www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rozszczep podniebienia -orzeczenie o niepełnosprawności (8006 - wyświetleń)
- Autor kasiam81 Dodany 2012-01-13 16:20
Witam! Jestem mamą 10dniowego Maksa, u którego po porodzie stwierdzono rozszczep podniebienia pośrodkowy ( do operacji),wady serca (drożny przewód tętniczy, niedomknięcie zastawki mitralnej), niedosłuch- w związku z rozszczepem. Przy wypisie ze szpitala wspomniano coś że przy rozszczepie u syna mogę się ubiegać o orzeczenie o niepełnosprawności dla niego, czy mógłby mi ktoś bliżej coś na ten temat napisać?! Czy na taką chorobę należy się takie orzecznictwo? Dodam że syn będzie potrzebował wielu konsultacji, operacji i rehabilitacji, więc takie orzeczenie chyba by się przydało?
Dziękuję za pomoc Pozdrawiam mama Maksymiliana
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-01-13 17:39 Zmieniony 2012-01-13 17:46
Nie jestem specjalistą - udzielam wyłącznie odpowiedzi na podstawie swojej niefachowej wiedzy. Specjalista z CI być może pojawi się w tym wątku i jeśli tak, to jego opinie należy traktować poważniej niż moje.

> czy mógłby mi ktoś bliżej coś na ten temat napisać?!


Orzeczenie o niepełnosprawności to dokument wydawany przez Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności, stwierdzający że osoba (w tym konkretnym wypadku dziecko do 16. roku życia) jest prawnie uznawana za niepełnosprawną. Pozwala to korzystać z pewnych ulg i udogodnień (których nie będę tutaj teraz szczegółowo opisywać, bo cześć z nich może - zdaje się - zależeć od decyzji komisji orzekającej). Ponieważ nie widzę informacji skąd Pani jest, nie mogę od razu podać adresu kontaktowego właściwego ZON. Procedura składania wniosku jest opisana, na przykład, tutaj (klik)

> Czy na taką chorobę należy się takie orzecznictwo?


O przyznaniu orzeczenia decyduje komisja - nie ma katalogu schorzeń, więc nikt z pewnością nie może ocenić, czy Maks orzeczenie dostanie. W każdym razie złożenie wniosku, moim zdaniem, nie zaszkodzi. Zwłaszcza, że nie jest to dokument, który będzie z Maksem przez całe życie, bo wygasa najpóźniej po ukończeniu 16 lat i wtedy, jeśli Maks będzie tego jeszcze potrzebował, może się starać o orzeczenie "dla dorosłych".

> syn będzie potrzebował wielu konsultacji, operacji i rehabilitacji, więc takie orzeczenie chyba by się przydało?


Może od razu powiem, że chociaż orzeczenie pozwala na korzystanie z pewnego zakresu pomocy, to jednak jeśli leczenie syna miałoby być BARDZO kosztowne, prawdopodobnie pomoc państwowa może nie wystarczyć. Jak już się Pani trochę z tą sytuacją oswoi i powoli zorientuje się jakie są dokładniej potrzeby synka, być może dobrze będzie poszukać godnej zaufania organizacji pozarządowej, która może pomóc sfinansować leczenie syna albo po prostu takiej, która zrzesza większą liczbę rodziców dzieci z takimi problemami (ich doświadczenie pewnie może się Pani przydać). Podaję link do "Ogólnopolskiej bazy organizacji i instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych" - internetowego indeksu, dzięki któremu może łatwiej będzie Pani znaleźć właściwą organizację, gdyby zaszła taka potrzeba. Tylko proszę nie panikować, że jest tych organizacji tak dużo. :-)

Dużo zdrowia dla Maksa :-) Gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania, to - z zastrzeżeniem, że nie jestem specjalistą - chętnie spróbuję odpowiedzieć.
Nadrzędny Autor jol Dodany 2012-01-16 07:49
staraj się o orzeczenie, mój bratanek też otrzymał takie orzeczenie.
Nadrzędny Autor michoo7 Dodany 2012-01-16 10:50 Zmieniony 2012-01-16 10:53
Staraj się, powinnaś otrzymać bez problemu. Moja córka z rozszczepem podniebienia (zoperowanym 2 lata temu w IMID - polecam) takowy otrzymała. Co prawda córce zdiagnozowano sekwencję Pierre-Robin ale tak naprawdę wady genetycznej nie ma (wg genetyków) a był tylko całkowity rozszczep podniebienia.
Będziesz mogła otrzymać te marne ale zawsze 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko niep. a w przyszłosci zapisac dziecko do przedszkola w grupie integracyjnej i postarac się o dodatkowe godziny z logopedą. Pozdrawiam i życze wytrwałości!!!
Nadrzędny - Autor kasiam81 Dodany 2012-01-16 11:44
Dziękuję za rady i słowa otuchy. Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-01-17 12:35
Szanowna Pani
W sytuacji, którą Pani opisała jak najbardziej warto ubiegać się o przyznanie synowi orzeczenia o niepełnosprawności. W tym celu trzeba wraz z lekarzem wypełnić dokumenty potrzebne do wydania orzeczenia i złożyć je w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności, wraz z posiadaną dokumentacją lekarską.  Jeśli komisja uzna syna za osobę niepełnosprawną, wówczas będzie Państwu przysługiwał zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. Jest on wypłacany przez gminy przez okres trwania orzeczenia. Jeśli w orzeczeniu o niepełnosprawności będzie pozytywnie zaznaczony punkt 7 i 8, wówczas będzie mogła się Pani starać o świadczenie pielęgnacyjne. Przysługuje ono tym osobom, które rezygnują z pracy w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, lub osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności. Opiekunowie niepełnosprawnego dziecka będą mogli również m.in. korzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej. Po więcej szczegółów zapraszamy, gdy już będzie Pani miała orzeczenie.
Nadrzędny Autor kasiam81 Dodany 2012-05-07 22:08
Witam!
Właśnie dostaliśmy orzeczenie o niepełnosprawności pkt 1-4-nie dotyczy, 5-nie wymaga, 6-wymaga, 7-nie wymaga, 8- wymaga, 9-nie spenia, 10-nie wymaga. Moje pytanie brzmi o co mogę się ubiegać z takimi punktami 6 i 8-wymaga, czy dostanę zasiłek pielęgnacyjny na czas opieki nad dzieckiem przy rezygnacji z pracy. Bo nie nardzo rozumiem niektórzy piszą że punkty 7,8- wymaga, a inni piszą że 6i8- wymaga. Proszę o dopowiedź co należy dalej zrobić, z jakich pomocy mogę korzystać?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rozszczep podniebienia -orzeczenie o niepełnosprawności (8006 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill