam na 3 lata,pracuję od 1995 roku,najpier na 1/2 etatu. Dwa lata na cały etat,a teraz juz chyba z 8 lat na 3/4 etatu. Co prawda zarobek jest od najnizszej krajowej to z ręntą i z zasiłkiem pielęgnacyjm mogę żyć. Przy samej rencie,powiedziałam to kilka lat temu orzecznikowi-musiałabym chyba iść pod most egzystować. Sam stwierdził że nie dałoby się żyć.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / praca (3595 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill