www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ile czeka się na decyzję ZUS? (106837 - wyświetleń)
- Autor mini21 Dodany 2009-11-21 03:06
Witam.
Mam taki mały problem.
Jestem osobą niepełnosprawną.
Od 3 lat pobieram rentę socjalną.

12.10.2009 byłem na komisji o ponowne przyznanie renty.
31.10.2009 skończyła mi się ważność legitymacji Zus'owskiej.

Mamy już koniec listopada, a do tej pory nie dostałem żadnej odpowiedzi z ZUS'u.

Czytałem gdzieś, że czas oczekiwania na decyzję to 30 dni, ale do tej pory nic nie przyszło.

Problem jest taki, że nieważna legitymacja powoduje duże utrudnienia w dostaniu się do szpitala (tak, jak np: dziś).

Chciałem się was zapytać, ile czeka się na orzeczenie w sprawie przedłużenia renty?
W zeszłym roku, gdy przedłużałem, wszystko zostało załątwione szybko.
Nową legitymację dostałem jeszcze przed wygaśnięciem starej, a w tym roku minął już ponad miesiąc i nic.

Pozdr.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-21 09:11
idz do ZUSu bo byc moze zginela na poczcie
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-11-21 12:34
Tak zamierzam zrobić, problem w tym, że ZUS pracuje w godzinach 8-15, a ja wtedy pracuję.
Kontakt telefoniczny raczej nic nie da?
Nadrzędny Autor legrad Dodany 2009-11-21 13:30
Niekoniecznie, zależy na kogo trafisz po drugiej stronie słuchawki. Często otrzymuję informację drogą tel. po podaniu numeru renty. Powodzenia.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-21 14:04
u nas jest jeden dzien w ktorym ZUS pracuje  do 17 wiec pewnie i u Ciebie jest taki dzien, sprawdz
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-11-21 16:39
mini21 ..... Od 1 stycznia papierowe legitymacje są już nie ważne. Ważny będzie odcinek renty ewentualnie orzeczenie komisji czy też legitymacja podobna do nowego dowodu osobistego, ale bez fotki. Taka plastikowa "plakietka". Kontakt telefoniczny da bo są zmiany i musi powiedzieć dlaczego nie wysłali legitymacji do tej pory. A co na to Twój zakład pracy? Chyba też za ciebie odprowadza składki?
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2009-11-23 15:29
Zadzwoniłem dziś do ZUS'u.
Po ok. 5 przełączaniach, podawaniach nr. telefonu dodzwoniłem się do wydziału orzecznictwa.

Tam powiedziano mi, że wszystko "leży".
Pytano mnie, czy się nie odwoływałem i czy nie dostałem jakiegoś pisma.
Oczywiście odp. brzmi nie.

Poinformowano mnie, że najprawdopodobniej lekarz orzecznik ma jakieś "ale", ale jest to dziwne, gdyż powinienem dostać jakieś pismo, że coś jest nie tak, a tu nic.

Kazano mi zadzwonić jutro wieczorem, zobaczymy, może coś się okaże.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-11-23 16:09
mini21 nie chcę cię załamywać, ale ile razy tam tj w ZUS jestem wracam cała w nerwach. Tak załatwiąją każdego petenta. Co roku potrzebuję zaświadczenie o dochodach do.... i nie dostaję od ręki, ale muszę czekać aż 3 dni bo wysyłaja pocztą. Podobno takie teraz mają przepisy a kiedyś dawali od ręki. No chyba, że jak w tym wierszyku mają problem z komputerem. Wierszyk przeczytasz w Uśmiechnij się w kawiarence tego forum.
Pozdrawiam i polecam małe pisemko i to poleconym. Ruszą się wtedy ciut szybciej.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-11-23 16:28

>12.10.2009 byłem na komisji o ponowne przyznanie renty.


ZUS miał 2 tygodnie na ustosunkowanie się do orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika, czyli do 26 października. Skoro nie dostałeś pisemka wzywającego cię ponownie na komisję lekarską, to spokojnie czekaj na decyzję o przyznaniu renty. ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji, ma czas do 25 listopada.
Legitymacja "jest nieważna", ale ty nadal jesteś ubezpieczony.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-23 16:41
a jak to jest w przypadku wygrania sprawy sadowej z ZUSem, ile maja czasu na wydanie decyzji od uprawomocnienia sie wyroku?
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2009-11-23 19:55
GOCHA1980, niestety nie wiem.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-11-24 09:23
Zazwyczaj na postanowieniu sądu jest adnotacja   ile  dni  zostało stronom   na odwołanie  Tobie i ZUS...  po braku odwołania  w tym terminie wyrok staje się prawomocny  i ZuS  niezwłocznie przystępuje do wykonania wyroku too jest wypłaty świadczenia
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-24 10:01
mialam sprawe 4 listopada i od tego czasu nic od nich nie dostalam a jak poszlam du ZUSu spytac to krecili, ze oni nie wiedza kiedy sad im papiery przysle i takie tam bzdury
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-11-24 10:35
To raptem 20 dni, jeszcze mniej roboczych.
ZUS raczej nie ma "gorącej linii" z sądem... Weź pod uwagę, że to dwie różne instytucje i, jak by nie patrzeć, to kiedy zaczniesz otrzymywać świadczenie z ZUS zależy od tego, kiedy sąd łaskawie wyśle im decyzję. A decyzja uprawomocnia się w momencie wygaśnięcia terminu na odwołanie. Zwykle jest to maksymalnie, w KC, do trzydziestu dni (tu raczej krócej).
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-24 13:20

>>>To raptem 20 dni<<


dla mnie to az 20 dni a na uprawomocnenie wyroku jest 21 dni czyli jutro to nastapi i mniie nie chodzi o te pieniadze tylko o decyzje zebym mogla sie wypisac z UP i w koncu przestac tam bezsensownie ganiac w celu skladania wylacznie autografu
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-11-26 13:18
Właśnie w tej chwili przyszło mi pismo z ZUS.
Dziwne, bo zaledwie 2 dni temu dzwoniłem do ZUS i powiedziano mi, że leży jeszcze w orzecznictwie i trzeba poczekać 2 tygodnie na uprawomocnienie, a tu dziś niespodzianka.

No, ale jestem zszokowany.
Pewnie domyślacie się dlaczego.

3 lata dostawałem rentę, stan zdrowia mi się nie poprawił, za dwa tygodnie szykuje mi się operacja, a tu taka nowinka.

W treści orzeczenia lekarskiego jest napisane:
"Nie jest Pan całkowicie niezdolny do pracy".

Co to oznacza?
Czy dobrze rozumiem, że automatycznie straciłem rentę?
Jest to dla mnie jakiś żart, bo legitymację osoby niepełnosprawnej mam jeszcze rok ważną, a ZUS uznaje mnie za zdrowego.

Muszę zaraz się odwoływać, ale na razie jestem w szoku.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-26 13:40

>>>Co to oznacza? Czy dobrze rozumiem, że automatycznie straciłem rentę?<<


wlasnie tak
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-11-26 13:44
Aha.
Czyli na chwilę obecną zostałem bez środków do życia.

Nie mogę tego zrozumieć, mam 23 lata, przez 3 lata dostawałem normalnie rentę, dopiero co skończyłem szkołę, poszedłem do pracy, w której przepracowałem 2 miesiące, bo nie dałem rady pracować dłużej niż 4 godziny, a tu jeszcze taka nowina.

Powiedzcie mi, co mam robić?
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-26 13:53
mi zabrali rente po 10 latach wiec dla nich to  zadna regula czy 3 lata czy 10 ma sie rente, musisz sie odwolywac
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-11-26 13:55
Rozumiem.
Powiedz mi proszę, jak ma wyglądać takie odwołanie?
Niestety, nie wiem jak to robić, bo nigdy takich rzeczy nie robiłem i nie wiem, co mam napisać.

Pozostaje mi chyba iść na pośredniak i zarejestrować się jako bezrobotny.

Problem w tym, że mam jeszcze 2 tygodnie wypowiedzenia z pracy, a po tym okresie będę leżał w szpitalu.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-26 14:03
wpisz w wyszukiwarke slowo "odwolanie"  i poszukaj w tematach wzorow odwolania
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-11-26 17:35 Zmieniony 2009-11-26 17:37
Jeśli się nie mylę to tu na forum okularnica dawała wzór na odwołania. Wpisz w SZUKAJ okularnica i zobacz gdzie pisała o tym.
TO TU........

odwołanie od decyzji orzecznika zus okularnica 2008-08-04 18:44
odwołanie od decyzji orzecznika zus okularnica 2008-06-06 21:22
Odwołanie do ZUS-u okularnica 2008-03-26 08:56
odwołanie od decyzji orzecznika zus okularnica 2008-03-26 08:48
renta uczniowska okularnica 2008-03-10 18:51
odwołanie od decyzji orzecznika zus
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-11-26 19:11
A oto co znalazłam w Biuletynie ON

(kliknij tu)

Proszę też zajrzeć do komentarzy w /w stronce
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-11-27 09:01
Właśnie wróciłem z ZUS'u.

Powiedziano mi, że dostałem 3 grupę (? cokolwiek to znaczy?), ale bez prawa do renty.

Pani kazała mi napisać odwołanie.

Sprawdziłem papiery.
Ten sam lekarz, który w zeszłym roku przedłużył mi rentę na kolejny rok, w tym roku mi odmówił.

Zaraz biorę się za pisanie odwołania.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-11-27 09:27

>>>Ten sam lekarz, który w zeszłym roku przedłużył mi rentę na kolejny rok, w tym roku mi odmówił.<<


tez tak mialam :-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-11-27 13:41
Przeczytałam twój kolejny wpis. ...
Okazało się, że moja odpowiedź z 23.11 była "chybiona". Mini21, w swoim pierwszym poście napisałeś

>Czytałem gdzieś, że czas oczekiwania na decyzję to 30 dni, ale do tej pory nic nie przyszło.


A jak się okazało, nie czekałeś na decyzję ZUS o przyznaniu renty, ale na orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.
Teraz widzę, że słusznie się niepokoiłeś, bo pewnie przeczuwałeś, że nie otrzymasz świadczenia.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-11-29 22:15
Mam jeszcze do Was pytanie.

Moja legitymacja była ważna do końca października, a za 2 tygodnie idę do szpitala.
Czy straciłem ubezpieczenie?
Jak w tej chwili mam się leczyć/dostać do lekarza?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-11-29 23:27
Mini21, zachowasz prawo do świadczeń zdrowotnych.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych masz dwie możliwości:

1. W przypadku ustania stosunku pracy prawo do świadczeń zdrowotnych zachowasz jeszcze przez 30 dni, ponieważ prawo do świadczeń ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. W twoim przypadku - do 11.01.2010.

2. W przypadku ubiegania się o przyznanie renty prawo do świadczeń zdrowotnych przysługuje w okresie trwania postępowania o przyznanie renty. Domyślam się, że wniosłeś sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika. Tak więc sprawa jest nadal w toku. Jeśli czas wyczekiwania na rozstrzygnięcie twojej sprawy będzie dłuższy niż 30 dni, proponuję wziąć zaświadczenie z ZUS potwierdzające ubieganie się o przyznanie renty. Takie zaświadczenie będzie dowodem ubezpieczenia w NFZ.
.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-11-30 00:09
Dzięki.
Znalazłem na stronie ZUS, że jeśli straciłem prawo do renty, to wystarczy książeczka ubezpieczeniowa rodziców.

Jutro zawożę papiery do ZUS'u.
Oby to coś dało :-(
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-11-30 07:13
Członkiem rodziny, w rozumieniu ustawy zdrowotnej, jest:
- dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce przyjęte w ramach rodziny zastępczej - do ukończenia 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, a gdy posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,
- małżonek,
- wstępny pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Michale, masz 22 lata, nie kształcisz się dalej, ale jesteś "dzieckiem" ze znacznym stopniem niepełnosprawności, czyli "spełniasz" powyższe warunki. Jeśli chcesz dalej korzystać ze świadczeń zdrowotnych, to musisz zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny.
Jeden z rodziców ma obowiązek zgłosić ciebie do ubezpieczenia zdrowotnego. Niestety "sama" legitymacja ubezpieczeniowa nie wystarczy.
.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-12-08 11:15
Szanowni Państwo
Na odwołanie się od decyzji ZUS, osoba zainteresowana ma 30 dni. więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo pod poniższym adresem:
http://www.niepelnosprawni.pl/files/www.niepelnosprawni.pl/public/rozne_pliki/emerytury_renty2009.pdf

Wzory pism i orzeczeń są do pobrania na stronie internetowej: http://codziennikprawny.pl/strona/praca_2
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2009-12-09 10:05
Papiery już złożyłem.
Na początku składa się odwołanie od decyzji orzecznika ZUS do siedziby ZUS'u i jest na to 14 dni (tak pisze na orzeczeniu), a dopiero potem do sądu.
Czekam na razie na odpowiedź z ZUS'u.
Jeśli to nic nie da, będę musiał udać się do sądu.

Jutro idę do szpitala, więc nie wiem, kiedy dojdzie, ale mam wielką nadzieję, że przed świętami będzie coś wiadomo.

Pozdr.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2010-01-09 01:05
Mam jeszcze jedno pytanie.
Chodzi o odwołanie się od decyzji ZUS.

Po otrzymaniu dokumentu stwierdzającego, że nie jestem całkowicie niezdolny do pracy, miałem 14 dni na odwołanie się do lekarza orzecznika ZUS'u.
Oczywiście, to zrobiłem.
Było to ok. 30.11.2009.
Minął już ponad miesiąc, a odpowiedzi brak.
Jestem bez środków, po operacji i nie wiem co mam robić.

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, ile czeka się na taką decyzję?
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-09 09:53
decyzji nie dostaniesz zadnej tylko wezwanie na kolejna komisje a termin jest uzalezniony od tego jakie maja oblozenie :-) ale szykuj sie na okolo roczna walke
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2010-01-09 10:15
O kurczę, to mnie nie pocieszyłaś.
To co w takim wypadku robić?
Jako bezrobotny nie mogę się zarejestrować, bo trwa ta cała sprawa w ZUS'ie, pracy nie ma, a żyć trzeba.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-09 11:55
mozesz sie zarejestrowac jako bezrobotny bo nie pobierasz renty, ja tak zrobilam jak walczylam z zusem a w tym czasie utrzymywal mnie ojciec ale mozesz isc do MOPSu  po zapomoge albojakis zasilek
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2010-01-18 22:12
Zarejestrować się mogę, ale zasiłku dla bezrobotnych nie dostanę, bo nie mam przepracowanych 365 dni (tak wyczytałem).
W tym tygodniu pojadę do ZUS'u i może się czegoś dowiem.
Już 4 miesiąc i nic.
Może trzeba się już odwołać do Sądu?
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-19 06:24
oczywiscie ze zasilku nie dostaniesz a sad nie przyjmie Ci odwolania jesli nie przejdziesz calej procedury odwolawczej w ZUSie
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2010-01-19 08:01
Czyli pozostaje mi czekać :-(
Dzięki za odp.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-01-19 10:39

>>>mozesz sie zarejestrowac jako bezrobotny bo nie pobierasz renty<<<


Ja przypomnę  prawnie aby się zarejestrować ZUS musi wydać prawomocną decyzję ..  Uczyni to dopiero Komisja lekarska ZUS  orzeczenie tej komisji dopiero może być skarżone w sądzie..  Do czasu wydania decyzji komisji lekarskiej ZUS.. ZUS opłaca składkę zdrowotną i gwarantuje bezpłatną opiekę lekarską
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-19 10:41

>>>ZUS opłaca składkę zdrowotną i gwarantuje bezpłatną opiekę lekarską <<


jednak dzwoniac do zusu kazali mi sie zarejestrowac twierdzac, ze do zwyklego lekarza dostane sie bez problemu ale do  szpitala juz beda problemy
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-19 10:39
ale zadzwonic do zusu jak najbardziej powinienes, bo cos dlugo to trwa
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2010-01-19 14:37
Właśnie wróciłem z ZUS'u.
Dowiedziałem się, że sprawa jest w orzecznictwie i że niedługo (?) przyjdzie mi wezwanie na komisję.
Tyle się dowiedziałem.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-19 14:55
ja w swojej sprawie bylam bardziej ciekawa i zadzwonilam do tego orzecznictwa zeby sie wczesniej dowiedziec o termin :-) bo  z  poczta jest jak jest i czasem potrafia zgubic list
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2010-01-19 15:17
Kobieta w Zus'ie dzwoniła tam, ale nic jej konkretnego nie powiedzieli, tylko, żeby czekać na list.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-19 15:22
widac we wroclawiu jest "lepszy" zus :-)
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-01-19 15:57

>>>jednak dzwoniac do zusu kazali mi sie zarejestrowac twierdzac, ze do zwyklego lekarza dostane sie bez problemu ale do  szpitala juz beda problemy <<


Widzisz Gosiu jak niekompetentni są  urzędnicy ZUS.. Dopóki  ZUS nie wyda  decyzji odmawiającej renty   ( mimo że  sie jej nie dostaje ) ustawodawca zobowiązuje  ZUS do zagwarantowania opłaty świadczeń zdrowotnych do czasu trwania trybu odwoławczego w ZUS ( nie mylić z postępowaniem sądowym) .Ba gdy komisja lekarska ZUS odmówi przyznania renty  to miesiąc od  wydania decyzji  przysługuje nam bezpłatna  opieka lekarsko mimo braku rejestracji jako bezrobotny..
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2010-03-06 01:33
W końcu.... coś drgnęło.
Dziś otrzymałem wezwanie na komisję!!!
Może w końcu coś się wyjaśni.
(co ciekawe, 3 dni temu byłem w ZUS'ie spytać czy coś wiadomo i otrzymałem odp. "w orzecznictwie", a tu taka niespodzianka).
Nadrzędny - Autor marcin1990 Dodany 2010-03-06 13:12 Zmieniony 2010-03-06 13:16
mini21 życzę powodzenia na komisji lekarskiej byś dostał rentę :-) A ja czekam na wezwanie na sprawę do Sądu Pracy w Koszalinie. Wysłałem papiery i czekam na wezwanie. Mam nadzieję, że wygram w Sądzie Pracy w Koszalinie.

Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2010-04-16 12:28
No i po ptokach.
Dziś przyszedł list z ZUS'u.

Odwołanie nie zostało uwzględnione.
Renty nie dostałem.
Zostaje mi sąd pracy.

Dziwi mnie tylko to pismo, bo przyszło zwykłym listem, a nie poleconym, z tyłu nie ma żadnego "pouczenia" co robić dalej, a to co jest napisane w uzasadnieniu pominę milczeniem, bo wynika z tego, że komisja oparła się na ocenie orzecznika ZUS, który badał mnie pierwszy raz.

Mam w takim razie gorącą prośbę - co mam dalej robić?
Czy ktoś mógłby podesłać mi wzór pisma do sądu pracy?
Jak się odwoływać?

Teraz czekam na wizytę u chirurga i najprawdopodobniej czeka mnie operacja przepukliny, a tu jeszcze coś takiego.

I powiem wam jedno: nie warto się uczyć, bo mimo, że skończyłem szkołę, to nie zdałem egzaminu, a pracy i tak nie ma.
A mój poziom wykształcenia przyczynił się do odmówienia mi renty.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ile czeka się na decyzję ZUS? (106837 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill