www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Coroczne rozliczenia z ZUS-em Ważne!!! (8978 - wyświetleń)
- Autor Agnieszka123456 Dodany 2010-01-21 14:03
Mam do Was pytanie, jak rozliczacie się ZUS-em z osiągnietych przychodów? Pobieram od kilku msc rentę z tytłu niezdolności do pracy i poraz pierwszy będę rozliczała się z ZUS-em. Z informacji na stronie www.zus.pl wynika, że instytucja rozlicza rencistów na podstawie zaświadczeń od pracodawców o osiągniętych przychodach przez rencistę. Ale nie wiem, czy to ja powinnam starać się o te zaświadczenia od pracodawców, czy to oni zatrudniając rencistę maja obowiązek przekazywania do Zus-u informacji dochodach tej osoby.
Zdania słyszałam różne, od Zus-u , że mam dostarczyć zaświadczenia i od osób pobierających rentę, że nie Zus- sam ich rozlicza i nie dostarczają żadnych papierów. Nie wiem jak powinno być zgodnie z prawem
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2010-01-21 16:56
ZUS rozlicza rencistów i pracodawca pracowników.Skoro pobierasz rentę,to dostaniesz PIT z ZUS-u.Piszesz że pracujesz,więc dostaniesz od pracodawcy również PIT.Skoro masz dochód z dwóch źródeł musisz się rozliczyć z urzędem skarbowym,a nie z ZUS-em.Jeżeli dochód jest tylko z jednego źródła,to wówczas nie musiałabyś się rozliczać-chyba,że masz odliczenia od dochodu,lub podatku.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-01-22 21:23
Siwek - nie jestem pewna czy tu nie chodzi raczej o rozliczenie z ZUSem w postaci rocznej informacji o dochodach (potrzebnej, żeby ustalić czy osoba z prawem do renty z niezdolności do pracy nie powinna mieć jej zmniejszonej/zawieszonej).
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2010-01-22 22:22
Też o tym pomyślałem.Pracodawca wysyła informacje o zarobkach do ZUS-u.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-01-23 00:38
Jesteś tego absolutnie pewien? Por. ten wątek (klik).
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2010-01-23 08:09 Zmieniony 2010-01-23 09:01
Dziwne,że ZUS nie wstrzymał renty skoro przekroczony był limit,ale tak jest u nas.Wszyscy wszystko wiedzą,ale widocznie nie było zgłoszenia o podjęciu pracy,mimo że wszystko inne było spełnione.Beleco i tyle.Pracodawca odprowadza obowiązkowe składki,ale chyba obowiązkiem rencisty jest zgłosić fakt o podjęciu pracy.
Boginka dobrze ze to wkleiłaś,bo to się niektórym może przydać.
Nadrzędny - Autor kliptuś Dodany 2010-01-23 08:58
Tu autorce chodzi o roczny dochód dodatkowy i złożenie oświadczenia do ZUS. Ponieważ pracujesz, co roku w styczniu rencista jak również emeryt pracujący, powinien złożyć oświadczenie o osiągniętym dochodzie do ZUS. To oświadczenie powinno być zgodne z PIT od pracodawcy. Może takie zaświadczenie wystawić pracodawca. Gdy rencista lub emeryt za dużo zarobi to następuje zawieszenie świadczenia, bo stał by się za bogaty, miał by pieniążki wyjechac na "Seszele", a polski rencista lub emeryt to ma siedziec za piecem, co najwyżej kupić leki i to nie te z najwyższej półki,leczyć się tylko w NFZ i czekać miesiącami na zaplanowaną wizytę.A najlepiej jak by w ogóle zeszedł w zaświaty bo w ZUS brakuje jałmużny dla rencistów i emerytów. Renciści i emeryci nie zarobkujcie za dużo, bo Wam zabiorą, to co się Wam po wielu latach pracy należy!

A tak na marginesie, u nas, to rencista w ogóle nie może pracować, bo zaraz mu na najbliższej komisji zabiorą rentę, bo jest ZDROWY skoro pracuje. POLSKA PARANOJA!
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2010-02-18 20:10
Proszę jeszcze i mnie pomóc...co roku ...dotychczas !...pracując rozliczałam się z Urzędem Skarbowym a ten chyba wysyłał do ZUS bo właśnie z ZUS-u dostawałam około kwietnia Oświadczenie,że nie przekroczyłam progu...w syczniu zostawiałam w ZUS deklarację,że nie zamierzam przekraczać najniższych progów...   ;-)
Teraz to zaniedbałam bo skończyłam w ubiegłym roku 60lat i pomyślałam że już mnie to nie dotyczy...
Wyjeżdżam jutro wcześnie rano na dłużej a tu wyczytuję na niektórych forach ,że należy powiadomić ZUS o osiągniętych dochodach...
Zaświadczeń nie zdążę załatwić...czy mam sxerować PIT-11 i wysłać do ZUS...bo wracam dopiero 6 marca?dzięki za doradę..
Nadrzędny Autor kliptuś Dodany 2010-02-25 20:35
Kciuki- masz w swoim rejonie bardzo przyjazne petentowi urzedy US i ZUS. Tak powinno być, że urzedy współpracują ze sobą, ale w wiekszości kraju tak nie jest i trzeba samemu zanieść oświadczenie o dochodach za ubiegły rok do ZUS i nie ważne, że obiecałaś nie przekraczać progu zawieszania świadczenia. Uważam, że możesz wysłać pocztą oświadczenie lub pit-a. PIT-ów możesz mieć więcej jak jeden. Dlatego żadają oświadczenia, bo wtedy moją czarne na białym w razie czego kto winowajca zatajenia prawdy.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-02-18 21:10
Kciuki wracasz 6 marca ale rozliczać się można było w zeszłym roku o ile pamiętam do końca kwietnia. Jak widzisz zdążysz rozliczyć się po powrocie. To jeszcze będzie nie po terminie.
Nadrzędny - Autor jacenty020 Dodany 2010-01-24 20:24
Hej! Poczekaj az dotaniesz PITa z ZUSu i od pracodawcy, z urzedu podatkowego weż PIT38(o ile pamietam z zeszlego roku). Jeszcze mozesz kupic gazete z plyta do rozliczenia PITów, włacz kompa , wpisz wszystkie dane jakie trzeba w odpowiednie rubryki. Wpisz to wszystko w PITy z urzedu i zanies do urzedu podat.! i czekaj na zwrot kasy!! Ja tak robie od kilku juz lat, nigdy nie mialem problemow. Pozdrawiam
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2010-02-24 15:23
Ja od pracodawcy zawsze biorę pismo i dowód nadania potwierdzające złożenia informacji o dochodzie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Coroczne rozliczenia z ZUS-em Ważne!!! (8978 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill