www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek pielęgnacyjny (2866 - wyświetleń)
- Autor marsa88 Dodany 2018-05-22 14:28
Witam. Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności. Data powstania niepełnosprawności to 2007 (wtedy dostałam 1 orzeczenie) miałam wtedy 19 lat (urodziłam się w 1988r) cały czas miałam stopień lekki. Tydzień temu w związku z pogorszeniem stanu zdrowia przyznano mi stopień umiarkowany. Czy w związku z tym przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny? Umiarkowany stopień jest, niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia, ale cały czas miałam lekki a teraz umiarkowany. Ktoś doradzi?
Nadrzędny Autor dziobnij Dodany 2018-05-22 15:39
Nie jestem pewien ale z tego co zrozumiałem, to zasiłek przysługuje m.in. osobie, u której niepełnosprawność wystąpiła przed 21 rokiem życia ale właśnie nie wiadomo, czy chodzi tu o to, że niepełnosprawność (ogólnie) wystąpiła przed 21 rokiem życia, czy chodzi o to, że niepełnosprawność (w stopniu umiarkowanym) wystąpiła przed 21 rokiem życia. Moim zdaniem zwyczajnie powinnaś złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny. Jak dostaniesz, to dostaniesz, a jak nie to nie. Złożenie wniosku jest bezpłatne, więc niczego nie ryzykujesz.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-05-22 16:34

> Ktoś doradzi?


Tego typu problem był już omawiany gdzie indziej - link. Autor tamtego wątku zasięgnął opinii prawnika, więc powinien był uzyskać prawidłową informację.

Jeśli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia i jest to czytelnie stwierdzone na orzeczeniu, to w momencie uzyskania stopnia umiarkowanego (także poprzez pogorszenie stanu zdrowia) osoba z tym orzeczeniem kwalifikuje się do uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego.
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2018-05-22 22:36
Mam nadzieję, że rząd przy okazji zapowiadanych  na korzyść ON zmian zniesie ten warunek wiekowy.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2018-05-23 09:47

>Tydzień temu w związku z pogorszeniem stanu zdrowia przyznano mi stopień umiarkowany. Czy w związku z tym przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny? Umiarkowany stopień jest, niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia<


Nie jestem biegłym w tym temacie ale zdrowy rozsądek podpowiada, że jeżeli przyznano Ci inny stopień niepełnosprawności to musisz otrzymać też nowe orzeczenie opatrzone datą. I teraz to orzeczenie ma "moc prawną". Nie mam pojęcia co panie  wypisujące to orzeczenie wpiszą Ci w pozycji "od kiedy występuje niepełnosprawność. Dobrze by było udać się tam i wypytać, ewentualnie poprosić o właściwe wypełnienie. Może trafisz na przychylną osobę i korzystnie załatwisz ?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek pielęgnacyjny (2866 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill