www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pomocy... (2892 - wyświetleń)
- Autor agniecha2117 Dodany 2009-10-17 09:42
Witam, mam na imię Agnieszka mam 21 lat i mieszkam w Kłodzku. Od dziecka choruje na skoliozę. Jestem po 5 operacjach.
Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i nie mam żadnej renty.
Lekarz na komisji lekarskiej stwierdził że mogę pracować lekko.
Gdy skończyłam szkołę  udało mi się załatwić staż jako sekretarka medyczna.
Lekarz w poradni medycyny pracy nie chciał mi podpisać zgody na pracę ze względu na moje schorzenie. Po wielu prośbach udało mi się go namówić.
Odbyłam roczny staż który mi się skończył 2 miesiące temu. Od tamtej pory nie mogę znaleźć żadnej pracy nikt mnie nie chce z takim schorzeniem.
Ja osobiście nie potrafię wytrzymać 8 godzin siedzieć w jednej pozycji lub stać a jeśli już mi się uda to wieczorem bardzo mnie boli kręgosłup.

Ze względu na stopień niepełnosprawności renty nie dostałam a o jakąś inna rentę mogę się starać? Jeśli tak to gdzie? I jakie dokumenty mam tam złożyć ?

Bardzo proszę o pomoc...
Nadrzędny Autor ania_sb Dodany 2009-10-19 18:21
jeśli niepełnosprawność wystąpiła przed osiemnastym rokiem życia można starać się o rente socjalną.Może ktoś z forum pospieszy Ci z pomocą.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-10-20 12:09
UWAGA: Nie jestem ekspertem Integracji. Moje odpowiedzi należy sobie weryfikować. Jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź autorytatywną, skontaktuj się z odpowiednim urzędnikiem, ekspertem, lub poczekaj na odpowiedź kogoś z Centrum

> Ze względu na stopień niepełnosprawności renty nie dostałam


Co to znaczy?

Postępowania o stopień niepełnosprawności (przed Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności) i o rentę (przed ZUS) są niezależne. Zazwyczaj, po otrzymaniu stopnia (jeżeli mówimy o osobie chorej od urodzenia) występuje się do ZUS o przyznanie renty socjalnej (posiadanie znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności jest wskazaniem, że istnieje szansa na przyznanie renty), są to jednak postępowania niezależne.

Oprócz renty socjalnej, istnieje renta z niezdolności do pracy, jednak jest ona przeznaczona dla osób, które przed wystąpieniem niepełnosprawności miały szansę pracować i zgromadzić okresy składowe i nieskładkowe ZUS. A zatem nie dotyczy ona Ciebie. Poczytaj: o rencie socjalnej (klik) i o rencie z tytułu niezdolności do pracy (klik).

Jeśli występowałaś już o rentę socjalną, to miałaś się prawo odwołać od niekorzystnego wyniku postępowania. Nie wiem, na ile sensowne jest ponowne składanie papierów po niekorzystnym orzeczeniu bez odwołania (gdy nie doszła nowa dokumentacja medyczna) - warto zapytać eksperta.
Jeśli jeszcze tego nie robiłaś, to oczywiście powinnaś to zrobić (jak już wspominałam, nic w kwestii renty nie dzieje się automatycznie, po przyznanniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności)
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-10-27 10:19

>>>Jeśli występowałaś już o rentę socjalną, to miałaś się prawo odwołać od niekorzystnego wyniku postępowania. Nie wiem, na ile sensowne jest ponowne składanie papierów po niekorzystnym orzeczeniu bez odwołania<<


Ja bym  w tym przypadku  radził   ponownie złożyć   papiery do ZUS  i odwoływać się aż do skutku..
Zawsze może się pogorszyć stan zdrowia..  W tym przypadku trzeba we wniosku napisać   stan zdrowia uległ pogorszeniu na schorzenie nabyte przed  18 rokiem życia..  lub okresem uprawniającym do nabycia renty socjalnej..
Bo gdy  sformułujesz ze  stan zdrowia uległ pogorszeniu.. z innych przyczyn niż schorzenie  nabyte przed 18 rokiem życia  lub okresem wymaganym do przyznania rent socjalnej..  taki  wniosek prawnie będzie bezpodstawny.

Pozdrawiam Serdecznie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pomocy... (2892 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill