www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta uczniowska (15384 - wyświetleń)
- Autor ewik.k Dodany 2008-02-14 11:29
proszę o pomoc
Mam 38 lat,od 1995 roku byłam na rencie uczniowskiej,miałam orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy (okresowo,co jakiś czas byłam wzywana na komisję),wczoraj stawałam ponownie na komisji na której lekarz orzekł częściową niezdolność co oznacz dla mnie wstrzymanie wypłaty renty,(ponieważ przy rencie uczniowskiej i takim orzeczeniu nie ma świadczenia,a na marginesie to też wczoraj dowiedziałam się z netu,że nie ma już rent uczniowskich!!!) Moja choroba powstała gdy miałam 16 lat,w 1996 roku zostało utworzone dla mnie stanowisko pracy na którym przepracowałam 3 lata,później już nigdzie nie pracowałam.Nie wiem czy zus może mi ustalić świadczenie z tych lat pracy jakie mam,czy już nie mam szans na jakiekolwiek pieniądze.Nie wiem jaki jest wymagany dla mnie staż pracy do uzyskania renty inwalidzkiej.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-02-14 13:01 Zmieniony 2008-02-14 13:05
Na dzień dzisiejszy nie istnieje nic takiego jak renta uczniowska !!! W Twoim przypadku powinnaś się starać u rentę socjalną  inwalidztwo zaistniało przed  ukończeniem 18 roku życia..
Co do lekarza orzecznika ZUS  musisz złożyć sprzeciw w tym samym Zusie gdzie ciebie badał lekarz orzecznik ZUS. masz na to dwa tygodnie.  Procedura sprzeciwu jest tu dokładnie opisana na forum.. Po złożeniu sprzeciwu zostaniesz wezwana przed komisję ( ZUS) trzech lekarzy..
Nadrzędny - Autor ewik.k Dodany 2008-02-14 13:04
tylko,żeby mieć rentę socjalną trzeba mieć orzeczoną całkowitą niezdolność  a ja od wczoraj mam tylko częściową.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-02-14 13:06 Zmieniony 2008-02-14 13:08
Taj jak pisze deczko wcześniej musisz się odwołać .. Masz na to dwa tygodnie i walcz o swoje nie daj się pomożemy..
Co do kasy  jeżeli  ci skończył okres pobierania do czasu wyjaśnienia sprawa będzie w zawieszeniu
Zreszta prawnie nie ma innej drogi wywalczenia renty socjalnej jak po przez procedury ZUS..
Nadrzędny - Autor ewik.k Dodany 2008-02-14 14:18
Ja to wszystko wiem,tzn. na temat odwołania(i na pewno się odwołam od decyzji lekarza) i renty socjalnej,tylko interesuje mnie renta inwalidzka,i czy dostanę jakieś świadczenie mając orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy przy tak krótkim stażu (trzy lata pracy w czasie,kiedy byłam na rencie uczniowskiej)Bardzo dziękuję za wsparcie.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-02-14 14:49
Z tego co piszesz masz tylko  3 lata pracy... i według mojej obecnej wiedzy, ( jak znajdę inną informację to zweryfikuję) żadne świadczenie  z ZUS Ci nie przysługuje..
Walcz o rentę socjalną
Nadrzędny - Autor ewik.k Dodany 2008-02-14 14:56
czytałam na stronie zus,że gdy choroba powstała przed 20 rokiem życia to trzeba mieć tylko rok stażu pracy-okresu składkowego-,czy mnie to nie dotyczy?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-18 13:22 Zmieniony 2008-02-19 11:15
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy,
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres  zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Za częściowo niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła - w znacznym stopniu - zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji.
W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,

Oceny niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia. Sprzeciw można wnieść za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Dz.U. z 2004 roku Nr., 39, poz. 353 z późn. zm.)
Nadrzędny - Autor nieodwracalny Dodany 2008-02-19 08:39
Witam wszystkich ... bardzo sie cieszę że taki watek pojawił się na forum bo sam mam problemy z ZUS-em w sprawie renty uczniowskiej. Jestem osoba 28 letnią, od 18 roku życia posiadałem rentę uczniowska (całkowita niezdolność do pracy), rok temu odebrano mi rentę, przegrałem również sprawę w sądzie, obecnie sprawa jest w sądzie apelacyjnym. Obecnie posiadam częściową niezdolność do pracy co przy rencie uczniowskiej nie daje prawa do wypłaty świadczenia. Podobnie jak osoba zakładająca ten wątek chciałbym zapytać o możliwość starania się o rentę inwalidzką. Pracuje od ponad 4 lat, ale niepełnosprawność powstała w wieku 18 lat kiedy byłem uczniem liceum, przez co nie spełniam warunku w którym niepełnosprawność powinna powstać w określonych ustawą okresach. Złożyłem nawet taki wniosek o rentę inwalidzka, ale został odrzucony właśnie z powodu że niepełnosprawność nie powstała podczas pracy. Obecna częściowa niezdolność do pracy kończy się w listopadzie 2008, w ZUS-e polecono mi poczekać kilka miesięcy po skończeniu tej częściowej niezdolności i złożenie ponownego wniosku o rentę inwalidzką, czy to ma szansę powodzenia, jeżeli zgłoszę się z ta sama chorobą ?
Jeżeli chodzi o rentę socjalną, to nie jestem nią zainteresowany na razie, ponieważ pracuję i nie dostałbym również świadczenia z tego powodu.

Bardzo proszę o pomoc, bo mam obawy że będę musiał czekać do emerytury :/

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-19 12:11
Proszę złożyć odpowiedni wniosek we właściwym ze względu na miejsce zamieszkani oddziale ZUS. Oceny Pana niezdolności do pracy dokona w formie orzeczenia lekarz orzecznik.
Nadrzędny - Autor nieodwracalny Dodany 2008-02-24 22:50
Kiedy najlepiej złożyć ten wniosek ? Odczekać parę miesięcy po skończeniu obecnego orzeczenia ?
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-02-25 13:09
składać wniosek na minimum miesiąc przed zakończeniem  poprzedniego terminu..
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2008-03-10 18:51
Ja miałam to samo - renta uczniowska przed 18 rokiem zycia (okres szkoły sredniej). Potem I grupa, II grupa, półtora roku temu otrzymałam III grupe, ale przy rencie uczniowskiej nie nalezy się żadne płatne świadczenie. Myślałam, że w związku z przepracowanymi latami (wówczas było to 5,5 roku) będe mogła przejsc na rente inwalidzką płatną III grupe. ZUS mi odmówił argumentując ze nie mam spełnionej jednej z przesłanek i mi odmowił. Wniosłam wiec odwołanie od decyzji przyznajacej III grupę. W sądzie wygrałam, wróciłam do II grupy i otrzymuję świadczenie - rentę uczniowską. Przy okazji dowiedziałam się że nawet jak bede miała przepracowane lata to i tak mając np. kiedys III grupę nigdy nie będę mogła mieć płatnej renty,
Czyli reasumując: Musze miec minimum II grupę aby mieć płatną rentę uczniowską. No..chyba że "wynajdzie" się u mnie nowa chorobę ;-)
Nadrzędny - Autor beti2335 Dodany 2008-03-10 12:20
witaj
Jestem w podobnej sytuacji ja zlozylam dokumenty o rente z tytulu niezdolnosci do pracy zus wniosek przyja wezwano mnie do lekarza orzecznika i orzeczono ze jestem zdolna do pracy(cudowne ozdrowienie po latach) odwolalam sie i sprawa znalazla sie w sadzie biegli orzekli ze jestem czesciowo trwale niezdolna do pracy mam udokumentowany przez zus 3 letni okras skladkowy a niepelnosprawnosc powstala w szkole ponadpodstawowej. 12 03 2008 ide do sadu odezwe sie co zdecydowali
Nadrzędny - Autor ewik.k Dodany 2008-03-12 17:53
Trzymam kciuki,powodzenia i proszę napisz koniecznie jak poszło w sądzie.
Nadrzędny - Autor beti2335 Dodany 2008-03-12 20:25
Witaj
Własnie bylam w sadzie i niestety nic sie nie dowiedzialam poniewaz wezwano jeszcze raz bieglych i musieli okresic dokladnie kiedy powstala niezdolnosc do pracy.

W twoim przypadku najpierw walcz o przywrocenie calkowitej niezdolnosci.
Mam pytanie czy niezdolnosc do pracy powstala w trakcie lub po zatrudnieniu wszystko zalezy wazna jest data pierwszej komisji lekarskiej a nie to ze chorowalam od dziecinstwa bo w naszyej sytuacji nie jest to wcale po naszej stronie bo starajac sie o rente"zwykla" to jesli orzekna ze niezdolnosc powstala przed zatrudnieniem to nic nie wywalczysz. Jesli masz pytanie to pytaj.
Nadrzędny - Autor ewik.k Dodany 2008-03-12 21:43
moja niezdolność powstała przed 16 rokiem życia,pisałam o mojej sytuacji na początku.
Pierwszą komisję miałam jeszcze przed rozpoczęciem pracy,a pracowałam będąc już na rencie uczniowskiej.
Ja oczywiście walczę o przywrócenie mi całkowitej niezdolności do pracy,jestem na etapie oczekiwania na komisję lekarską.
piszesz,że jesteś w podobnej sytuacji tzn.że też byłaś na rencie uczniowskiej?
Troszkę mało napisałaś szczegółów.
Nadrzędny - Autor beti2335 Dodany 2008-03-13 09:21
Jeśli pracowałas bedac juz na rencie to niestety chyba nie mozesz starac sie o tzw "zwykla" rente.
Tak ja tez bylam na rencie ucznowskiej odebrano mi swiadczenia pozstawiajac czesciowa niezdolnosc do pracy wowczas nie mialam pojecia ze moge starac sie o zwykla rente majac przepracowane jako uczen szkoly zawodowej 3 lata. Przez przypadek dowiedzialam sie ze jest to mozliwe zlozylam dokument i zus je przyja ale musialam ponownie stanac na komisji i tam pan doktor mnie ozdrowil odwolalam sie i wszystko jest na dobrej drodze uznano mnie za czesciowo niezdolna do pracy na trwale problem byl wczoraj w sadzie ze biegli dopisali ze niezdolnosc powstala przed wejsciem w okres zatrudnienia i zgloszenia do ubezpieczenia a zus zaliczyl mi ten sam okres jako skladkowy dlatego wczoraj biegli ustnie musieli zmienic swoja opinie i teraz mam nadzieje ze tylko jedna sprawa i bedzie koniec trwa to juz dwa lata
Nadrzędny - Autor DrThomson Dodany 2012-02-27 21:46
W 1992r będąc uczniem szkoły zawodowej uległem wypadkowi i dostałem rentę ZUS-owską (chyba uczniowska) na stałe. Od pewnego czasu jestem zatrudniony w firmie. Mam pytanie czy moja renta powinna być rewaloryzowana (rosnąć) w związku z odprowadzanymi składkami przez mojego pracodawcę czy ta renta jest stała?

Cały czas pracuję i mam na stałe  1 grupę
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2012-02-27 22:11
wzrasta tylko ta renta, ktora sam sobie wypracujesz czyli z tytulu niezdolnosci do pracy
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta uczniowska (15384 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill