www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinansowania z PFRONu (8568 - wyświetleń)
- Autor boozz Dodany 2010-01-06 22:15
Witam,
czy jest jakiś limit zarobku dla osoby niepełnosprawnej ubiegającej się o dofinansowanie z PFRON? Na jakich zasadach generalnie są przyznawane takie dofinansowania? Siostra jest osobą niedosłyszącą (2 stopień niepełnosprawności) i stara się o dofinansowania z PFRON do komputera (program likwidacji barier w komunikowaniu się) oraz do aparatu słuchowego (dofinansowanie zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze). Opieka społeczna zażyczyła sobie zaświadczenie o dochodach osoby z którą siostra prowadzi gospodarstwo domowe (mamy), a określenie rozdzielności gospodarstwa mogą stwierdzić tylko po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Problem w tym że na jedno i drugie mama nie wyraża zgody bo twierdzi że to jest dofinansowanie dla siostry a nie dla niej. Dochód siostry to około 1300 zł brutto (zarobek+renta).
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2010-01-07 07:25
ile ona ma lat?
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-01-07 11:16
Limity są, ale w tym przypadku różne w róznych regionach.
Opisana procedura nie jest w żaden sposób egzotyczna - jeśli jest taka mozliwość ze strony urzędu, po prostu nie chcą wszystkim wierzyć na słowo (bo i czemu?). Tym bardziej, że właśnie bardzo często ludzie mają własne (znaczy: niekoniecznie zgodne z logiką czy literą prawa) definicje np. wspólnego gospodarstwa. Urząd ma prawo prowadzić określoną wewnętrznymi przepisami politykę wydawania posiadanych środków - żeby np. uniknąć sytuacji przyznania pomocy komuś, kto jej niekoniecznie potrzebuje tak samo bardzo, jak i inny mieszkaniec.

Dziwi postawa mamy, ale to już Wasza rodzinna sprawa, by się dogadać.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-01-07 13:51
Tu mam dość przykrą wiadomość. PFRON nie ma jeszcze kasy na dofinansowanie do komputera. Trzeba czekać i w dzwonić teraz dopiero w lutym.
Nadrzędny Autor Marekrainski Dodany 2010-01-07 23:24
Z tego co się orientuje Program pegaz 2003 obszar B. Ostatnio obejmował tylko te osoby które uczą się lub pracują.
Nadrzędny Autor rafallbn1981 Dodany 2010-01-08 10:26
ta osoba niech wpisze tylko swoje dochody. rozumiem, ze jest pelnoletnia??
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-01-08 18:08
Co do dofinansowania aparatu słuchowego mogę odpowiedzieć jak sama dokładniej poznam te sprawy. Ja dostałam z PCPR na podstawie orzeczenia z PFRON i wypełnienia druków przez otolaryngolog
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-01-08 18:09
bozz Co do dofinansowania aparatu słuchowego mogę odpowiedzieć jak sama dokładniej poznam te sprawy. Ja dostałam z PCPR na podstawie orzeczenia z PFRON i wypełnienia druków przez otolaryngolog
Nadrzędny Autor martas Dodany 2010-01-19 09:09
Nie wiem czy wszedzie tak jest ale częśto że dofinansowanie do sprzętu , zaopatrzenia ortopedycznego to wyskokośc maksymalna z pcpr wynosi 150% sumy jaką dał NFZ. oczywiście PCPR nie musi dac maksymalnej kwoty
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-01-19 14:37
U mnie w dofinansowaniu PCPR 20% dopłaca pacjent.
Nadrzędny Autor Arkadiusz.T Dodany 2010-01-21 20:22
Na środki zaopatrzenia ortopedycznego itp. (np. może być w tym dofinansowaniu aparat słuchowy), to PFRON daje dofinansowanie 150%  kwoty co NFZ, a te 20% to jest dopłata np. do komputera, chociaż niekiedy dopłaca się tylko 10% w zależności gdzie się mieszka.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-01-21 21:14
te 20% to nie tylko dopłata do komputera. Nie znam dokładnych tajników PCPR ale prawie zawsze wkład własny jest 20%. Ja miałam dofinansownie do urządzeń słuchowych ale nie aparatu i też dopłacałam 20%. Do turnusów rehab itp to samo. Czy jest możliwość pokrycia całej kwoty przez PCPR tego nie wiem nie pytałam. Proponuję poprosić kogoś by zadzwonił do nich i spytał.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-01-27 12:05
Szanowny Panie
zasady ubieganie się o dofinansowanie w danym programie są ustalane za każdym razie w regulaminie danego programu. W niektórych przypadkach mogą być ustalone limity dochodów. Jeśli chodzi o dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i środków pomocniczych, to tutaj limity są ściśle określone. Wynoszą: 50% przeciętnego wynagrodzenia we wspólnym gospodarstwie domowym i 65% dla osoby samotnej
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinansowania z PFRONu (8568 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill