www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Krótsza lewa kość ramienna. (1800 - wyświetleń)
- Autor KonradMor Dodany 2012-07-08 16:36
Witam wszystkich. Trafiłem na to forum ponieważ szukam porady, kilku wskazówek.
Mianowicie Jestem Chłopakiem wiem 20lat. W wieku 12 lat wywruciłem się na lewy bark po czym doszło do pęknięcia chrzęsci u kości ramiennej lewej.
3tyg gipsu idę do lekarza po czym on mówi ze kość jest pusta w środku utworzyła sie w niej tzw. Torbiel. Do tej pory od 12 lat do 20 roku przeszedłem 6 zabiegów na tę kość by wypełnić torbiel. Co sie okazało z czasem gdy urosłem do góry, że moją lewa ręka a raczej kość ramienna jest krutsza  o jakieś 12cm. Poprostu od 12roku życia przestała rosnąć. Chciał bym od was się dowiedzieć czy to zalicza sie do stałego uszczerbku na zdrowiu? Czy w tym momencie gdzie jest mi naprawde niewygodnie wiele rzeczy zrobić jestem osobą niepełnosprawną? Do jakiego lekarza mam się zgłosić by coś z tym zrobić?
Czekam na porady. Pozdrawiam :-)
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-07-10 09:52
Aby uzyskać status osoby niepełnosprawnej należy posiadać ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki.
Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi także podstawę do przyznania ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.
Według Ustawy z dn. 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność – oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.
Dokumenty w sprawie stopnia niepełnosprawności należy złożyć w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. W większości przypadków Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności znajdują się przy Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Proszę z wnioskiem udać się do swojego lekarza, który go wypełni i wraz z dokumentacją medyczną należy go złożyć i czekać na wezwanie na komisję.
Przygotowując dokumentację medyczną, którą należy załączyć do wniosku proszę jednak pamiętać, że w orzecznictwie pozarentowym stosowany jest holistyczno-funkcjonalny model zdrowia, gdzie o poziomie zdrowia człowieka współdecydują czynniki patogenne (np. schorzenie somatyczne) i zasoby tkwiące w człowieku, w jego cechach biologicznych, psychicznych i społecznych oraz w środowisku naturalnym i społeczno-kulturalnym. W tym modelu zdrowia niepełnosprawność wynika nie stricte z rozpoznanej jednostki chorobowej, ale poziomu ograniczenia samodzielności, który z niej wynika w codziennym funkcjonowaniu (samoobsługa, prowadzenie gospodarstwa domowego) oraz realizacji ról społecznych - rodzinnych, zawodowych, zdobywania edukacji.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Krótsza lewa kość ramienna. (1800 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill