www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ciąg dalszy "walki z ZUS-em" (4236 - wyświetleń)
- Autor agolka Dodany 2009-09-16 21:12
W związku z tym ,że obecnie są takie przepisy mówiące o tym, że niezdolność do pracy musi powstać w okresie zatrudnienia, bądź 18 m-cy po ustaniu zatrudnienia, to co w takim razie z takim ludźmi jak ja, gdzie jedne schorzenie istnieje od urodzenia, a drugie powstało w 18/19 roku życia. To właśnie ze względu na dużą wadę wzroku lekarz zalecił mi Liceum Ekonomiczne (brak p/wskazań do tego zawodu), ale kończąc tą szkołę zachorowałam na Epi, a w dodatku w tym zawodzie praca wiązała się już z komputerem. Kiedy wybrałam się na informatykę, nikt mnie nie pytał czy jestem zdrowa, zresztą podjęłam pracę w tym zawodzie i było niemal ok. dopóki nie wyszła choroba na światło dzienne. Okazało się, że nie mogę pracować w zawodzie i kiedy lekarz nie podpisał zdolności, przeszłam na rentę i 15 lat nie miałam z tym problemu, aż do tego roku. Ale co w takim razie z okresem składkowym, skoro ZUS również go wymagał?. Przecież musiałam przepracować ten okres.? Ja już tu nic nie rozumiem. Dlatego proszę o odp. Eksperta
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-09-17 07:13
Przepisy w tej sprawie wyglądają tak:
USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Art. 57. 1. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
  1)   jest niezdolny do pracy;
  2)   ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
  3)   niezdolność do pracy powstała w okresach, o których mowa w (….)albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
2. Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.

Proszę zwrócić uwagę na par 2 który daje możliwość uzyskania renty także osobom których niezdolności do pracy nie powstała w czasie zatrudnienia bądź do 18 miesięcy po zatrudnieniu.  W praktyce osoby pobierające rentę socjalną mogą przejść na rentę z tyt. Niezdolności do pracy w dwóch przypadkach:

1.  Jeśli w okresie ubezpieczenia pogorszy się ich stan zdrowia – tak że uzasadnia to przyznanie orzeczenia o niezdolności do pracy. Pogorszyć się może zarówno w przypadku już występujących schorzeń (np. pogarsza sie wzrok) jak też mogą wystąpić nowe schorzenia (np. ktoś miał problemy ze wzrokiem i padaczkę ale doszły do tego problemy kardiologiczne).
2.  Osoba może przejść na rentę z tyt niezdolności do pracy na zasadach art. 57 par 2 ustawy – czyli po nazbieraniu 20/25 lat składkowych i nieskładkowych
Nadrzędny Autor agolka Dodany 2009-09-17 12:01
Dziękuję za odp. , czyli jakieś szanse są, poczekam na opinię biegłych i wyrok sądu.
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2009-09-17 13:10
Mam pytanie- czy ktos z Was zaskarżył decyzje ZUS o nieprzyznaniu
renty do sądu pracy? Od urodzenia mam trójkończynowe porażenie
mózgowe- mimo to skończyłam studia i podjełam pracę. W czerwcu
stanelam przed orzecznikiem, ktory odebral mi przyznany w 2005 roku
całkowitą niezdolność do pracy, odwołałam się ale komisja
postanowiła to samo- zdolna do pracy. Dziś wysyłam pozew do sądu,
ale chciałabym wiedzieć, czy ktoś z Was wygrał z zusem w sądzie i
jak dlugo może potrwać taka sprawa?
Dodam że ZUS podkreśla, że na decyzje odmowną ma wpływ moje wyższe wykształcenie, a ja nie widzę związku.
 
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-09-17 13:27
dla zusu liczy sie wiek i wyksztalcenie a nie choroba - taka rzeczywistosc. Sprawe w sadzie wygralo tu sporo ludzi tylkomusisz poczytac doklanie forum, sprawa moze potrwac nawet do roku
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-09-17 17:17
Alus - jak już koleżanka podpowiedziała, poczytaj forum, było sporo o podobnych sprawach.
Po drugie - na logikę, bez przesady, ale po co by w ogóle istniała taka instancja gdyby nie można w niej było wygrać żadnej sprawy...?
Po trzecie - tak stawiając się w roli adwokata diabła: ZUS w tym wypadku ocenia zdolność do pracy a nie stan zdrowia, stąd taka ocena. Niestety, w Polsce obecny system wypacza podstawowe zasady współuczestniczenia w życiu społecznym ON - i to, uwierz mi, ludzi w gorszym stanie niż nawet Twój.

Związek jest - po prostu, orzecznicy zakładają, że możesz pracować (po przecież możesz), tym bardziej jeśli masz jakieś doświadczenie i wykształcenie. Akurat Ty już też pracowałaś - czym, umówmy się, udowadniasz raczej zdolność niż niezdolność...
No bo czy aby na pewno nie możesz i nie chcesz już w życiu pracować...??? Chyba nie akurat Ty, chociaż... mogę się zdziwić...:-)

A sprawy trwają, jak to w takich sytuacjach - od paru miesięcy do paru lat.
Nadrzędny - Autor agolka Dodany 2009-09-19 15:53
Ja zaskarżyłam decyzję do Sądu, w uzasadnieniu, podałam, że jest niezgodna ze stanem faktycznym, tzn mój stan zdrowia nie pozwala na pracę zgodną z wykształceniem i poziomem kwalifikacji. Jeżeli Twoja praca jest zgodna z wyuczonym zawodem, to trudno uzyskać niezdolność do pracy, skoro akurat wykonujemy tą pracę, która odpowiada naszym kwalifikacją. W polskim systemie prawnym jest duża luka i osoby niepełnosprawne, które podejmą pracę zaraz tracą rentę. Nawet jak jest w moim przypadku, praca w zakładzie chronionym, stanowisko dostosowane dla osób niepełnosprawnych, praca poniżej moich kwalifikacji, a i tak ZUS orzekł "zdolna do pracy zgodnie z poziomem kwalifikacji i wykształcenia". Art.13 pkt. 4 mówi, że zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

Mam nadzieję, że moja sprawa do grudnia znajdzie finał w Sądzie. Sprawa toczy się od maja.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-09-19 19:01
moja sprawa sie toczy od marca i termin mam na 4 listopada do sadu
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ciąg dalszy "walki z ZUS-em" (4236 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill