www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Znaczny stopien niepelnosprawnosci a praca (3961 - wyświetleń)
- Autor asterath Dodany 2010-02-12 21:37
Witam
Zdaje sobie sprawe, ze ten temat byl zapewne wielokrotnie poruszany, jednak ja nie jestem w stanie znalezc odpowiedzi na nurtujace mnie pytania. Pewnie beda wydawac sie banalne, ale ja musze znac na nie odpowiedzi.
Otoz
1. Czy z orzeczonym znacznym stopniem niepelnosprawnosci moge byc zatrudniona??? (obilo mi sie o uszy, ze tak, ale max 7h dziennie)
2. Czy istnieje jakas maksymalna kwota, jaka bede mogla zarobic?
3. Czy jesli zostane zatrudniona to strace mozliwosc pobierania zasilku pielegnacyjnego z MOPSu, a takze stypendium z uczelni?

Bardzo prosze o odpowiedzi.
Karolina
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2010-02-12 22:04

> Zdaje sobie sprawe, ze ten temat byl zapewne wielokrotnie poruszany, jednak ja nie jestem w stanie znalezc odpowiedzi na nurtujace mnie pytania.


Karolino - naprawdę użyłaś funkcji "szukaj" na forum? Serio pytam... :-)

Nie jestem ekspertem Integracji (jeżeli chcesz, możesz zadać im to pytanie w odpowiednim dziale), więc moje odpowiedzi pomimo dobrej woli należy sobie jeszcze zawsze samodzielnie potwierdzić.

> 1. Czy z orzeczonym znacznym stopniem niepelnosprawnosci moge byc zatrudniona???


Tak, możesz zostać zatrudniona, w tym na tzw. otwartym rynku pracy (poza zakładem pracy chronionej). Na zatrudnienie na określonym stanowisku pracy zgodę musi wyrazić lekarz medycyny pracy. Zgodnie z tym co słyszałaś, pracodawca ma wobec Ciebie szczególne obowiązki - obejmuje to skrócony czas pracy (7h dziennie, 35h na tydzień to dla Ciebie pełny etat), dodatkowy urlop wypoczynkowy (10 dni), dodatkowy urlop z tytułu wyjazdu na turnus rehabilitacyjny, zakaz pracy w nadgodzinach i w porze nocnej. Pracodawca ma też obowiązek przystosowania dla Ciebie stanowiska pracy i uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy (być może już nie na długo - kliknij po więcej informacji) Z części ze swoich uprawnień możesz zrezygnować za zgodą lekarza medycyny pracy (może to być przydatne, jeżeli pracodawca jawnie stwierdza, że np. na krótszy etat Cię nie zatrudni) a z innych po prostu nie korzystać. Z drugiej strony, w związku z Twoim stopniem niepełnosprawności, ewentualny pracodawca może się starać o uzyskanie określonej pomocy od Państwa, a jeżeli ma odpowiednio dużą firmę, zatrudnienie Cię może spowodować obniżenie składki na PFRON - więcej dowiesz się np. tutaj (o "przywilejach" - kliknij), i tutaj (o prawach pracodawcy - kliknij). Warto tą wiedzą dysponować już na rozmowie kwalifikacyjnej.

> 2. Czy istnieje jakas maksymalna kwota, jaka bede mogla zarobic?


Odpowiedź zależy od tego, czy w chwili obecnej pobierasz rentę, a jeżeli tak, to jaką (socjalną czy z niezdolności do pracy).

> 3. Czy jesli zostane zatrudniona to strace mozliwosc pobierania zasilku pielegnacyjnego z MOPSu, a takze stypendium z uczelni?


O ile mi wiadomo, zatrudnienie nie powoduje zawieszenia zasiłku. O zasady dotyczące stypendium pytaj na uczelni (jeżeli chodzi o tzw. "stypendium specjalne" dla studentów niepełnosprawnych - prawdopodobnie nie, ale kompetentna do takich odpowiedzi jest przede wszystkim uczelnia).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Znaczny stopien niepelnosprawnosci a praca (3961 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill