www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Problem z pcpr-em. (3914 - wyświetleń)
- Autor luka Dodany 2009-03-27 16:56
Witam.
Jeżdże na wózku inwalidzkim i mam problem z pcpr-em, chcę przystosować mieszkanie dla ON, konkretnie chodzi o łazienke. Dostałem zgode z pcpr-u i znalazłem wykonawce który zrobił szczegółoowy kosztorys remontu. W pcpr stwierdzili, że wyposażenie jest za drogie. Zaznaczam, że nie brałem sprzętów typowo dla ON które są dużo droższe, tylko zwykłe ale markowe. W sumie przeróbki włącznie z robocizną wyszły ok 18tyś. Chcą żebym brał sprzęty najtańsze, żebym zrezygnował z bidetu który jest dla mnie bardzo przydatny z wiadomych względów. Reszty mieszkania nie muszę przerabiać gdyż wszędzie mam swobodny dojazd. Chciałbym się dowiedzieć, czy powinni przyznać pieniądze na ten cel, ponieważ czytałem, że na likwidacje barier architektonicznych osoba niepełnosprawna może dostać do 80% pietnastokrotności kwoty średniego zarobku w Polsce, czyli do ok 30tyś.

luka
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-03-27 17:39
UWAGA: Nie jestem ekspertem Integracji

>Chciałbym się dowiedzieć, czy powinni przyznać pieniądze na ten cel, ponieważ czytałem, że na likwidacje barier architektonicznych osoba niepełnosprawna może dostać do 80% pietnastokrotności kwoty średniego zarobku w Polsce, czyli do ok 30tyś.


To, że MOGĄ dać dofinansowanie do określonej wysokości, nie oznacza, że MUSZĄ to zrobić. Limit, który cytujesz dotyczy tego ile najwięcej mogą dać.
Nadrzędny Autor piotrsarota Dodany 2009-03-28 09:41
To co ja wiem,to PCPR może Ci dofinansować 80 procent kosztów,ale wcale nie musi.Wszystko zależy od tego ile mają kasy i jaki masz dochód na członka rodziny.

w
Nadrzędny Autor mwjestem Dodany 2009-03-28 11:13
Witam
Problem ze sprawnym i bezstresowym przejściem toku załatwiania spraw związanych z refundacją w ramach usuwania barier architektonicznych poprzez PCPR-y jest problemem wcale nie nowym i nie od dzisiaj. Wielu niepełnosprawnych wchodzących w ten program. Wracając do konkretów.
Wysokość dofinansowań – refundacji w PCPR-ach jest zależna od paru rzeczy. Mianowicie od:
1.  Wysokości przydzielonych funduszy na ten cel w danym okręgu do którego należy PCPR;
2.  Momentu złożenia wniosku ( data, kto pierwszy ten ma więcej );
3.  Ilości uzasadnionych przekonywująco potrzeb wyłuszczonych we wniosku;

>Zaznaczam, że nie brałem sprzętów typowo dla ON które są dużo droższe, tylko >zwykłe ale markowe.


I tu jest właśnie problem.
Polityka przyznawania refundacji w ramach usuwania barier architektonicznych opiera się na złudnym mniemaniu, że ma pomóc to osobie niepełnosprawnej. Praktyka pokazuje, że pomocą dla ON w tym programie jest li tylko ułatwienie czynności codziennie wykonywanych. Natomiast sprawa estetyki, jak i jakości jest sprawą enigmatyczną. Życie pokazuje, że PCPR-om  zależy na jak najniższej kwocie, która miałaby być przyznana dla ON. Nie okłamujmy się. Wedle mądrości życiowej, jaka jest stosowana poprzez PCPR-y i nie tylko: „Zdrowy wie lepiej niż chory”. Owe zbawienne twory pomocowe zwykle kwestionują zasadność zmian konkretnych rzeczy, jakie chcielibyśmy wprowadzić we własnym „M”, w ramach tego programu.
Uzasadnianie PCPR-ów co do wysokości przydzielanej kwoty jak i sugerowania, co powinno się kupić jest li tylko sugestią, że kwota przydzielona jest wielka łaską i jako taka nie podlega negocjacjom. Trzeba wielkiej determinacji i twardych nerwów, aby uzasadnić dla czego to czy tez tamto jest nam konkretnie potrzebne. Myślę, że PCPR-y pomyliły cel przyznawania refundacji. A mianowicie owa refundacja w ramach każdego programu winna mieć przede wszystkim na względzie potrzeby osoby niepełnosprawnej a nie ich jakość. Co do bidetu. Uważam że skoro Panu jest to potrzebne z racji swej niepełnosprawności ruchowej, nie powinno podlegać to kwestionowaniu. Niemniej markowość danych rzeczy nie jest argumentem.
Co do podziału kwoty refundowanej nie tyczy się kwoty, która się należy, lecz tyczy się ogólnych kosztów całego zadania. Na które otrzymał Pan pisemną zgodę PCPR-u. A to już diametralnie zmienia stan rzeczy, czyli wysokość refundacji. Zatem życzę powodzenia i wiele wytrwałości w sprawie.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-04-06 12:17
Zgodnie z przepisami o dofinansowanie ze środków Funduszu można ubiegać się na likwidację barier architektonicznych . O środki mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.Wysokość dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych wynosi do 80 % kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.  Jest to kwota maksymalna . Natomiast de facto PCPR dokonuje oceny proponowanej inwestycji oraz przyznaje fundusze. Podstawę dofinansowania zadań ze środków Funduszu stanowi umowa zawarta przez starostę (prezydenta miasta na prawach powiatu) z osobą niepełnosprawną lub jej przedstawicielem ustawowym, osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.
2. Umowa powinna zawierać:
  1)   oznaczenie stron umowy,
  2)   rodzaj zadania podlegającego dofinansowaniu,
  3)   wysokość środków Funduszu przyznanych na realizacje zadania,
  4)   termin rozpoczęcia realizacji zadania,
  5)   zakres i sposób realizacji umowy,
  6)   zobowiązanie do zachowania formy pisemnej w przypadku zmiany lub rozwiązania umowy,
  7)   warunki i termin wypowiedzenia umowy,
  8)   warunki rozwiązania umowy i zwrotu niewykorzystanych środków Funduszu,
  9)   sposób sprawowania kontroli wykorzystania środków Funduszu,
  10)   zobowiązanie do przedłożenia odpowiednio powiatowemu centrum pomocy rodzinie lub powiatowemu urzędowi pracy dokumentów rozliczeniowych oraz dowodu pokrycia udziału własnego w kosztach zadania,
  11)  sposób rozliczenia oraz zestawienie dokumentów potwierdzających wydatkowanie środków Funduszu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Problem z pcpr-em. (3914 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill