www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / kontrole chorobowego przez zus (8286 - wyświetleń)
- Autor janusz1958 Dodany 2012-06-16 14:16
Witam
jestem na chorobowym i mam takie pytanie czy zus moze przyslac mi kontrole do domu pomimo tego ze lekarz zaznaczyl ze moge chodzic
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-06-16 20:59
Oczywiście, że może. A gdzie Ci ma przysłać kontrolę, nie wiedząc, gdzie akurat mogłeś się udać...? Nie chodzi o sprawdzenie, czy jesteś w domu tylko czy jesteś chory.
Nadrzędny - Autor janusz1958 Dodany 2012-06-17 11:38
jak to sprawdza skoro mnie moze nie byc w nim,  nie mam w zaleceniu lekarskim ze musze lezec i w tym czasie moge byc zupelnie gdzie indziej,i co wtedy
Nadrzędny Autor kryształek Dodany 2012-06-17 12:04
To, że możesz chodzić nie oznacza, że możesz robić co chcesz. Musisz udokumentować gdzie akurat przebywałeś np. u lekarza, na badaniach, na rehabilitacji.
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2012-06-17 13:50
Kryształek ma rację...Tak jest, a to, że bywa inaczej to kwestia ryzyka...
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-06-17 15:06
janusz, na rozum: masz po prostu umożliwić urzędnikom z ZUS przeprowadzenie kontroli. Nie oznacza to, że masz plackiem leżeć w dużym pokoju. Ale oznacza jednocześnie, że masz być dla nich dostępny - bo jak (pytam powtórnie) mają Cię zweryfikować, czy akurat nie udajesz (niczego nie sugeruję, ale te kontrole skądś się wzięły)...?

Nie mówię o Twoim przypadku, bo wydaje się ewidentny i powinno się w takich wypadkach naprawdę działać prościej i mądrzej, ale sama dopiero co miałam taki problem z własnym pracownikiem. Był na ewidentnie lewym zwolnieniu lekarskim ponad 5 m-cy, ale od psychiatry - mógł robić, co sobie chciał. Nie do zweryfikowania prawdomówności ani przez ZUS ani przez pracodawcę. Szkoda, że brak nam skutecznych narzędzi do karania zdrowych gamoni, którym się po prostu robić nie chce (a pensja 4 tysiącce leci...). A z drugiej strony: kiedy człowiek naprawdę zachoruje, też mu się rzuca kłody pod nogi i każe pracować, chociaż już nie powinien lub nie może... Eh...
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-06-26 11:31
Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy powinna być dokonywana w miarę potrzeby, bez ustalania z góry stałych jej terminów, a nasilana szczególnie w okresach, w których występuje zwiększona absencja z powodu choroby lub sprawowania opieki.
Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:
1) nie wykonuje pracy zarobkowej,
2) nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Ustawodawca nie rozdziela zwolnienia lekarskiego na zasadzie czy pacjent może czy też nie może chodzić, w związku z czym jeśli jest mowa o kontroli to dotyczy ona każdego z tych przypadków.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich
Nadrzędny - Autor kliptuś Dodany 2012-07-04 18:22
Wielokrotnie miałam chorobowe gdzie mogłam chodzić, a nawet powinnam w ramach rekonwalescencji dużo chodzić. Miałam w tym czasie kontrole z ZUS i za którymś razem zapytałam, że przecież może mnie nie być w domu, to otrzymałam wymijającą odpowiedż, że nie koniecznie muszę być w domu, lecz nie powinno mnie być w pracy, więc ja to tak wydedukowałam, że jakby mnie nie zastano w domu to sprawdzanoby czy nie jestem w pracy.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-07-04 20:24
Jak pracujesz - masz umowę to te kontrole są na wniosek pracodawcy, może też pracodawca spr. co robisz na zwolnieniu - stare. ZUS zwykle się nie wysila (wysilał), wzywał na kontrolę i np. ja miałam wynik ostatniego badania, koleżanka spiro i było ok. Kuzynka jak firma ją chciała zwolnić szła na zwolnienie lek. i ciągnęła 6 miesięcy. Wezwanie nie odebrane nie liczy się. Nawet jeśli zabiorą 2-3 dni L-4 to wystarczy iść do innego lekarza i na tą samą chorobę (lub inną) dostać zwolnienie lekarskie i płacą - taki myk - o którym poinformował mnie lek. orzecznik.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-07-04 21:45
Tylko że takie "myki" są dla symulantów i kombinatorów jak Rea. I jeszcze dla jej kuleżanek takiego samego pokroju - więc nie polecam.
Co to jest, że "chodzi się" na zwolnienie, jeśli firma chce zwolnić...? A może by tak mózg uruchomić?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / kontrole chorobowego przez zus (8286 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill