www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Swiadczenie dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. (9616 - wyświetleń)
- Autor marcinek062 Dodany 2012-10-20 18:29
Witam. Mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mimo to ZUS odebrał mi prawo do pobierania renty socjalnej i rodzinnej. W tej chwili trwa sprawa sądowa o ponowne przyznanie mi świadczenie. Mam pytanie. Czy mam prawo do pobierania jakiegoś innego świadczenia z tytułu znacznej niepełnosprawności? W tej chwili pobieram jedynie zasiłek pielęgnacyjny. Czy mam prawo pobierać zasiłek stały w czasie trwania sprawy sądowej? Wiem, że istnieje również świadczenie dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Kto miałby prawo do pobierania takiego zasiłku? Czy moja Macocha mogłaby pobierać takie świadczenie w sytuacji gdy mój ojciec jest zatrudniony a matka nie żyje? 
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-10-21 17:13
Napisz po kolei, bo nie bardzo rozumie wszystkie niuanse :-)
Masz w obecnej sytuacji prawo do pobierania zasiłku stałego. Złóż odpowiednie dokumenty w MOPS.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2012-10-22 20:24
Możesz złożyć wniosek o zasiłek stały wypłacany przez Miejski/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ale:

1. aby otrzymać wyżej wymieniony zasiłek trzeba nie tylko mieć stopień niepełnosprawności/niezdolność do pracy, ale trzeba również spełniać kryterium dochodowe (czyli kwota na osobę, powyżej której nie otrzyma się zasiłku) Kiedyś było 440 na osobę, jak jest teraz- nie wiem
2. jeśli jednak Sąd przywróci Ci prawomocnie rentę socjalną, to zrobi to z mocą wsteczną (tzn. ZUS wypłaci  Ci pieniądze za okres od wygaśnięcia "starej" renty socjalnej czyli wyrównanie) Jest duże prawdopodobieństwo, że zasiłek stały za okres od wygaśnięcia poprzedniej renty do prawomocnego orzeczenia prawa do "nowej" renty będziesz musiał wtedy zwrócić. Albowiem zasiłek stały nie przysługuje osobie uprawnionej do renty socjalnej.
Nadrzędny - Autor marcinek062 Dodany 2012-10-23 14:03
W takim razie w pierwszej kolejności poczekam aż sprawa zakończy się w sądzie. Dziękuje za wyjaśnienie wszystkiego. Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2012-10-23 14:51
Dopytaj się jeszcze prawnika w MOPS-ie na temat tego zwrotu.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-10-23 16:38
tak trzeba wtedy wszystko oddać, zarówno kwotę na zasiłki stałe jak i ew okresowe i inne. Obecnie pobieram zasiłek stały z MOPS w wys ok 250zł i mnie od razu poinformowano że będę musiała wszystko oddać
Nadrzędny Autor moerbecke Dodany 2012-10-23 17:06
Obwarowanie, że nie może go otrzymywać osoba uprawniona do renty socjalnej dotyczy tylko zasiłku stałego- nie pielęgnacyjnego i nie zasiłków celowych.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-10-23 17:43
Jak otrzymasz rentę, to ZUS i MOPS załatwią to między sobą, ale możesz powołać się na ustawę i nie musisz zwracać pobranego świadczenia z MOPS. Zasiłek stały wyrównawczy ma na celu zaspokojenie twoich podstawowych potrzeb w tym czasie, gdy pobierasz - po to jest MOPS. Chyba, że ZUS wypłaci ci sporo z odsetkami to "schody".
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2012-10-23 18:45
REA, możesz mi podać jakąś podstawę, na której opierasz swoje wywody (szczególnie, o jaką ustawę Ci chodzi)?
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-10-23 19:21
Ustawa o świadczeniach pieniężnych... no i kropka - wybacz jutro ci napiszę bo dziś już nie chce mi się szukać skasowałam -  komp.jest przeładowany - szukaj w społecznych raczej :-)
Skasowałam dawno, bo takich spraw jest mało :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Swiadczenie dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. (9616 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill