www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / odmowa zasiłku chorobowego przez ZUs (8726 - wyświetleń)
- Autor ewulla Dodany 2013-01-15 09:45
W czerwcu ubiegłego roku przeszłam operacje żylaków lewej nogi , na zwolnieniu lekarskim przebywałam do końca września 2012. 16-go października ponownie byłam w szpitalu gdzie przeprowadzono mi operację żylaków nogi drugiej.Oczywiście przez cały okres kiedy przebywałam na L4 opłacałam składkę zdrowotną a za połowę października opłaciłam wszystkie składki wg zasad. W dniu wczorajszym otrzymałam pismo z Zus-u o odmowie prawa do zasiłku chorobowego z uwagi na wykorzystanie pełnego okresu tj 182 dni Fakt ,łącznie to już jest taki okres ale jak dla mnie to nie jest jedna choroba ponieważ to są dwie różne nogi które były operowane. Czy można się o ten fakt sprzeczać z Zus-em?
Oczywiście nogi nie są jeszcze tak sprawne jak były wcześniej , cały czas biorę leki i jeszcze czeka mnie rehabilitacja ponieważ nie mogę zginać nóg w kolanach i stawach skokowych.
Cóż czynić dalej?Jak to rozwiązać ?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-01-15 12:39
W tej sytuacji proponuje ubiegać się w ZUS o świadczenie rehabilitacyjne
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=435

szczególnie, że Kodeks Pracy w art. 53 daje możliwość zwolnienia bez wypowiedzenia osoby której zakończył się czas pobierania zasiłku chorobowego
Art. 53. § 1.  Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:  
a)  dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, 
b)  dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc. 
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2013-01-16 17:09
Jest to zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę, czy podczas zatrudnienia?
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2013-02-27 21:49
Ja mam trochę inną sytuacje - Zus żąda ode mnie zwrotu prawie 10 tysiecy za 5 miesięcy wg nich nienależnie wypłaconego zasiłku chorobowego bo podobno przekroczyłam 182 dni choroby. Tylko że sami przyznają w decyzji, że nie powiadomili mnie o tym wcześniej bo zmianie uleglo stanowisko tutejszego oddziału co do przyznanego wcześniej nowego okresu zasiłkowego. Wg mnie zmienili decyzje i każą zwracać....poradzcie co ja mam robić tym bardziej, że w październiku i listopadzie miałam 60 dni przerwy a za grudzień i styczeń też nie chcą zapłacić?
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-02-28 12:22
alus, zbyt chaotycznie i ogólnie opisałaś sytuację - jeśli chcesz porady, potrzeba więcej konkretów, np.:
- kiedy i jak dokładnie zmieniono decyzję w spr. nowego okresu zasiłkowego? w jakim trybie?
- nie można "podobno" przekroczyć matematycznej wartości 182 dni chorobowego - ile i w jakim okresie byłaś na chorobowym? Albo 182 albo więcej, trudno to oszukać
- jak się ma do tego grudzień i styczeń, za które "też nie chcą zapłacić"? Nie znając Twojego obecnego statusu (zatrudniona - chora - zdrowa itd.) trudno cokolwiek komentować.

Jedno jest pewne: zawsze, jeśli nie zgadzasz się z decyzją administracyjną możesz się odwoływać, po prostu: piszesz uzasadnienie, czemu widzisz sprawę inaczej, czekasz na odpowiedź, do której znowu ewentualnie możesz się odnosić - do jakiegoś skutku.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / odmowa zasiłku chorobowego przez ZUs (8726 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill