www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta z tytuły osoby częściowo niezdolnej do pracy. (6438 - wyświetleń)
- Autor AroCz Dodany 2010-10-25 21:09
Witam.
Chciałbym się teoretycznie dowiedzieć czy mam jakieś szanse ( jak tak to jakie) na uzyskanie renty dla osoby częściowo niezdolnej do pracy. Więc...
-w wieku 15 lat zachorowałem na ostrą białaczkę szpikową; miałem przeszczep szpiku. Po wyjściu ze szpitala (po 1 roku) dostałem 1 grupę niepełnosprawności na 2 lata.
Między czasie zachorowałem na chorobę po przeszczepową "Zarostowe zapalenie oskrzelików" która jest nieuleczalna i powoduje do włóknienia się oskrzelików ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Zarostowe_zapalenie_oskrzelik%C3%B3w ). Do tego czasu straciłem 30% oskrzelików płucnych co znacznie odbiło się na mojej sprawności fizycznej ( 4 piętro i konkretna zadyszka ), bardzo częste choroby w okresie jesiennym i zimowym ( średnio raz w miesiącu ). i Aktualnie posiadam 2 grupę niepełnosprawności ważna do 1.02.2011.

Mam jakieś szanse na taką rentę ?
Jakie argumenty mogą być z korzyścią dla mnie ?
Aktualnie mam lat 17 ( osiemnaste urodziny mam 10 stycznia 2011 ) - ile czasu przed urodzinami mogę złożyć dokumenty ?
Jakie dokumenty są mi potrzebne ?
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-10-25 21:18 Zmieniony 2010-10-25 21:29
masz szanse na rente socjalna tylko, musisz isc do zusu po wniosek na rente

Renta socjalna przysługuje osobie, która:

    * jest pełnoletnia oraz
    * jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
          o przed ukończeniem 18. roku życia albo
          o w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
          o w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Nadrzędny - Autor Krzysztof87 Dodany 2010-10-25 21:25
Moim zdanie powinieneś dostać, niestety life is brutal, zapewne każą Ci siedzieć przy biurku, ale walcz.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-10-25 21:28 Zmieniony 2010-10-25 21:40
nie dostanie renty z tyt.  niezdolnosci do pracy bo nie ma wypracowanych lat
Nadrzędny - Autor AroCz Dodany 2010-10-26 19:19
Czyli mogę się starać tylko o rentę socjalną ?
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-10-26 19:21
tak
Nadrzędny - Autor krak Dodany 2010-10-29 08:48
Czy nie za wcześnie myślisz o rencie? Jeśli dotajesz zadyszki dopiero na 4 piętrze to nie jest jescze tak źle. (Ja już  na 1 piętrze - tam mieszkam - dostaję zadyszki). Jesteś jeszcze młody, zacznij pracować i wyrób sobie staż pracy (przyszłościowo) a uzyskując ewentualnie potem częściową niezdolność do pracy, możesz łączyć rentę z pracą w wymiarze dozwolonym. Zdobądź odpowiedni dla twojego stanu zdrowia fach, zawód a upływ czasu pokaże jak dalej trzeba będzie działać. Może nie mam  aż takiego (białaczka) rozpoznania ale też w miarę poważne, choć może też jestem już starszy ale ON jestem praktycznie od 4 roku życia.
Chyba, że zamierzasz siedzieć w domu (zanudzisz się) lub pójść w "szarą strefę" (a to już inna bajka).
Pozdrawiam, trzymaj się.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-10-29 09:51 Zmieniony 2010-10-29 09:55
a dlaczego ma nie skorzystac z renty skoro mu sie nalezy, przeciez z socjalna tez moze isc legalnie do pracy to po pierwsze, po  drugie moze wlasnie dzieki tej rencie chlopak bedzie mogl spokojnie skonczyc dobre studia i dzieki temu podejmie lepsza prace
Nadrzędny Autor AroCz Dodany 2010-11-01 17:09
Póki co chodzę do szkoły licealnej więc żadnej pracy się podjąć nie mogę. A skoro mam szansę to mogę się ubiegać o rentę, dobre i parę złoty miesięcznie.. a jasne jest, że w przyszłości w domu z 500 zł siedział nie będę. Ale skoro spotkał mnie taki los to czemu mam się nie ubiegać o jakieś wynagrodzenie w postaci renty od Państwa ?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta z tytuły osoby częściowo niezdolnej do pracy. (6438 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill