www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Zabytkowe wieże ciśnień w Polsce (1334 - wyświetleń)
- Autor jozik Dodany 2023-07-23 10:50
Wieża ciśnień przy alei Wiśniowej we Wrocławiu znajduje się na skrzyżowaniu alei Wisznia i ulicy Sudeckiej w dzielnicy Borek, we Wrocławiu, w województwie dolnośląskim, w Polsce.
Budynek zbudowany jest z cegły klinkierowej i zwieńczony namiotem. Została zaprojektowana w stylu historyzmu z elementami secesji, neoromanizmu i gotyku.

Architektem wieży był Karl Klimm. Wysokość budowli wynosi 62,5 metra, a w środku od pierwszych dni działa elektryczna winda - wielki luksus jak na tamte czasy. Rzeźbiarze Ignatius Taschner i Robert Bednorz[de] ozdobili wieżę płaskorzeźbami z piaskowca przedstawiającymi fantastyczne stworzenia, które wydawały się zstąpić ze stron bestiariusza. Z północno-wschodniej części fasady budynku wypływa czysta woda źródlana, a w podziemiach wieży znajduje się niewielka fontanna. Na pierwszym i drugim piętrze znajdowało się kilka mieszkań dla pracowników, których praca była bezpośrednio związana z wieżą ciśnień.

Wieża ciśnień została zbudowana w latach 1903-1904. Od czerwca 1906 roku na wysokości 42 metrów funkcjonuje taras widokowy, z którego roztacza się widok nie tylko na Wrocław i okolice, ale także na górę Ślężę, a przy dobrej pogodzie widać nawet oddalone o około 100 kilometrów Karkonosze (w takie dni obsługa wieży wywieszała na szczycie czerwoną flagę, zapraszając zwiedzających - wizyta w tym miejscu kosztowała 10 fenigów).

Wieża została wybudowana w latach 1903-1904. Od czerwca 1906 roku na wysokości 42 metrów działa taras widokowy, z którego można podziwiać nie tylko Wrocław i okolice, ale także górę Ślężę, a przy dobrej pogodzie nawet oddalone o około 100 kilometrów Karkonosze (w takie dni obsługa wieży podnosiła na szczycie czerwoną flagę, zapraszając zwiedzających - wizyta w tym miejscu kosztowała 10 fenigów).

W lutym-maju 1945 r., podczas oblężenia Wrocławia, wrocławska wieża ciśnień służyła jako punkt dowodzenia. Pomimo ciężkich bombardowań regionu, wieża pozostała praktycznie nienaruszona przez całą II wojnę światową.Wieża wodna nadal pełniła swoje bezpośrednie funkcje (taras widokowy nie działał po wojnie) do połowy lat 80. XX wieku, po czym przestała działać z powodu braku odpowiedniej konserwacji i napraw.

W dniu 19 października 1978 r. wieża została uznana za zabytek architektury o znaczeniu lokalnym. Pod koniec lat 90. budynek został przejęty przez firmę Stephan Elektronik Investment Company, która przeprowadziła remont zewnętrzny i wewnętrzny (bez przywrócenia funkcji wodociągowych) i przekształciła go w kompleks restauracyjny o prostej nazwie "Wieża Ciśnień".
Nadrzędny - Autor jozik Dodany 2023-08-05 12:30
Wieża ciśnień w Będzinie

Została wzniesiona w 1902 roku, na potrzeby Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych. Zaprojektowana została przez biuro Drzewicki i Jeziorański - Inżynierów z Warszawy. Grodziecka wieża jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Unikalność polega na konstrukcji obiektu, który został wykonany w całości ze stali, połączonej za pomocą nitów.

Wieża ciśnień w Bielsku Białej

Kolejowa wieża ciśnień wybudowana na planie kwadratu, z czerwonej cegły i następnie pokrytej szarym tynkiem. W Bielsku można odwiedzić również zakładową wieżę ciśnień, mieszczącą się na terenie dawnej przędzalni. Wieża ciśnień w Bielsku, została wybudowana w latach 1907 - 1908.

Wieża ciśnień w Bieruniu

Modernistyczna wieża ciśnień wybudowana na planie koła w bliskim sąsiedztwie PKP, została wzniesiona w roku 1937. służyła do obsługi infrastruktury kolejowej.

Wieża ciśnień w Borucinie

Wodna wieża w Borucinie została wybudowana na początku XX i przeznaczona była do obsługi sieci wodociągowej, należącej do majątku dworskiego.

Wieża ciśnień w Boruszowicach

W Boruszowicach na terenie dawnych zakładów papierniczych, wybudowana została w roku 1929 - wieża ciśnień. Obiekt został wybudowany na planie kwadratu i z czerwonej cegły. Lico muru wieży zdobią liczny detale architektoniczne - ceglane fryzy i lizeny.

Wieża ciśnień w Brynek

Wieża ciśnień mieści się na terenie kompleksu pałacowo-parkowym, założonym przez księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen. Wieża została wybudowana w 1906 roku. Obiekt charakteryzuje okrągły plan oraz horyzontalne bryły w kształcie walca. W dolnej partii obiektu jest wejście na dziedziniec. elewację wieży zdobi okrągły zegar z białą tarczą oraz taras widokowy.

Wieża ciśnień w Bytomiu

W sercu Górnego Śląska - Bytomiu mieści się kilka wież ciśnień. Wieża ciśnień w Bytomiu przy ulicy Powstańców, została wybudowana w 1934 roku, w ramach modernizacji sieci wodociągowej w Bytomiu. Wysokość wieży wynosi ponad 40 metrów. Natomiast zbiornik wieżowy jest w stanie pomieścić około 1000 tyś m3 wody. W Bytomskiej dzielnicy - Stolarzowice stoi modernistyczna wieża ciśnień z roku 1938. Wieża zlokalizowana jest przy ulicy Gombrowicza. Bytomskim Bobrku na terenie KWK Bobrek mieści się bardzo interesująca wieża ciśnień, wzniesiona w stylu skandynawskim.

Wieża ciśnień w Chałupkach

Na stacji kolejowej w Chałupkach została wzniesiona z żelbetu wieża ciśnień. Dawniej obsługiwała tabor kolejowy.

Wieża ciśnień w Chełmie Śląskim

Postmodernistyczna kolejowa wieża ciśnień mieszcząca się na terenie stacji kolejowej PKP
Nadrzędny - Autor jozik Dodany 2023-08-05 12:53
Wieża ciśnień w Chorzowie

W mieście Chorzów leżącym w woj. śląskim, do dnia dzisiejszego zachowało się kilka wież ciśnień. Wieże w swojej przeszłości były powiązane z przemysłem, górnictwem, koleją oraz z miejską siecią wodociągową. W Chorzowie na terenie huty Kościuszko stoi monumentalna, wybudowana z czerwonej cegły wieża ciśnień. Kolejną wieżą ciśnień w Chorzowie jest wieża stojąca na terenie dawnych zakładów azotowych. Wieża ciśnień mieści się przy ulicy Narutowicza.

Wieża ciśnień w Ciasna

W miejscowości Ciasna, zachowała się do dnia dzisiejszego kolejowa wieża ciśnień. wieża posiada ceglany trzon i drewnianą zabudowę głowicy.

Wieża ciśnień w Cieszynie

W Cieszynie na jednym z wzniesień, został wybudowany pod koniec XIX wieku zbiornik na wodę z pięknym neorenesansowym portalem wejściowym. Zbiornik podzielony na dwie części może pomieścić 3.200 m3 wody.

Wieża ciśnień w Częstochowie

W Częstochowie jest mnóstwo wież ciśnień. Jedna pochodzi z końca XIX wieku i mieści się na terenie dawnych zakładów ELANEX. Posiada trzon w kształcie czworoboku, wykonany z cegły oraz dodatkowo wzmocniony żelbetem. Podobna wieża ciśnień znajduje się na terenie browaru " Kmicic ". Wieża posiada murowany trzon i drewnianą zabudowę głowicy.
Na terenie dawnych zakładów górniczych ZGH Sabinów mieści się kolejna, wykonana z czerwonej cegły wieża ciśnień. Obiekt został wybudowany w stylu modernistycznym w połowie XX wieku.
Nadrzędny - Autor jozik Dodany 2023-08-06 07:08
Wieża ciśnień w Dąbrowie Górniczej

Wieże ciśnień w Dąbrowie Górniczej są bezpośrednio związane z koleją. Wieże zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Materiałem użytym do budowy obiektów była czerwona cegła. elewacja wieży ciśnień posiada liczne zdobienia w formie ceglanych gzymsów i fryzów.

Garnek - wieża ciśnień

W miejscowości Garnek leżącej na Górnym Śląsku została wybudowana w latach powojennych, stalowa wieża ciśnień. Wieża była odpowiedzialna za dostarczanie wody w miejskiej sieci wodociągowej.

Gliwice - wieża ciśnień

W Gliwicach, w mieście leżącym w centrum aglomeracji śląskiej, zachowały się do dnia dzisiejszego wieże ciśnień :

Wieża ciśnień w Gliwicach przy ulicy Sobieskiego, została wybudowana w 1918 roku . Obiekt nawiązuje do stylu neogotyckiego, świadczą o tym ostrołukowe okna, machikuły oraz blanki. Wieża została wybudowana w kształcie walca o średnicy około 25 metrów. We wnętrzu wieży zamontowany jest zbiornik typu INTZE o pojemności 3600m3.

Wieża ciśnień w Gliwicach przy ulicy Poniatowskiego jest jedną z najstarszych wież ciśnień w Gliwicach, ponieważ pochodzi z roku 1894. Wieża ciśnień została wzniesiona według projektu inspektora Haselowa. Wieża ciśnień została wzniesiona równiez w stylu neogotyckim, posiada ostrołukowe wnęki. Wejście do wieży prowadzi przez neogotycki portal

Herby wieża ciśnień

W Herbach stoją trzy wieże ciśnień - a dokładnie kolejowe wieże ciśnień. Obiekty pochodzą z końca XIX i połowy XX wieku. Wieże ciśnień są wybudowane z czerwonej cegły. 
Nadrzędny - Autor jozik Dodany 2023-08-06 13:58
Racibórz wieża ciśnień

Wieża tzw. "Pogranicza w Raciborzu " ) to dawna wieża ciśnień z lat 30. XX wieku.

Wieża o wysokości 45 metrów została zaprojektowana w 1926 roku i zbudowana w latach 1933-1937 na zachodnich obrzeżach miasta i oddana do użytku w 1935 roku. Wewnątrz znajdują się dwa zbiorniki na wodę o łącznej pojemności 1200 m³. W czasach narodowego socjalizmu do wieży przymocowano cesarskiego orła ze swastyką i napisem „ Deutschland, Deutschland über alles ” .
Po 1945 roku nie była już używana jako wieża ciśnień ze względu na wysokie ciśnienie wody. Obecnie w budynku mieści się część fabryki cukierniczej. Przez pewien czas w wieży mieściła się również lokalna stacja radiowa Radio Vanessa.

Wieża ciśnień w w Jastrzębie Zdrój

Kolejowa wieża ciśnień mieści się na terenie dworca PKP, przy ulicy Dworcowej. Chociaż dworzec kolejowy już nie istnieje, to pozostała po nim kolejowa wieża ciśnień. Początki kolei w Jastrzębiu sięgają jeszcze czasów Cesarstwa Pruskiego, a wieża została wybudowana w roku 1911. Wieża mieściła stalowy zbiornik o pojemności 50 m3.
Nadrzędny Autor jozik Dodany 2023-08-06 15:02
Jaworzno wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Jaworznie została wybudowana w okresie zaboru austro-węgierskiego, na początku XX wieku. Wieża zbudowana jest z czerwonej cegły, posiada dużo architektonicznych detali - ceglanych fryzów i gzymsów. Wieża ciśnień nawiązuje do stylu neorenesansowego. W Jaworznie znajduje się również współczesna, wykonana z żelbetu wieża ciśnień. Obiekt pochodzi z lat 70-tych XX wieku. Wieża stoi przy Hucie Szkła “Szczakowa” w Jaworznie.

Julianka wieża ciśnień

W Juliance zachowała się kolejowa wieża ciśnień, pochodząca z okresu międzywojennego. Wieża ciśnień została wybudowana z czerwonej cegły, a następnie została pokryta tynkiem.
Nadrzędny - Autor KasjuszMag Dodany 2023-09-13 08:33
Zbiornik naziemny, znajdujący się poza granicami naturalnej powierzchni ziemi, służy do przechowywania różnych substancji, w tym wody, paliwa lub chemikaliów. Te struktury mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal czy beton, aby zapewnić odpowiednią ochronę dla przechowywanych substancji. Zbiornik taki jest wyposażony w różnego rodzaju zabezpieczenia, aby prewencyjnie chronić przed wyciekami czy katastrofami ekologicznymi.

https://ekonstal.pl/oferta/zbiorniki-stalowe/zbiorniki-paliwowe-naziemne/
Nadrzędny Autor kucyk24 Dodany 2023-09-22 08:10
Pytanie tylko czy taki zbiornik jest zabytkowy a jeśli nie to kiedy stanie się zabytkiem.
Nadrzędny - Autor KasjuszMag Dodany 2024-01-16 16:27
Naziemny zbiornik na paliwo to rozwiązanie stosowane zarówno w przemyśle, jak i w rolnictwie do magazynowania różnych typów paliw. Są to trwałe konstrukcje, często wykonane ze stali, zaprojektowane tak, aby wytrzymać trudne warunki atmosferyczne i chemiczne. Naziemne zbiorniki na paliwo są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co umożliwia ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ich konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo przechowywania paliwa i łatwość dostępu do niego.
Nadrzędny Autor furtys Dodany 2024-01-25 09:27
Czy znacie dobre firmy w Krakowie, które specjalizują się w wykrywaniu wody na działkach https://studniekrakow.pl/szukanie-wody/?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Zabytkowe wieże ciśnień w Polsce (1334 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill