www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Staranie sie o rente rodzinna. (5496 - wyświetleń)
- Autor siara45 Dodany 2012-03-15 17:33
Witam
Mam 32 lata,rente socjalna stala grupa II, moj ojciec zmarl 3 lata temu,czy po takim czasie moge jeszcze starac sie o rente rodzinna ? Po jakim okresie nastepuje przedawnienie zlozenia wniosku o rente rodzinna po smierci rodzica ? Czy jesli bede sie staral o rente rodzinna a komisja mi nie przyzna bo roznie to w naszym kraju zdarza sie moge stracic rente socjalna ? Podobno trybunal konstytucyjny orzekl ze raz przyznana rente zus nie moze odebrac - prawda to ? Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam  Krzysztof
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2012-03-15 18:42
Nie ma przedawnienia - ja składałem wniosek o rente rodzinną ponad 6 lat po śmierci rodzica i dostałem.Jeśli masz całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną przez lekarza orzecznika ZUS to może nie będzie konieczne kolejne badanie,zapytaj się w ZUSie.Powodzenia.
Nadrzędny - Autor siara45 Dodany 2012-03-16 17:33
Mam orzeczenie z 1997r wystawione przez OKiZ czy to jest lekarz oczecznik ZUSu ? bo dla mnie to czarna magia
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2012-03-17 16:07
Nie, masz tzw. stare papiery. Od 2003r. przepisy się zmieniły i teraz tylko ZUS decyduje o prawie do renty po badaniu przez lekarza orzecznika.
Jeśli złożysz w ZUS wniosek o rentę rodzinną zostaniesz wezwany ma badanie do lekarza orzecznika, który zadecyduje, czy OBECNIE jesteś całkowicie niezdolny do pracy. Ale jeśli masz starą II grupę, to raczej nie masz szans na pozytywną weryfikację - to znaczy raczej nie zostaniesz uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Po roku 2003 większość wcześniej uznanych za niezdolnych do pracy zdaniem orzeczników ZUS ozdrowiała. W praktyce oznacza to, że nie tylko nie otrzymasz renty rodzinnej, ale stracisz rentę socjalną, którą jak na razie masz przyznaną na stałe.
Ja myślę, że ryzyko utraty renty socjalnej jest wysokie. Chyba, że Twój stan zdrowia od 1997r. wyraźnie się pogorszył, cierpisz na postępującą chorobę i nie możesz ruszyć ani ręką ani nogą. Wtedy masz szansę na całkowitą niezdolność do pracy, która jest warunkiem, żeby otrzymywać obie renty - socjalną i rodzinną.
Oczywiście, możesz ryzykować i nawet, jeśli orzecznik i komisja ZUS odmówią Ci prawa do renty, wejść na drogę sądową i procesować się z ZUS-em o to prawo.
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-17 17:16

>>Jeśli złożysz w ZUS wniosek o rentę rodzinną zostaniesz wezwany ma badanie do lekarza orzecznika


niekoniecznie, kolezanka w zeszlym roku skladala wniosek o rodzinna majac na stale socjalna (przyznana w  latach 90tych) i dali jej bez komisji
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2012-03-19 13:19
Czyli na dwoje babka wróżyła, bo w moim przypadku było inaczej. Ciekawe, jaka praktyka jest częściej stosowana.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-03-20 20:32
Mam znajomego, który też dostał po ojcu, a nie przepracował nawet roku - nie badali go - miał socjalną na oczy - na 1 oko :-)
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2012-03-21 15:56
Na oko to chłop w szpitalu umarł.
Ryzyko badania przez orzecznika ZUS jest duże, to trzeba powiedzieć wprost. ZUS prowadzi politykę oszczędności i tnie świadczenia, jak może. A problem utraty renty dla osób bez wsparcia w rodzinie to katastrofa.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-03-21 16:20
Może jakiś "chłop i umarł", ale on faktycznie na 1 oko nie widzi. To są fakty!
Nie widzę w tym nic śmiesznego. ZUS niektóre renty to nawet powinien zabierać. Tylko niestety to tak nie działa :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Staranie sie o rente rodzinna. (5496 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill