www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Definicja osoby niepełnosprawnej (1082 - wyświetleń)
- Autor doktorantkaa Dodany 2017-12-10 15:15
Szanowni Państwo! Może niektórzy z Was pamiętają, że jakiś czas temu wrzucałam pytanie (wraz z linkiem do ankiety) dotyczące tego, w jaki sposób mówi się o osobach niepełnosprawnych (to temat mojej pracy doktorskiej, dokładnie "Jak mówi się o niepełnosprawności we współczesnej polszczyźnie?"). Jestem już na ostatnim roku, badania zmierzają powoli ku końcowi, praca ma ponad 300 stron, ale jeszcze chciałabym zadać Państwu jedno pytanie, a właściwie poprosić o stworzenie własnej definicji osoby niepełnosprawnej. Chodzi mi o coś na wzór definicji słownikowej, ale oczywiście nie wymagam takiego profesjonalizmu. Proszę sobie wyobrazić np. że obcokrajowiec nie wie, co oznacza połączenie 'osoba niepełnosprawna'... sięga do słownika... i co powinien w nim zobaczyć? Jestem bardzo ciekawa Państwa propozycji.

Dla zainteresowanych... podrzucam informacje o artykułach i konferencjach, na których przedstawiałam wyniki z moich badań. To tak, żeby Państwo wiedzieli, jak cenne są dla mnie wszystkie informacje i że poświęcona przez Państwa chwila na przemyślenia nie idzie na marne ;-)

- Prażmowska-Bartoszek K., (2016), Niepełnosprawność w polszczyźnie – nazwy określające dysfunkcje na podstawie analizy forów internetowych dla osób niepełnosprawnych, „Młoda Humanistyka”, nr 1/2016(6), ISSN 2353-6950.
- Prażmowska-Bartoszek K., (2017), Kategoryzacja i prototypizacja w polu semantycznym niepełnosprawności fizycznej, „Słowo. Studia językoznawcze”, nr 7/2017, s. 97-110, ISSN 2082-6931.
- Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Nasz język ojczysty: etyka i estetyka słowa" organizowana przez Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia oraz Zespół Etyki Słowa Rady Języka Polskiego PAN w dniach 31 marca – 1 kwietnia 2017 roku. Referat: "Inwalida, kaleka, niepełnosprawny, a może sprawny inaczej… - jak powinno się mówić o niepełnosprawności?".

Serdecznie pozdrawiam!
K.P-B
Nadrzędny Autor kropek Dodany 2017-12-11 07:15
Pamiętam tę dyskusję a tu zamieszczam przypomnienie . Trochę to trwało zbieranie materiałów. Ważne ,ze zakończenie jest blisko :-)
Co do słownikowego określenia, na rozgrzewkę coś humorystycznego ;-)
Niepełnosprawny - osoba która zaskakuje innych swoją sprawnością
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Definicja osoby niepełnosprawnej (1082 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill