www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek a dodatek pielęgnacyjny (6130 - wyświetleń)
- Autor Magda Dodany 2015-04-06 17:35
Od początku otrzymuję zasiłek pielęgnacyjny z GOPS 153 zł teraz chciałabym zamiast zasiłku pobierać dodatek pielęgnacyjny. Mam znaczny stopień niepełnosprawności, pobieram rentę socjalną i pracuję. Czy mogę pobierać dodatek zamiast zasiłku?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-04-06 17:43
                              Serwus :-)

Taki dodatek można otrzymywać wyłącznie w wypadku gdy orzecznik ZUS orzeknie całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.
                                                     Waldi.
Nadrzędny - Autor Magda Dodany 2015-04-06 17:49
Mam na orzeczeniu z ZUS całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji mimo iż pracuję. Czyli z tego wynika że wprwoadzono mnie w błąd i mogę pobierać dodatek pielęgnacyjny?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-04-06 22:32
Jeśli masz takie orzeczenie to ZUS sam automatycznie Ci ten dodatek będzie wypłacał. Od kiedy masz to orzeczenie ?
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2015-04-07 13:55 Zmieniony 2015-04-07 13:58
NIE AUTOMATYCZNIE!!!
Należy złożyć wniosek.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-04-07 14:42
Trochę to dziwne bo ja od 9-ciu lat po różnych komisjach w międzyczasie zawsze miałem wypłacany automatycznie ten dodatek.
Nadal mi go wypłacają i nigdy żadnego wniosku dotyczącego tego dodatku nie musiałem składać.
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2015-04-07 18:18
Waldi, Magda musi poświadczyć, że nie pobiera (rezygnuje) z zasiłku pielęgnacyjnego w GOPS-ie. Składa wniosek w ZUS-ie, zgodnie z tym, że Jej przysługuje. Inaczej, mogłaby "naciągnąć" i pobierać z dwóch miejsc :-)
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2015-04-07 17:59
Sonka ma rację. Automatycznie ZUS sam nic nie wypłaca. Trzeba złożyć wniosek.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2015-04-07 19:09
Tak aby uściślić. Gdy miałem rentę przyznaną na czas określony to oczywiście pod koniec tego okresu składałem wniosek o jej ponowne przyznanie. Nigdy nie składałem wniosku o dodatek. Orzecznicy za każdym razem orzekali także niezdolność do samodzielnej egzystencji co skutkowało automatycznie wypłatą dodatku. Mimo iż w PCPR mam orzeczony stopień znaczny i mógłbym zasiłek dostawać to nigdy o jego wypłatę nie wystąpiłem bo pobieram już z ZUS-u.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2015-04-08 18:08
Sonka ma RACJĘ.

Przy ustalaniu dawnej I grupy a obecnie znacznego stopnia itd. lekarz opisujący chorobę wpisuje zdanie o przyznanie dodaku pielęgnacyjnego.
Magda pobiera zasiłek i tu staje przed normalną procedurą. Sama musi zgłosić rezygnację z zasiłku, a przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. To my ON mamy pilnować swoich praw, a nie ZUS.

Czy ktoś z Was zwrócił uwagę jakie przyszły w tym roku decyzje? Na jakim papierze? Z pieczątką i podpisem czynie???  Te pytania są dość ważne szczególnie przy załatwianiu wielu innych dofinansowań nie tylko z PCPR.
Dodam tylko, że innych nie dostaniemy.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2015-04-08 18:43
W ostatniej chwili zauważyłam Twój post Ela. Powiem tak: PLUJĘ na te ich

>załatwianiu wielu innych dofinansowań nie tylko z PCPR.<


z naciskiem na dofinansowanie
Nie będzie mi byle ku.. z trwałą na łbie... domyśl się dalej ;-) Wolę suchy chleb jeść!
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2015-04-09 19:04
Jola wiem i domyślam się o co Ci chodzi. Ja też na to pluję, ale musiałam pewne sprawy w ZUS ie sprawdzić więc wzięłam 2 decyzje by wyjaśnić pewne sprawy. Wiem, że z każdego dokumentu obecnie można zrobić ksero prawie jak oryginał gdzie przeciętny człowiek podróbki nie rozpozna.
ZUS miał swoje druki nie te na zwykłym papierze. Musiała być pieczątka abrobującego oraz podpis i to czytelny. Tym razem dostaliśmy zbyt twardy papier nie nadający się nawet do WC :-)))))))) a cóż dopiero do dofinansowań. Z PCPR nie chcę rehabilitacji bo pomiatają człowiekiem jak .....

Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek a dodatek pielęgnacyjny (6130 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill