www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Karta Parkingowa (3149 - wyświetleń)
- Autor AdrianH Dodany 2018-02-21 09:42
Dzień dobry,

Mam problem z uzyskaniem karty parkingowej. Jestem zakwalifikowany jako osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z kodem 05-R - który zarówno wedle starych jak i nowych przepisów powinien mnie uprawniać do uzyskania takiego dokumentu.

Osoba odpowiedzialna za wydawanie takich kart w mojej miejscowości oznajmiła mi, iż moje orzeczenie pomimo że jest ciągle ważne - jest na tyle przedawnione bym taką kartę uzyskał. Orzeczenie wydane było w sierpniu 2013 roku, ważne jest do sierpnia br.

Gdy spytałem o odnowienie orzeczenia uzyskałem odpowiedź, że wniosek mogę złożyć najwcześniej w sierpniu.

Chciałbym zapytać o poradę co do moich opcji. Karta jest mi potrzebna, starałem się o nią już w poprzednim roku i odpowiedź była taka sama. Nie do końca rozumiem czym się może różnić orzeczenie wydane w 2013 roku, od tego wydanego rok później i nie chce też uwierzyć, że  jedyną moją opcją jest czekanie kolejnego pól roku by tę kartę uzyskać.

Pozdrawiam, Adrian
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2018-02-21 11:57

>Nie do końca rozumiem czym się może różnić orzeczenie wydane w 2013 roku, od tego wydanego rok później <


Hmmm..... Też nie bardzo rozumiem, a pani w sekretariacie Ci nie wytłumaczyła ?
Poza tym pamiętaj, że gdy będziesz starał się o nowe orzeczenie, to zaznacz odpowiednie miejsce mówiące o tym, że taką kartę potrzebujesz. Może w aktualnym orzeczeniu nie masz to wyszczególnione ?
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2018-02-21 13:18
Nowe zasady wydawania kart parkingowych:

Wszystkie dotychczas wydane karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych zachowują swoją ważność do dnia określonego jak data ważności karty, jednak nie dłużej niż do 30 czerwca 2015 r. Oznacza to, że co do zasady wszystkie karty parkingowe wydane najpóźniej w dniu 30 czerwca br., utracą z dniem 1 lipca 2015 r. swoją ważność.  

Twoja Karta utraciła ważność, w rozumieniu nowych przepisów.
W związku z tym, aby mieć nową kartę m u s i s z stanąć przed komisją.
Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana wyłącznie: (m.in.)
1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Słowo ZNACZNE OGRANICZENIE bywa ujmowane często subiektywnie i nie oznacza to, że kartę otrzymasz, mimo, że miałeś. 
Skoro termin orzeczenia kończy Ci się w sierpniu, a do tego czasu nie wystąpiłeś z wnioskiem o wydanie karty, uważają, że możesz te pół roku poczekać i nie zwracać im głowy.
Nadrzędny - Autor AdrianH Dodany 2018-02-21 13:33 Zmieniony 2018-02-21 13:51
@Sonka

Nie no, to co piszesz nie do końca jest prawdą. Jest również zapis:
Osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna)

Który teoretycznie powinien mnie uprawniać do takowej karty, bo mam przypisaną grupę o umiarkowanym stopniu z kodem 05-R oraz zaznaczoną przesłankę określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) o wskazaniu do wydania karty parkingowej.

Poza tym ja nigdzie nie neguje tego, że moja stara karta nie powinna wygasnąć. Ba, nawet nie wspominałem iż taką kartę kiedykolwiek miałem.

Nie jest też prawdą, że ja do tej pory nie wystąpiłem z takim wnioskiem - zaznaczyłem iż występowałem w zeszłym roku i uzyskałem podobną odpowiedź.

Myślę, że niepotrzebnie odbiegamy od konkretnego pytania co do moich dalszych możliwości poza czekaniem pół roku na zwykłe odświeżenie orzeczenia - tak by osoby odpowiedzialne za wydawanie kart były ukontentowane co do daty wydania orzeczenia.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2018-02-21 14:12
Adrian,

Ja nie napisałam, że osobie z umiarkowanym stopniem się NIE należy karata parkingowa.
Skoro rok temu odmówiono Ci - tylko nie rozumiem dlaczego - składałeś komplet dokumentacji czy sam druk-wniosek, bo to zmienia obraz sprawy.
Dlaczego się nie odwołałeś?

Nie wiem co teraz radzić, może ktoś podpowie?
Ja złożyłabym dokumentacje teraz całą, zgodnie z wymogami i czekała, skoro zależy Ci na czasie.
Nadrzędny Autor AdrianH Dodany 2018-02-21 14:18
Ok, dziękuje za odpowiedź

Doczytałem, że jeśli chodzi o kartę - to mogę się o nią ubiegać w dowolnej placówce. Spróbuje zatem szczęścia w innej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Karta Parkingowa (3149 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill