www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / czy osoba starająca się o rentę socjalną może pracować? (2480 - wyświetleń)
- Autor karmen79 Dodany 2008-10-02 21:14
Witam
Może ktoś z Państwa się orientuje w tej kwestii.

Czy osoba starająca się o rentę socjalną może pracować ???? Wiem że osoba która ma przyznaną rentę socjalną może sobie dorobić.Pomimo że ma całkowitą niezdolność do pracy.Co  samo sobie już zaprzecza.Co to w ogóle oznacza całkowicie niezdolna  do pracy???

Dziękuję i pozdrawiam
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-10-02 22:54
Całkowita niezdolność do pracy oznacza, ujmując to nieco złośliwie - że coś w ustawie trzeba było zapisać, a chodziło zapewne o to, żeby nie było że za sam stan zdrowia. Nie jest tak naprawdę jasne, czego dotyczy - według jednych interpretacji, wyłącznie aktualnego zawodu lub jakiejś ich grupy (patrz tutaj), według innych - rzeczywiście każdej pracy (co w dzisiejszych warunkach jest jednak również pewnym absurdem, bo naprawdę niewiele jest osób niezdolnych do żadnej istniejącej pracy).

Czy osoba starająca się o rentę socjalną może pracować? O ile mi wiadomo, nie ma konieczności zwolnienia się z pracy przy ubieganiu się o rentę socjalną - warunek taki nie jest wyszczególniony na w informacji podawanej przez ZUS na stronie internetowej. Tym niemniej orzecznik stwierdza właśnie poziom "niezdolność do pracy" czyli to w jakim stopniu niepełnosprawność, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, warunki życia itp. ograniczają możliwość podjęcia pracy. Należy się zatem spodziewać, że osoba pracująca w momencie starania się o rentę socjalną, nie otrzyma jej. Ale ostatecznie, ze względu na płynny charakter pojęcia "niezdolność do pracy", decyzja zależy od orzecznika.

PS. Nie jestem pracownikiem Centrum Integracji, moje odpowiedzi mogą być błędne
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-10-03 08:42
Renta socjalna przysługuje  osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

- przed ukończeniem 18. roku życia
- w trakcie nauki w szkole lub studiów
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna nie przysługuje :
- uprawnionym do emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego
- właścicielom lub posiadaczom nieruchomości rolnej powyżej 5 ha.

Renta nie przysługuje także za okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności (jeżeli aresztowany lub skazany samotnie gospodaruje i jest właścicielem lokalu mieszkalnego, może otrzymywać 50% renty, aby dokonywać opłat za czynsz).

Renciści mogą mogą dorabiać, jednak istnieją pewne ograniczenia. w przypadku pobierania renty socjalnej prawo do jej otrzymywania zawiesza się   w razie osiągania przychodu wyższego niż 30% przeciętnego wynagrodzenia tj. w okresie od 1 czerwca 2008 r. do 31 sierpnia 2008 r. - 895,20 zł, z tym że oprócz wymienionych wyżej przychodów, które mają wpływ na świadczenia „zwykłych” rencistów i emerytów, tu wpływ mają także przychody np. z umów o dzieło, najmu, dzierżawy, poddzierżawy (i innych umów o podobnym charakterze) opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Więcej na ten temat na stronie:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5081
Nadrzędny Autor karmen79 Dodany 2008-10-03 13:24
Dziękuję .Moja ciekawość została w pełni zaspokojona ;-)
Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / czy osoba starająca się o rentę socjalną może pracować? (2480 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill