www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Płatne zaświadczenie lekarskie do wniosku o orzeczenie (2154 - wyświetleń)
- Autor koziolkowamama Dodany 2017-08-24 00:47
Witam serdecznie!
Czy spotkaliście się może z koniecznością uiszczenia opłaty za zaświadczenie lekarskie, dołączane do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności? Lekarka, zastępująca naszą pediatrę, zasugerowała nam złożenie wniosku, twierdząc, że dziecko się kwalifikuje (wcześniak, opóźniony ruchowo, podejrzenie zespołu wad genetycznych, liczne naczyniaki i kilka innych problemów). Neonatolog (chodzimy do niego prywatnie) był zdziwiony, że jeszcze tego nie zrobiliśmy. Pobraliśmy zatem wniosek do zespołu ds orzekania o niepełnosprawności, w którym zawarte było również zaświadczenie lekarskie. Z zaświadczeniem udaliśmy się do naszej pediatry, która tenże wypełniła po kilku dniach i zostawiła w rejestracji do odbioru, z przyklejoną karteczką z kwotą do zapłaty. Przyznam, że zdziwiłam się - popytałam znajomych, którzy mają orzeczenia - żaden z nich nie płacił. Raz jeszcze udałam się do zespołu ds orzekania i zapytałam o płatności - oczywiście złożenie wniosku bezpłatnie. Gdy zapytałam o zaświadczenie lekarskie, pani tylko się uśmiechnęła i powiedziała, że lekarze nie powinni pobierać opłat za zaświadczenia wydawane dla celów orzecznictwa, ale "sama pani wie, jak to z lekarzami jest". Poszperałam trochę, rzeczywiście ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wyłącza takie zaświadczenia z płatności. Przychodnia twierdzi, że wszystkie wnioski wydawane na życzenie pacjenta są wg ustawy płatne (cennika jednak mi nie udostępniono, twierdząc, że jest dostępny na stronie NFZ) - "do tej pory wszyscy płacili i problemu nie było!", wojewódzki oddział NFZ nie ma jednoznacznego zdania na ten temat ("w zasadzie powinna pani zapłacić, skoro pani wystąpiła o to zaświadczenie, ale z kolei ustawa mówi, że nie powinna pani płacić - przychodnia powinna się dogadać w tej kwestii z zespołem ds orzekania o niepełnosprawności"), Rzecznik Praw Pacjenta jednoznacznie stwierdził, że taka odpłatność jest niezgodna z prawem... Przyznam, że totalnie zgłupiałam...
Nadrzędny - Autor sylwester49 Dodany 2017-08-24 07:08
Ja nigdy nie spotkałem się koniecznością opłaty za wystawione zaświadczenie na komisje lekarską,ja bym nie płacił.
Nadrzędny Autor koziolkowamama Dodany 2017-08-24 18:05
Problem w tym, że jeśli nie zapłacimy, to nam tego nie wydadzą :-(
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Płatne zaświadczenie lekarskie do wniosku o orzeczenie (2154 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill