www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / witam pilne (8792 - wyświetleń)
- Autor stenia78 Dodany 2012-10-25 14:57
miałam umowę na czas określony w świadectwie pracy mam wpisane 16 dni urlopu za ,który dostałam ekwiwalent.Umowę miałam od 3 października 2011 do 30 września 2012 rok i proszę  wytłumaczcie mi czy dodatkowy urlop rehabilitacyjny lub ekwiwalent mi się należy? .Opinie są różne na ten temat.pracodawca określił w świadectwie że nie korzystałam i tyle .Co ja mogę z tym zrobić. Proszę o jaką podpowiedz.Zaznaczę że mam niepełnosprawność umiarkowaną na stałe od 2006 r.a w tej firmie pracuję od 2010-02-19.Dziękuje za każdą myśl.pozdrawiam
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-10-25 15:43
Już było pisane... Bo rozumiem, że chodzi o ewentualne dodatkowe 10 dni (a nie 21)?
Bardziej jasno niż tu [url]http://www.stowarzyszenie-razem.org/swiadczenia/swiadczenia/kto-i-na-jakich-zasadach-ma-prawo-do-dluzszego-urlopu-wypoczynkowego.html[url] wyjaśnić się tego nie da.

Nie ma na ten temat różnych opinii, ponieważ sytuacja jest raczej wyraźna. Jak chyba już Tobie mówiłam: poproś pisemnie i stanowczo o wyjaśnienie i zwyczajnie powołaj się na ustawę, jeśli masz inne zdanie.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-10-26 17:32
Do pełnego roku brakło ci 2 dni, a po 12 miesiącach masz prawo do dodatkowych 10 dni urlopu rehabilitacyjnego.
Nie rozumię natomiast następnej daty

>pracuję od 2010-02-19<


Jeśli wtedy nie miałaś żadnej umowy i zgodziłas sie z tym - Twoja strata, może mialaś umowę cząstkową, nie wiem? Dodatkowe 10 dni należy się po przepracowaniu razem 12 miesięcy od uzyskania orzeczenia. Jeśli go nie wykorzystałaś należy Ci się ekwiwalent :-)
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor stenia78 Dodany 2012-10-26 20:24 Zmieniony 2012-10-26 20:27
pracuję w tej firmie na umowach na czas określony od 19 lutego 2010 r    do końca kwietnia potem od 1 maja do 30 września a ta ostatnia umowa od 3 października do 30 września 2012 roku a orzeczenie mam od 2006 r. na świadectwie w p-cie 9 mam wpisane'- nie'-
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-10-27 16:27
Nie ważne co masz w punktach - ja ich nawet nie pamiętam :-)  poproszę dokładnie: Pracowałam na umowę cały etat (nie ważne jaką) od do, następnie od do itd.
Nadrzędny - Autor stenia78 Dodany 2012-10-27 16:39
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z póz. zm) - dalej u.r.z.z.o.n., osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor stenia78 Dodany 2012-10-27 16:42
Już sobie znalazłam odpowiedz a w punkcie 9 na świadectwie pracy mam , że nie wykorzystałam urlopu i nie dostałam ekwiwalentu . A teraz wiem że powinno mi się należeć
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-10-27 19:46
A co niby było chociażby w linku podanym w moim poście...?
Brawo.
A czy przyjęłaś świadectwo pracy i się nie odwołałaś...?
Nadrzędny - Autor stenia78 Dodany 2012-10-27 20:13 Zmieniony 2012-10-27 20:16
[usunięte]
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-10-27 20:38
Biadolisz.
Sama przytoczyłaś przepis, który dokładnie wszystko wyjaśnia.
Nie odpowiedziałaś na moje pytanie.
Skoro uważasza, że masz rację - jak pisałam już za pierwszym razem - po prostu PIP i tyle. Skoro chcą się sądzić - trudno. Im jest wygodniej nie płacić. Liczą, że odpuścisz, bo co to za pieniądze - i tak to się kręci...
Nadrzędny - Autor stenia78 Dodany 2012-10-27 20:52
ŻE CO! jak miałam świadectwa nie odebrać to skąd miałabym wiedzieć co w nim jest MOŻE I JESTEM NIEPEŁNOSPRAWNA ALE NIE UMYSŁOWO.firma nie chce zaplacić mi za dodatkowy 10 -cio dniowy urlop ale nie byłam pewna czy aby na pewno się nie należy ,ot to cała filozofia.Aten przepis znalazłam na innym forum.pozdrawiam!
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-10-28 13:13
Mogłaś, droga Steniu, najpierw przeczytać a później zdecydować czy je przyjmujesz czy nie - jak każdy inny dokument/umowę dla Ciebie wiążącą. Oczywiście, od treści swiadectwa masz bodajże 7 dni na odwołanie się, więc rozumiem, że to wykorzystałaś.
No właśnie, sposób, w jaki opisujesz i podchodzisz do swojej historii sugeruje spore braki, ale nie mieszałabym do tego niepełnosprawności takiej czy innej - szanuj innych tak, jak chcesz, aby Ciebie szanowali:)
Nadrzędny - Autor stenia78 Dodany 2012-10-28 13:46
A możesz mi  wyjaśnić jak można odebrać list polecony a po otwarciu go oddać? firma mieści się w piotrkowie trybunalskim różne są opinie czy należy się ten urlop czy nie .Ale ok.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-10-28 14:34
Ok, nie pisałaś, że nie odbyło się to osobiście.
Ale odwołać się mogłaś.
Różne opinie mogą wynikać wyłącznie z nieznajomości jasnych zapisów prawa, które nie jest w tym temacie zawiłe.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-10-29 18:53
Steniu i wszyscy inni szukający tutaj pomocy w zakresie prawa pracy itp. NIE SUGERUJCIE SIĘ WYPOWIEDZIAMI BLUENGEL - ONA O TYM NIE MA BLADEGO POJĘCIA - WPROWADZA WAS W BŁAD!
Mówiąc potocznie: Nie ma najmniejszego znaczenia czy ktoś przyjmie świadectwo pracy czy nie - jego sprawa, jego problem. Jeśli przeczytał to tak jak by je odebrał i tyle - dotyczy to też wypowiedzenia z pracy(prześlą pocztą). WAŻNE: jeśli ktoś nie zgadza się z treścią świadectwa pracy ma czas na napisanie wniosku o sprostowanie świadectwa pracy - trzeba to koniecznie zrobić na piśmie.
Sprostowanie świadecta i wypłata ekwiwalentu nie mają ze zobą nic wspólnego - mogą, ale jeśli pracodawca sprostuje świadectwo i nie wypłaci ekwialentu to też niczego nie zmieni :-(
Należy: 1. złożyć wniosek o sprostowanie świadectwa pracy, 2.złozyć podanie o wypłacenie ekwiwalentui za niewykorzystany urlop wypoczynkowy - wymienić za 10 dni url. rehab. i ile ci się tam należy wypoczynkowego. Dać czas pracodawcy, nie spełni Twojego żądania, składać pozew do Sądu Pracy - jest darmo, można wziąć adwokata bo pracodawca przegra i zapłaci Ci za prawnika :-) Niestety w PIP często pracują osoby mało doświadczone, olewają, a prawnik tam się uczy ale nie nauczy :-(
Jeszcze jedno - żądaj odsetek ustawowych.
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-10-29 19:50
REA to co piszesz dobre dla zdrowego i mocnych nerwów.

Nie obalaj tezy bluengel.

Świadectwo pracy jest i musi być, a do tego na nim dochód wpisany przez zakład pracy jeśli wpiszą m-czny to razy tyle m-cy ile się pracowało. Dla ZUS i doliczenia stażu pracy to bardzo ważne.
Warto wiedzieć, że dawne czerwone(bordowe) legitymacje ubezpieczeniowe, w które wpisywano nie tylko adres zamieszkania, szczepienia itp mają stronki gdzie wrubrykach nadal można poprosić o wpis zatrudnienia oraz osiągnięty dochód. Co ciekawsze w razie zaginięcia świadectwa pracy można się na nich "oprzeć". Mały warunek: Wpis musi być podparty podpisem księgowości z pieczątką i zakładu pracy.

A odwoływać się jak najbardziej. Popieram o walkę o swoje prawa.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / witam pilne (8792 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill