www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Wynagrodzenie, a renta (1268 - wyświetleń)
- Autor tomkoON Dodany 2018-04-21 14:27
Dzień dobry, jestem teraz zatrudniony na okres próbny i mam umowę o prace na której jest 2100 brutto, ale na konto mi przychodzi 1488,00 zł. W internecie przeczytałem, że najniższa krajowa to 1 530,00 (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-wynagrodzen) pytałem się w firmie skąd taka różnica pani mi odpowiedziała, że dlatego iż mam rentę i zaczęła o jakiejś kwocie wolnej od podatku cos tam jakiś bełkot i że zus powinien mi wypłacać brakujące 42 ? Niby to mało ale dla samotnej osoby to dużo więc nie mogę to tak zostawić

Czy dobrze mi powiedziała ? Czy dlatego, że pracuje 7 godzin, a nie tak jak inni 8 ?

Ps. Aktualnie jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. 
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2018-04-22 15:36 Zmieniony 2018-04-22 16:05

> zaczęła o jakiejś kwocie wolnej od podatku cos tam jakiś bełkot


Ten "bełkot" jest ważny. Wyjaśnię w skrócie - resztę sobie możesz wygooglać i poczytać o kwocie wolnej od podatku. Dorosły jesteś, zarabiasz, to powinieneś nauczyć się, jak to działa.

W Polsce mamy 18% podatek dochodowy. Ale są też przepisy zgodnie z którymi pewna część dochodu jest od tego podatku zwolniona. To tzw. "kwota wolna od podatku". Standardowo ten dochód to 3091 zł Dzięki tej uldze, każdy z nas płaci o 556 zł mniej podatku dochodowego.

Rozwiązane jest to w ten sposób, że pierwsze źródło dochodu, które masz, uwzględnia tę "kwotę wolną od podatku". Powiedzmy teoretycznie, że ktoś ma 12 000 zł renty - ZUS płaci za niego podatek dochodowy tylko od 8 909 zł. Różnica trafia z powrotem do każdego z nas.

Po to, żeby wypłata co miesiąc wychodziła po równo, tę kwotę rozkłada się na dwanaście równych kawałków, czyli co miesiąc mały kawałek Twojej renty jest zwolniony z podatku dochodowego. W sumie w ciągu roku zwolnione jest właśnie 3091 zł i płacisz 556 zł miej podatku - czyli dostajesz nieco ponad 40 zł więcej na rękę co miesiąc (renty netto).

Ale skoro pierwsze źródło ma prawo wypłacić Ci pieniądze uwzględniając kwotę wolną od podatku (tj. płacąc mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy i dając Ci te dodatkowe pieniądze do ręki), to każde następne już nie. Praca jest Twoim drugim źródłem dochodu, a więc nie masz tam już obniżki podatku. Kalkulator, który zalinkowałeś, nie uwzględnia tej opcji (rozliczenia bez kwoty wolnej od podatku), bo jest uproszczonym narzędziem, a większość ludzi ma tylko jedno źródło dochodu - tylko pracę. Dla większości ludzi ten kalkulator jest poprawny, ale nie dla pracujących rencistów: my już mamy inne źródło dochodu, w którym rozliczona jest kwota wolna od podatku.

Więc tak - ZUS rozlicza już Twoją kwotę wolną od podatku, pracodawcy nie wolno tego zrobić drugi raz, toteż cały Twój dochód z pracy jest opodatkowany i dlatego dla Ciebie pensja netto jest trochę niższa niż w tym uproszczonym kalkulatorze. W tej samej sytuacji byłby np. ktoś, kto miałby dwa miejsca pracy (w pierwszym mu rozliczają "kwotę wolną od podatku", to w drugim już nie mogą).

Nie masz czego "tak zostawiać" - musisz się po prostu douczyć o podatkach.

EDIT: Tu masz kalkulator, w którym można odznaczyć kwotę wolną od podatku: https://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Wynagrodzenie, a renta (1268 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill