www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Nie bardzo wiem co mam robić. (2394 - wyświetleń)
- Autor myszka28 Dodany 2016-12-13 22:02
Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum.

Przez 7 lat byłam zatrudniona na umowę o pracę w jednej z Olsztyńskich Firm . Miałam serdecznie dosyć i sama się zwolniłam. Dostałam pracę na umowę-zlecenie; nie miałam przerwy w zatrudnieniu pomiędzy jedną pracą a drugą. Umowę-zlecenie podpisuje co miesiąc nową, zarabiam symboliczne pieniądze ok.600 zł. W Urzędzie Pracy jestem zarejestrowana jako poszukująca pracy. Wygląda na to że od stycznia 2017  nie zostanie ze mną podpisana nowa umowa-zlecenie. Czy w takim wypadku w Urzędzie Pracy nie będę miała problemu ze zmianą statusu z osoby poszukującej pracy na osobę bezrobotną? Czy nie będę musiała nic tłumaczyć? Mam też szansę dogadać się w sprawie stażu, ale muszę najpierw pomyślnie przejść proces rekrutacyjny i muszę mieć status osoby.... bezrobotnej. Czy to prawda że osobą bezrobotną nie może być osoba która pobiera stały zasiłek z Opieki Społecznej? Nie korzystałam i nie korzystam z pomocy Opieki Społecznej-znajomy tak powiedział że było by mi lepiej gdybym poszła do opieki po ten zasiłek niż zapierniczała za te 600zł. A ja wolała bym jakieś szkolenie a potem staż-nie chcę siedzieć na łasce Państwa.

Bardzo proszę o radę bo za 600 zł nie pociągnę już długo a sama się utrzymuję.

Z wyrazami szacunku
Anna P.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-12-15 16:16
Uwaga: nie jestem ekspertem Centrum Integracji - odpowiadam tylko na wypadek, gdyby nikt z CI nie odpowiedział.

> Czy to prawda że osobą bezrobotną nie może być osoba która pobiera stały zasiłek z Opieki Społecznej?


Najwyraźniej tak. Na tej stronie (link) podano okoliczności, w których osoba traci status bezrobotnego. Punkt m: "pobierasz na podstawie przepisów o pomocy społecznej zasiłek stały".

> Czy w takim wypadku w Urzędzie Pracy nie będę miała problemu ze zmianą statusu z osoby poszukującej pracy na osobę bezrobotną? Czy nie będę musiała nic tłumaczyć?


Z historii Twoich postów wynika, że masz przyznany umiarkowany stopień niepełnosprawności (ale bez aktualnego uprawnienia do renty?). Jeśli dobrze rozumiem, nie mając prawa do renty, możesz być jako ON zarejestrowana jako bezrobotna, jeśli możesz podjąć pracę minimum na pół etatu.  Natomiast rencista nie może w ogóle być zarejestrowany jako bezrobotny (a jedynie jako "poszukujący pracy").

Na Twoim miejscu przeszłabym się albo zadzwoniła do urzędu pracy i dopytała o to jeszcze na spokojnie. Innych trudności nie widzę - przecież nie będziesz im się tłumaczyć, czemu nie przedłużono z Tobą umowy. Zleceniodawca miał prawo nie przedłużyć, to nie przedłużył.

> Bardzo proszę o radę bo za 600 zł nie pociągnę już długo a sama się utrzymuję.


Niestety nie mam żadnych konstruktywnych porad. Oprócz ewentualnie tej, żeby szukać pracy i w razie czego także pomocy u lokalnych (olsztyńskich) ogranizacji pozarządowych. Tu znajdziesz ogólnopolską bazę takich organizacji: http://bazy.ngo.pl/
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-12-15 18:20

>Czy to prawda że osobą bezrobotną nie może być osoba która pobiera stały zasiłek z Opieki Społecznej?<


Tak, a dokładnie należy rozróżnić:
a) osoba poszukująca pracy
b) osoba mająca status bezrobotnego

W przypadku "a" nie możesz korzystać ze szkoleń itp. Aby mieć "status bezrobotnego" czyli "b" - nie możesz pobierać zasiłku z MOPS ani pracować.

>nie będę miała problemu ze zmianą statusu z osoby poszukującej pracy na osobę bezrobotną?<


Najmniejszego. Należy wyp. dokumenty, przedst. świadectwo pracy i nie pobierać zasiłku z MOPS.

Poza tym: zasiłek stały z MOPS dla umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wynosi: 604 zł. Dodatkowo możesz wnioskować o różne zasiłki celowe.

Ps. nie jestem z C.I.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Nie bardzo wiem co mam robić. (2394 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill