www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Urlop dodatkowy (2757 - wyświetleń)
- Autor wierzba Dodany 2014-10-26 15:13
Czy otrzymam dodatkowy urlop wypoczynkowy jeżeli przedstawiłam dopiero teraz orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które posiadam od kilku lat, ale do tej pory nie korzystałam z przywilejów w zakładzie pracy gdzie jestem zatrudniona na pełnym etacie. do końca roku zostały dwa miesiące i nie wiem ile dni będę mogła wykorzystać z urlopu dodatkowego ( 10 dni na rok). Proszę o odpowiedź.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2014-10-27 19:04
Ile przepracowałaś po dacie otrzymania orzeczenia?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-10-29 15:21
Jeśli po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności przepracowała Pani rok to nabyła Pani prawo do urlopu dodatkowego. Przysługuje on w wymiarze 10 dniu za rok kalendarzowy.Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2005 r. sygn. II PK 339/04). Ani przepisy ustawy o rehabilitacji, ani przepisy Kodeksu pracy nie uzależniają prawa do urlopu wypoczynkowego od wniosku osoby do urlopu uprawnionej. Nieuzyskanie przez pracodawcę wiadomości o przysługującym pracownikowi z mocy prawa prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego może – w konkretnych okolicznościach - oznaczać tylko tyle, że pracodawcy nie można zarzucić zawinionego niewykonywania zobowiązania do udzielenia urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy.
Nadrzędny - Autor drwalek87 Dodany 2014-11-04 14:27
Dobrze wiedzieć
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2014-11-04 20:38
Jednak pracodawca może zwolnić kogoś takiego, bo... nie ma do Niego zaufania z powodu kłamstwa - ukrywania prawdy :-(
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Urlop dodatkowy (2757 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill