www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / pytanie o rentę (3723 - wyświetleń)
- Autor golde Dodany 2015-06-27 01:07
witam. Dowiedziałem się ze mam tak słaby wzrok ze mógłbym ubiegać się o rentę. Ale tu pytanie czy mi przysługuje taka renta w wieku 29 lat? Nie pracowałem nigdzie.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-06-27 07:45

> Nie pracowałem nigdzie. <


A byłeś zarejestrowany jako bezrobotny ? Co najmniej przez ostatnie 4 lata ?
ZUS stawia następujące wymogi odnośnie zatrudnienia ;
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:

    1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
    2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
    3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
    4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
    5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Jeśli nie spełniasz tych warunków ( po za zdrowotnymi) to renty z ZUS-u nie otrzymasz.
                                             Waldi.
Nadrzędny - Autor golde Dodany 2015-06-27 10:12
skończyłem szkołę i od razu się zarejestrowałem, ale pewnego dnia spóźniłem się z podpisem o jeden dzień, bo źle wysłuchałem i zostałem zwolniony z bezrobotnych. potem się zarejestrowałem i dotąd dalej jestem bezrobotny. od 2010 z przerwą jestem zarejestrowany jako bezrobotny. nie pobierałem żadnych opłat, brat mi pomagał. nie wiem kiedy mój wzrok się pogorszył. od dawna słabiej widziałem i myślałem ze tak musi być
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2015-06-27 12:57

>ale pewnego dnia spóźniłem się z podpisem o jeden dzień, <


To, że spóźniłeś się o 1 dzień skutkowało tym, że Urząd Pracy Cię wyrejestrował na 3 miesiące. Jeżeli po tych 3 niezwłocznie ponownie się zarejestrowałeś to właśnie taką masz przerwę. Musisz dokładnie te terminy sprawdzić, najlepiej wystąpić o "swoją historię" w UP. Bo gdybyś starał się o rentę to taki dokument będzie konieczny dla ZUS-u. Jeżeli okaże się, że masz te wymagane 4 miesiące to się śmiało staraj. A może warto zaczekać aż ta przerwa przesunie się w czasie ? Pamiętaj, że jak przekroczysz 30 lat ( na dzień rozpatrywania przez ZUS to musisz udokumentować 5 lat nieskładkowych.
                                                              Waldi.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / pytanie o rentę (3723 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill