www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a a rodzinna (2405 - wyświetleń)
- Autor Kacper2016 Dodany 2016-12-14 05:58
Witam serdecznie, jestem tu nowy i chciałbym dowiedzieć się dlaczego zus ma prawo zabrać rente. W  2016r zus przyznał mi rente socjalna na stałe, w 20 17 chciałbym złożyć wniosek o rente rodzinna ponieważ zmarła mi mama. Boje się ze zus cudownie mnie uzdrowi i zastanawiam się czy wogole składać ten wniosek.. mój ojciec pobiera rente rodzinna po mamie. Jest to kwota 3300. Ja mam 35 lat. Niezdolnosc od urodzenia,rente od 2016roku.  Czy jeżeli komisja z renty rodzinnej stwierdzi ze mogę pracować, to czy mogę wrócić do renty socjalnej? . Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-12-15 15:54
UWAGA: Nie jestem ekspertem z Centrum Integracji. Odpowiadam na wypadek, gdyby nikt z CI tego nie zrobił.

Jeśli renta socjalna została przyznana na stałe - i było to załatwione uczciwie, bez żadnych przekrętów - to zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (Komunikat o wyroku tutaj - klik) ZUS nie może tak po prostu renty socjalnej przyznanej na stałe odebrać. Żeby mógł ją odebrać, muszą zachodzić jakieś nowe okoliczności w sprawie.

Tyle że...

Zgodnie z polskimi przepisami renta należy się nie za stan zdrowia, a za "niezdolność do pracy" [na stanowisku nieprzystosowanym do niepełnosprawności]. To znaczy, że nową okolicznością byłaby nie tylko poprawa zdrowia, ale także zmiana wykształcenia, zmiana doświadczenia zawodowego albo w ogóle warunków na rynku pracy. ZUS ma więc trochę pola do manewru, nawet jeśli komuś zdrowie jako takie się nie poprawiło.

Tym niemniej rentę socjalną przyznano Ci niedawno. Jeśli wszystko było wtedy załatwione uczciwie, byłabym zaskoczona, gdyby Ci ją teraz odebrano. Ale jakieś tam ryzyko istnieje i to Ty musisz podjąć decyzję, czy się na nie zgadzasz, bo ja jestem tylko obcą kobitą z Internetu i to nie ja poniosę konsekwencje Twoich decyzji.

Przy okazji: jeśli wystąpisz o rentę rodzinną po mamie, to nie będziesz dostawał tyle, ile dostaje Twój ojciec. Upraszczając: ta kwota będzie do podziału na was dwóch, po połowie, przy czym Tobie tak czy siak ZUS nigdy nie wypłaci w sumie (łącznie renty socjalnej i rodzinnej) więcej niż - w tej chwili - ok. 1500 netto. Szczegóły tutaj

Podział renty rodzinnej między kilka osób (link)
Zasady dotyczące wypłacania łącznie renty socjalnej i rodzinnej - Art. 9 ustawy o rencie socjalnej (link)
Nadrzędny - Autor Kacper2016 Dodany 2016-12-15 20:40
Dziękuję za wiadomość.  Ostatnio jak byłem w ZUSie to dowiedziałem się ze rente miałem mieć od dziecka. Nigdy rodzice tego nie załatwili.  Dopiero gdy miałem 28 lat to pierwszy raz byłem na komisji w ZUSie. Po prostu nie wiedzieliśmy ze coś się mi należy. Mam porażenie splotu barkowego i.....  Lekarz uszkodził mnie przy porodzie...
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-12-15 21:47

> rentę miałem mieć od dziecka


Ściśle rzecz biorąc, nie można. Rentę (socjalną) można dostać od 18. roku życia. Wcześniej rodzic możne uzyskiwać inne świadczenia, na dziecko niepełnosprawne.

Jeśli dobrze rozumiem, napisałeś to jako odpowiedź na stwierdzenie, że "jeśli renta została przyznana uczciwie" - musiałam to zaznaczyć, bo renty "na stałe" są obecnie rzadkością. ZUS zwykle woli wydawać renty terminowe (właśnie dlatego, że renta nie "należy się" za uszczerbek w zdrowiu jako taki, a za niemożność wykonywania nieprzystosowanej pracy - ZUS woli zwykle mieć możliwość kontrolowania tego co kilka lat, czy komuś się zdolność do wykonywania każdej pracy nie poprawiła).

Jeśli masz rentę na stałe, przyznaną niedawno i zgodnie z procedurami, to jesteś w stosunkowo "najbezpieczniejszej" pozycji żeby się starać o rentę rodzinną, jeżeli zechcesz.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a a rodzinna (2405 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill