www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / jak sobie radzić - dofinansowanie na sprzęt (2826 - wyświetleń)
- Autor basiano Dodany 2009-09-08 21:19
Witam
Mój tata miał udar mózgu. Jest sparaliżowany. Ma orzeczenie 1 stopień niepełnosprawności. Od maja próbuję starać się o dofinansowanie na wózek inwalidzki, materac przeciwodleżynowy, szyny na schody, rotor do ćwiczeń i nic. Po raz drugi mi odmówiono - powód NFZ nie ma pieniędzy. Jednocześnie widzę jak przychodzą osoby które np dostały dofinansowanie na nożyczki do obcinania paznokci za 120zł. Bez tego wózka i szyn na schody nie jesteśmy wstanie funkcjonować. Dostałam informację że wniosek ponownie zostanie rozpatrzony w grudniu.
Czy ktoś jeszcze miał takie problemy z dofinansowaniem? Jak sobie radzić? Co robić?
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-09-08 22:47
basiano,

Od razu zaznaczę, że nie mam tego problemu, ale gdybym mogła coś radzić, to: pisać bardzo konkretne i dobrze uzasadnione wnioski. Podejrzewam, że z punktu widzenia urzędu, ludzie niejako z konieczności zmieniają się w historie na papierze i to jaka będzie ta nasza historia może być może wpłynąć na to, kto dostanie dofinansowanie, a kto nie.

Ewentualnie można być może także spróbować metodą "małych kroków" - nie wnioskować o wszystko na raz, żeby osoby czytającej nie przerażała kwota dofinansowania na wniosku. Znanym efektem psychologicznym jest to, że "małe" sumy ludzie potrafią wydawać bez większego pomyślunku, nawet jeżeli łącznie zbiera się z tego spora kwota, a jeżeli mieliby taką samą kwotę wydać naraz, nagle zaczynają traktować sprawę poważniej. Być może i ten mechanizm miałby tu zastosowanie - kwota 120 zł sama w sobie jest np. dla NFZ niewielka, więc nie ma problemu z wydaniem jej na nożyczki (które zresztą są być może rzeczywiście potrzebne), ale znacznie wyższa kwota na inne rzeczy zapala lampkę ostrzegawczą.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-09-09 15:54
Boginko nie wiem jak to jest ale ja sama zawiozłam swój wniosek. Pani mnie obejrzała od stóp do głowy wniosek też i orzekła. No tak kasy nie ma można by było zostawić wniosek ale jest problem daty i nie tylko. Pani ma dwie sprawne ręce. No fakt mam a czym miałabym trzymać kule? Nie dostałam dofinansowania a właśnie robiłam to trzy razy tj małymi kroczkami. Pralka się nie należała bo .... potem tak samo odmówiono mi na lodówkę... a następnie na komputer o czym już pisałam wcześniej.Nie wymagałam też drogiego sprzętu. Też jak basiano nie rozumiem tych odmów. I jeszcze jedno: W jednym wniosku lekarka się pomyliła i wstawiła że chora od urodzenia. Mimo że dosłałam dokument od kiedy jestem ON i tak mi odmówiono z winy źle wypełnionego wniosku. TU JEDNAK MAM PYTANIE? A jakby to była prawda? To osoba On ale samodzielnie mieszkająca i dająca radę koło siebie wszystko zrobić czy takim się już nic nie należy? To pytanie bardzo mnie dręczy od stycznia tego roku. Ja owszem jestem ON od 10 lat dopiero ....
Pozdrawiam cieplutko.
Nadrzędny Autor eligiusz Dodany 2009-09-09 16:08
Sugestia dla Ella.
W przepisach wyrażnie się mówi ,że PCPR nie partycypują w zakupach AGD .Tak ,że wnioskowanie o pralkę, lodówkę jest bez szans.Otrzymanie dotacji do komputera jest możliwe,ale w tym roku wszystkim wnioskującym pisali-"brak funduszy".Ale uwaga, mnie też tak odpisali na temat turnusu rehabilitacyjnego w maju br. a teraz dostali "jakieś" fundusze i turnus mi przyznali.Tak że warto monitować i dopytywać się ,bo czasem można coś skorzystać.Zyczę dużo zdrowia i załatwienia potrzeb po własnej myśli.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-09-09 16:50
Ok dzięki eligiusz. Ta pani mi powiedziała że dokładają do AGD ale nie wszystkim. Pytałam kim są wybrańcy :-). Co do turnusów rehabilitacyjnych składam wniosek raz na dwa lata. Jak do tej pory zawsze dostałam. W tym roku nie składałam ale mam zamiar zrobić to w przyszłym roku.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / jak sobie radzić - dofinansowanie na sprzęt (2826 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill