www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Smartfony - obsługa dla osób niewidomych i słabowidzących (13198 - wyświetleń)
- Autor pooreye Dodany 2015-05-29 20:28
Witam.
Ktoś może wie z jakim systemem lepiej obsłuży się osoba słabowidząca. Chodzi o powiększenie czcionek i ogólne powiększanie widoku?
System  Windows Phone w smartfonach, z tego co się orientuję, posiada opcję powiększenia czcionki "na stałe", nie wiem jednak czy we wszystkich opcjach np. pisząc sms, przy obsłudze fb itp.... ?!
Ogólnie też wiadomo że system Android jest bardziej rozpowszechniony (więcej aplikacji) jednak nie posiada chyba stałego powiększenia. Można to zrobić np. klikając 3 razy palcem w ekran.
Jeśli jest ktoś w temacie to proszę o opinię.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-06-03 22:02
Najlepszym rozwiązaniem dla osoby słabowidzącej jak również niewidomej jest iPhone. W iOS jest opcja powiększania, jest wbudowany syntezator mowy (udźwiękowienie w całości wszystkich funkcji/poczynań użytkownika), jest tzw wysoki kontrast czyli mamy czarne tlo i białą czcionkę (wszędzie). Mamy powiększenie czcionki (nie jest to powiększenie dostępne w każdym miejscu telefonu), ale jest równiez lupa, która możemy sobie dostosować - albo powiększa wybrany element, albo cały ekran - oczywiście w obu przypadkach sami ustalamy współczynnik powiększenia. Dodam jeszcze, że przy właczonym powiększeniu i uruchomionej "gadaczce" (syntezator mowy) telefon działa sprawnie, bez zacinek itp - po prostu działa płynnie bez opóźnień.
Co jeszcze - mając iPhone'a możemy zainstalować darmową nawigację dla niewidomych - podaje szczegółowo miejsce pobytu wraz z dostępnymi w okolicy punktami (slepy itp). Możemy równeż zainstalować program dzięki któremu nasz iphone zamienia się z lupę elektroniczną, jest oprogramowanie dizęki któremu możemy zrobić zdjęcie wybranemu obiektowi z tekstem i program przeczyta nam to co jest na danym zdjęciu.
Min. przydatna aplikacja - rozkład jazdy mpk - współpracujący w całości z syntezatorem mowy.
Jest bardzo dużo darmowych aplikacji, możemy też kupować aplikacje, które są za śmieszne pieniądzi - 12 zł i otrzymujemy dożywotnia licencję na program.

Aktualnie jest już iPhne 6 (i 6+), ale te sa jeszcze baaardzo drogie (powyżej 3000 zł), ale śmiało można kupić iPhone 5S lub 5C - koszt ok 2000 za 5S i ok 1700 za 5C - to tez nie jest mało, ale telefon jest wart tych pieniędzy- te ceny się trzymaja i wiele nie spadną.
Nadrzędny - Autor pooreye Dodany 2015-06-04 12:19
Nie wiem o co chodzi z tymi IPhone'ami. Porównując np. ze smartfonem Sony Xperia , właśnie ten parametrami jest zdecydowanie lepszy (rozdzielczość, akumulator, no i cena)
IPhone chyba jednak odpada ze względu na cenę (5S za 2000 z ekranem 4":-( i nie doszukałem się, oprócz jak piszesz najważniejszej opcji powiększenia innych zalet ale z góry piszę że się nie znam. Patrzę tylko na parametry. Najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć 3 telefony - IPhona z iOS, i smartfony z WinPhone i Android i się pobawić przez parę dni ale to niemożliwe.
Piszę ponieważ mam możliwość otrzymania smartfona z Android 4,7". Niby w każdym jest teraz jakaś opcja powiększenia - no czcionki w Androidzie też coś jest ale na pewno chyba nie według swoich upodobań. Akurat opcja syntezatora nie jest aż tak konieczna w moim przypadku chyba że do czytania SMS a i jakieś aplikacje niby są. Niestety moja wiedza na dzień dzisiejszy jest raczkująca i aby to wszystko opanować potrzeba wiele czasu.
Tak więc mam pytanie o co chodzi z tymi iPhone'ami?
Porównanie:
http://www.mgsm.pl/pl/porownanie/7370/10565/0/0/
Widzę tu tylko inną rozdzielczość na korzyść Apple
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-06-04 14:12
Nie porównuj parametrów bo iPhone to zupełnie inny procesor i zupełnie inne podzespoły. iPhone ma tylko i aż 512MB RAM pamięci operacyjnej, a mimo to nie przymula go przy syntezatorze mowy. Ekran zdecydowanie jaśniejszy i wyraźniejszy od Xperii. Nie nie jest na androidzie tylko na iOS'ie, a to zdecydowanie duża zaleta. Android po czasie zapycha pamięć operacyjną i ma problem z jej opróżnieniem i telefon się zacina, zawiesza i muli - poczytaj, popytaj - jedyny sposób na odświerzenie to reset telefonu do ustawień fabrycznych co jest jednoznaczne z utratą zainstalowanego oprogramowania i ustawień.
Dodatkowo - Xperia to 1-2 dni na baterii, a iPhone to conajmniej tydzień.
Nie namawiam - piszę to co wiem i jakie mam doświadczenie. Pracuję z osobami niewidomymi i sam jestem osobą bardzo słabowidzącą - mialem w rękach Xperię Z i inne Xperie, miałem Samsungi i HTC i uwierz mi, żaden z tych telefonów nie jest godny, aby leżeć obok iPhone'a - zarówno pod względem wykonania jak i działania.
Też byłem sceptycznie nastawiony do iPhone'a dopóki nie miałem z nim fizycznego kontatku.
Decyzja należy i tak do Ciebie - zadałeś pytanie - odpowiedziałem.
Nadrzędny - Autor pooreye Dodany 2015-06-06 15:16
Dzięki, mam kumpla który chwali oczywiście iPhone'a bo powiedział, ze jest bardzo prosty w obsłudze. Potrafię w to uwierzyć :-) Duży dla mnie pozytyw to jasność ekranu, jego prostota interfejsu, zmiana koloru tła, czcionki no i zmiana wielkości czcionki. Jak dla mnie to chyba 4,7" - wygoda w podglądzie a więc wersja 6. Oczywiście wielka bariera to cena co nie znaczy, że nie do przeskoczenia. W innych smartfonach jest mnóstwo aplikacji - czasem bardzo ciekawych (przynajmniej dla mnie) do zainstalowania. jak to się ma do IPhone?  Może inaczej. Co nie ma iPhone w porównaniu z innymi poza Apple? Rozumiem że do pobrania ze sklepu iTunes Store, a jak z cenami? Co płatne co darmowe? co w wersji polskiej co nie?
No z baterią bym sie kłócił, bo z tego co mnie słuchy naszły IPhone ma zdecydowanie gorsze baterie od swoich konkurentów, a tydzień o którym piszesz to chyba czas czuwania telefonu w szafie ;-)?!
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-06-06 20:01 Zmieniony 2015-06-06 20:03
Z tą baterią to wszystko zależy od użytkowania, bo jak pisałem pracuję z niewidomymi i trzem osobom udało się w MOPS na "Aktywny Samorząd" zakupic te zabawki (5S oraz 5C - nie było jeszcze 6 na rynku) i korzystają z teleonu ładuja średnio co 3 dni, ale korzystają z programu udźwiękawiającego.
Nawet jeśli miałby trzymać 3 dni to i tak uważam za dobry wynik przy tak efektywnym wyświetlaczu gdize spora część smartphone'ów trzyma 1 góra 2 dni.
Nie wiem ile apliakcji jest darmowych, a ile płatnych. Nie wiem jakimi aplikacjami się różnią bo to żmudna praca przeglądanie i porównywanie, ale jest tych aplikacji bardzo dużo. Jest sporo takich co mozna pobrac i działają free ale z ograniczeniami, a po uisczeniu opłaty 10-30 zł (licencja stała NIE ROCZNA) mamy full wersję.
Jasność ekranu - nie widziałem innego smartphone'a który miałby jasniejszy i wyraźniejszy ekran od iPhone'a.
No i jeszcze jeden atut - aplikacja (darmowa), która pozwala nam uzywac iPhone'a jako lupę elektroniczną - nie widziałem takich możliwości dla smartphone'ów z androidem czy windowsem.
Nadrzędny - Autor pooreye Dodany 2015-06-19 18:31
Widzę, ze jesteś już dobrze obyty w iPonie. Tak więc mam pytania dalsze jeśli pozwolisz.
Czy można ustawić "na stałe" tzn. ze po wyłączeniu i ponownym włączeniu telefonu ustawienia będą zachowane, wielkość czcionki, jej grubość, tło czyli kontrast (czarne tło-biała czcionka lub na odwrót) ale nie koniecznie wszędzie? Również wielkość ikonek w oknie głównym? Czy po wejściu w aplikacje wielkość czcionki będzie zachowana?
Widziałem że u znajomej w WP była taka opcja tzn. duża biała czcionka z możliwością ustawienia na czarnym tle - chodzi akurat o kontakty- i to mi pasowało.... W Androidzie jest opcja powiększenia czcionki ale tylko pewne poziomy - dla mnie nie wystarczająco. Jest tez powiększenie jednak chyba nie wszędzie działa bo jestem w trakcie sprawdzania....
Jak wygląda sprawa z klawiaturą. Tutaj jest chyba największy problem bo nie da się jej przecież powiększyć np. przy pisaniu sms'a, wprowadzając mail, login, hasło itp... do różnych aplikacji?!
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-06-19 19:41
Klawiatura - tu nie jestem pewien, ale zdaje się, że można pobrać z większymi przyciskami.
Jeśli chodzi o biale litery na czarnym tle - po restarcie nadal ustawienia pozostają, duże ikony również, duże litery są przede wszystkim w kontaktach, również VoiceOver (syntezator mowy) - wszytko to po włączeniu - pozostaje uruchomione po ponownym uruchomieniu.
Nadrzędny - Autor pooreye Dodany 2015-06-21 19:12
Rozumiem, dzięki. To o czym piszesz to pewnie to https://www.youtube.com/watch?v=5GcOXfNnovY . Można prosić jakieś zrzut-zdjęcia jak wygląda ekran (czarne tło-biały powiększony tekst) np  przy kontaktach przy pisaniu sms, wygląd klawiatury i innych potrzebnych funkcji lub linki które to pokazują?? Na Androidzie sprawdzałem lupę na necie i jest w miarę ok. Inne ustawienia i aplikacje typu BigFont które testowałem nie sprawdzają się. Wada w Androidzie to mimo dużej czcionki kiepski kontrast (tło jasne, litery cienkie mimo ze duże - pewnie można zmienić na inną czcionkę, ale kontrast odgrywa dla mnie znacząca rolę)
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2015-06-21 19:17
Przykro mi, ale screenów Ci nie zapodam - jak pisalem to nie ja posiadam ten telefon, pomagam znajomym w pracy. Nie będe fatygował ich po to tylko, aby zrobić screen'y. Powiem tylko, że tak wyraźnego ekranu nie ma żaden smartphon. Czarne jest czarne jak smoła,  a litery na tym tle śnieżno białe. Najlepiej będzie jak udasz się do sklepu - tam gdzie sprzedają mają zawsze jakąś pokazówkę - sprawdzisz w realu.
Nadrzędny - Autor sam332 Dodany 2016-05-03 12:25
Zgadzam sie z kolegą, najlepszy iphone tylko moze 5s.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2016-05-03 12:38
Nie ma znaczenia czy 5S czy 5C - oba sprawują się doskonale. 5C nieco uboższy no i bardziej kobiecy, ale za to smuklejszy wygląd natomiast jeśli chodzi o funkcjonalność oba sprawują sie świetnie.
Nadrzędny Autor patzar Dodany 2016-10-01 13:39
Ja również polecam 5s, jest świetny.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Smartfony - obsługa dla osób niewidomych i słabowidzących (13198 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill