www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulgi komunikacyjne - pomóżcie bo głupieje (3051 - wyświetleń)
- Autor mini21 Dodany 2015-01-22 23:56
Witam.
Bardzo proszę o szybką pomoc.

Ponieważ od 1.01 jestem bez ważnego orzeczenia, a terminu komisji jeszcze mi nie wyznaczono, chciałem się poradzić w sprawie ulg na przejazdy komunikacją miejską.

Posiadam rentę z Zus i na dokumencie stwierdzającym o jej przyznaniu mam napisane "trwale niezdolny do pracy".
Gdy w necie szukam informacji o zniżkach, tam jest zawsze "trwale niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji".
Czy w związku z tym przysługuje mi jedynie zniżka 50% tzn. bilet ulgowy, czy też mogę jeździć za darmo (jak sugerowała mi jedna osoba)?

Pozdr.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2015-01-23 01:41 Zmieniony 2015-01-23 02:06
UWAGA: Nie jestem ekspertem CI, nie zajmuję się tym zawodowo - proponuję poczekać na ich odpowiedź. Z tego co ja wiem:

Wykaz ulg z dokumentami masz tutaj: http://www.ztm.waw.pl/?c=142&l=1. Jeżeli masz dokument,masz ulgę. Jeżeli nie, nie.

Bezpłatne przejazdy można mieć tylko z tytułu "znacznego stopnia niepełnosprawności" (ale Tobie się właśnie orzeczenie skończyło) lub z tytułu "całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji". W tym drugim przypadku dokumentami są "Orzeczenia właściwego organu, na podstawie przepisów prawa polskiego, w szczególności dokumentów wymienionych w § 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 października 2002 r. w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 179, poz. 1495 ze zm.)"

To rozporządzenie (kliknij) wymienia pewne dokumenty, które mogłyby Ci pomóc, JEŻELI miałeś kiedyś "całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji" orzeczoną przez ZUS. Odpowiednim dokumentem jest wtedy:

-wypis z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, stwierdzajàcy całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji
-zaświadczenie ZUS, stwierdzajàce zaliczenie wyrokiem sądu do I grupy inwalidów bądź uznanie niezdolności do samodzielnej egzystencji

Żeby mieć bezpłatne przejazdy musisz mieć dokument, który wyraźnie poświadcza, czarno na białym, że masz orzeczoną "niezdolność do samodzielnej egzystencji". Jeśli nie masz pewności, czy możesz otrzymać taki dokument, dopytaj w ZUS. Najprawdopodobniej jednak, skoro w Twoich papierach wzmianki o niezdolności do samodzielnej egzystencji nie ma, pozostaje bilet ulgowy z legitymacją rencisty. Zgaduję, że masz rentę socjalną, a w takim wypadku, z tego co kojarzę, ZUS w ogóle nie rozpatruje, czy ktoś jest, czy nie jest "niezdolny do samodzielnej egzystencji". bo nie ma takiego obowiązku. A jak nie ma tego na dokumencie, nie masz prawa do ulgi.
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2015-01-23 06:56
Dokładnie tak jak piszesz - jestem "socjal-istą" i pewnie stąd brak tej wzmianki.

Nie ukrywam, że tak też podejrzewałem, wolałem się jednak upewnić, gdyż orzeczenie ma już parę lat i może się terminologia zmieniła czy coś...
Nie ma chyba sensu starać się, aby ZUS dodał tę wzmiankę o "egzystencji" - przynajmniej z obawy przed utratą renty tego nie zrobię.

Czyli pozostaje czekać łaskawie, aż na Andersa w końcu się wezmą i wyznaczą mi termin...
Straszny tam mają ..... z tymi orzeczeniami.
Powinni zrobić jakieś priorytety - bo przez karty parkingowe tacy jak ja zostali bez orzeczenia, a ani widu, ani słychu o jakimś terminie (ciekaw jestem co z 60 dniowym terminem ustawowym... - czy on w ogóle jest przestrzegany?).

Dzięki za pomoc.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2015-01-23 15:12
Ulgi w komunikacji miejskiej ustalane są w drodze uchwały rady miasta lub gminy. W uchwale zawarte są także informacje jakimi dokuentować trzeba uprawnienia. Dlatego ulgi w komunikacji miejskiej są rózne w różnych miejscowościach. Nie wiemy w jakim mieście Pan mieszka , dlatego trudno nam powiedzieć jakie zasady obowiązują w miejscowości , w kórej Pan mieszka. Zwykle na stronach przedsiębiorstwa komuniakcji w danym mieście jest też infomacja o ulgach.
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2015-01-23 15:37
Przepraszam najmocniej, myślałem że przepisy obowiązują w całym kraju...
Interesuje mnie Warszawa...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulgi komunikacyjne - pomóżcie bo głupieje (3051 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill