www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Zakup samochodu z PFRON-u (8075 - wyświetleń)
- Autor emilg Dodany 2008-12-12 20:43
Witam. Mam pytanko do was: Czy mogę starać się o dofinansowanie zakupu samochodu z PFRON-u "Sprawny Dojazd" ??? Tylko że jeszcze nigdy nie pracowałem i jeszcze studiuję zaocznie i od roku mam prawo jazdy. czy muszę pracować żebym mógł postarać o dofinansowanie??? Dziękuje.
Nadrzędny - Autor emilg Dodany 2008-12-13 09:06
Przepraszam zapomniałem napisać ze jestem osobą niesłyszącą lewy ubytek 76% a prawym 65%. To znaczy ze musze pracować tak?
Nadrzędny Autor 720419ewa Dodany 2008-12-14 20:35
Ostatnio było tylko dofinansowanie dla osób z chorobami narządów ruchu , ale w następnym roku może coś się zmieni.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-12-16 08:49
Jeżeli chodzi o grupę adresatów, do której skierowany jest program SPRAWNY DOJAZD, jest ona wyraźnie określona. Są to:   
1.  pełnoletnie osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (również dawna I lub II grupa inwalidzka), orzeczonym ze względu na dysfunkcję co najmniej jednej kończyny dolnej, będące w wieku aktywności zawodowej (kobiety – do 60 r.ż, mężczyźni do 65 r.ż.), posiadające prawo jazdy kategorii B, zatrudnione lub uczące się ,

2. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które ze względów zdrowotnych nie posiadają prawa jazdy i wymagają Opiekuna-kierowcy.

Zatem, jeżeli chciałby Pan uzyskać dofinansowanie do zakupu samochodu ze środków PFRON, powinien Pan zaliczać się do jednej z tych grup adresatów.

Proponuję także zapoznanie się z informacjami dotyczącymi programu SPRAWNY DOJAZD dostępnymi pod linkiem: http://www.pfron.org.pl/portal/pl/79/80/Spist_tresci_programu_SPRAWNY_DOJAZDquot.html

Może Pan także skontaktować się z Oddziałem PFRON, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, aby uzyskać bliższe informacje dotyczące tego programu.
Nadrzędny - Autor Vivaldi4 Dodany 2009-01-10 12:19
Rozmawialem z pewną osobą w PFRON i poradziła mi, aby nasze środowisko występowało z protestami, pismami, naciskami etc, do Pełnomocnika Rządu ds osób niepełnosprawnych. W Jego gestii jest, by ten program nadal działał, by pieniądze szły na ten cel, a nie np. na bezsensowne turnusy, na których i tak niewiele sie zyskuje. Piszmy ile sie da, osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje etc. Mam nadzieję, że w ten sposób coś zdziałamy. Może ktoś na tym forum spróbuje stworzyć takie pismo i nam je przedstawi, inni wydrukują, lub bedą wysyłać maile do w/w Pana? W "kupie"  siła Mości Państwo!
Pozdrawiam Wszystkich zainteresowanych
Nadrzędny - Autor Luna33 Dodany 2009-01-22 17:23
Witam , zgadzam się z wypowiedzią Vivaldi4 ... tak naprawdę o turnusy rehabilitacyjne mogą się starać w NFZ a my cóż... szkoła, praca, rehabilitacja.. akomunikacja miejska nie ułatwia życia.... W Łodzi na pewno w tym roku nic nie będzie z programu...
Nadrzędny - Autor Kuba 15 Dodany 2009-10-16 10:56
Jak myślicie, czy w 2010 będzie jakieś dofinansowanie do samochodu? Czy ktoś coś słyszał albo czytał?
Nadrzędny - Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-10-16 16:51
Ja słyszałem że nie będzie, ale zastanawia mnie do kogo jest faktycznie skierowany taki program, bo w myśl przepisów co były na 2008 r. to trzeba obowiązkowo płacić AC przez 5 lat i kogo na to stać, a ta polisa jest na PFRON, tak więc nawet gdyby pewnie ukradli auto po powiedzmy 4 latach, to kasy by nie dostał niepełnosprawny. Na takie auta jest bardzo wysokie AC a przecież ON z reguły nie zarabiają zbyt wiele. Ja  chciałem złożyć wniosek ubiegłego roku, ale po przeczytaniu warunków, to stwierdziłem że nie będzie mnie stać, bo praca jednego dnia może być a drugiego nie, a zobowiązania zostaną.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-10-16 17:29
Hmmm..., ale sprawni też muszą płacić to nieszczęsne AC... To jest, m. in., "równość" o której tak dużo się mówi...
Ja jednak uparcie wychodzę z założenia: jeśli stać Ciebie na zakup auta oraz paliwo do niego i eksploatację wszelką, musi być też stać na ubezpieczenie. To raczej oczywiste. Dlaczego ktoś (znaczy inni podatnicy - ja?) mielibyśmy pokrywać WSZYSTKIE KOSZTY posiadania takiego samochodu w przypadku ON...? Mimo wszystko, zdrowi też biorą kredyty z ryzykiem, że mogą jutro nie mieć na ratę.
Ludzie nie szanują niczego, co otrzymają kompletnie za darmo - to prawda stara jak świat. Lepszy wróbel w garści niż... itd. - jak to mawiają:)

Podjąłeś słuszną decyzję - w przeciwieństwie do tych, którzy takie zobowiązania podejmują bez wyobraźni.

A programu w przyszłym roku nie będzie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Zakup samochodu z PFRON-u (8075 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill