www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / renta (9074 - wyświetleń)
- Autor radeus100 Dodany 2008-12-04 08:27
Jeżeli posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności orzeczony przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności na stałe to ,czy należy mi się renta, jeśli tak to gdzie i do kogo mógł bym się z tym zgłosić
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2008-12-04 13:23
Renty przydziela ZUS i jest to niezależne od orzecznictwa powiatowych zespołów.
Najczęściej jest tak, że osoba z umiarkowanym stopniem z powiatowych orzekań otrzymuje całkowitą niezdolność do pracy z ZUS-u i wtedy renta będzie, ale ZUS ostatnio tak szaleje, że pewności nie ma. Mogą stwierdzić, że do pracy jesteś zdolny.
Gdyż w powiatowych zespołach orzekają o stanie zdrowia czy raczej choroby  (stopień lekki, umiarkowany itd), a w ZUS-ie o zdolności czy raczej niezdolności do pracy (częściowa niezdolność, całkowita oraz całkowita i do pracy i do samodzielnej egzystencji).
Tylko jeszcze chyba jest kwestia, czy się pracowało (to niestety nie jestem w temacie, jak to wygląda zawsze). Ja miałam niepełnosprawność przed 16 rokiem życia, więc renta mi się należała, mimo, że nie pracowałam, inaczej są chyba inne reguły.
Czyli Ty tak czy inaczej musisz zgłosić się do ZUS-u.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-12-04 13:24 Zmieniony 2008-12-04 13:28
Uprzejmie proszę o korzystanie z funkcji "szukaj" - podobnych odpowiedzi na temat różnic między stopniem niepełnosprawności a rentą było już trochę...
W skrócie:

Orzekanie o stopniu niepełnosprawności i o rencie to dwie różne sprawy i dwa różne systemy. Każdy kto jest niepełnosprawny może dostać stopień jednak nie każdy będzie miał rentę. Z kilku powodów:
a) Renta nie jest przyznawana za stan zdrowia, a za tzw. "całkowitą niezdolność do pracy [na stanowisku nieprzystosowanym]" - orzecznik ZUS musi uznać (na podstawie badania/przedstawionych dokumentów), że osoba nie jest zdolna do jakiejkolwiek pracy nie wymagającej przystosowania. Przy ocenie bierze pod uwagę nie tylko stan zdrowia, ale także wykształcenie, wiek, doświadczenie zawodowe, możliwość przekwalifikowania, warunki w okolicy czyli realną szansę zatrudnienia. Wprawdzie w różnego rodzaju zestawieniach podaje się, że umiarkowany stopień niepełnosprawności jest mniej więcej różny orzeczeniu o "całkowitej niezdolności do pracy" ale jest to uproszczenie. Osoba o minimum umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma szansę mieć orzeczoną "całkowitą niezdolność do pracy" a nie ma pewności, że tak będzie, bo mogą o tym zadecydować inne kwestie niż zdrowie.
b) Samo orzeczenie przez orzecznika ZUS, że osoba jest "całkowicie niezdolna do pracy" nie oznacza otrzymania renty. Są bowiem inne warunki: w przypadku renty socjalnej niepełnosprawność musiała powstać do 18 roku życia lub do 25 jeżeli osoba podjęła studia wyższe (oraz ewentualnie w trakcie studiów doktoranckich/aspirantury naukowej). W przypadku renty z niezdolności do pracy trzeba mieć odpowiedni okres nieskładkowy i składkowy, zależnie od czasu w którym powstała niepełnosprawność (im później, tym dłuższy staż jest wymagany). Radzę poczytać o warunkach przyznawania renty socjalnej i warunkach przyznawania renty z niezdolności do pracy

Jeżeli spełniasz pozostałe warunki (staż pracy, moment powstania niepełnosprawności itd.) to możesz ubiegać się o rentę tak jak robią to wszyscy - należy złożyć stosowny wniosek i odpowiednią dokumentację w ZUS. Najlepiej będzie się tam wybrać/zadzwonić i dokładnie wypytać o szczegóły dotyczące dokumentów potrzebnych przy ubieganiu się o którąś z rent.
Pozdrawiam

PS. Nie jestem specjalistką, moje odpowiedzi nie są fachowe i mogą zawierać błędy. /edytowano pod względem stylistycznym/
Nadrzędny - Autor radeus100 Dodany 2008-12-04 15:30
Właśnie najgorszy jest ZUS Dokładnie to jest tak że od urodzenia nie mam lewej ręki dokładnie przedramienia (od łokcia) gdy stanąłem na komisji 1 raz została mi przyznana renta socjalna na okres 6 lat i teraz kiedy dostałem wezwanie na komisję to się okazało że jestem zdolny do pracy,
ozdrowiałem (ręka mi urosła) i już renty nie mam odwoływałem się 2 razy ale mi to nic nie dało od 2,5 roku pracuje na pół etatu czy jest jakaś możliwość żeby się znowu ubiegać o rentę bo za 500 zł netto troszkę ciężko pozdrawiam chyba że pójdę do ZUZ może oni mnie zatrudnią
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2008-12-04 15:43
Ja tutaj ekspertem niestety nie jestem, więc poczekaj na bardziej fachową odpowiedź. Tylko mnie się wydaje, że skoro po tamtej komisji masz już pon ad 2 lata pracy, to jest szansa znowu stanąć, bo przecież sytuacja mogła ulec zmianie.
Ja jestem w jeszcze gorszej sytuacji, bo też ZUS nagle mnie uzdrowił i zabrał rentę (a stan zdrowia mam gorszy), ale nawet pracy na pół etatu nie mogę znaleźć od 3 lat :-(
Najlepiej idź do ZUS po wniosek i tam się zapytaj, czy możesz złożyć ponownie. Powodzenia! Bo z takim orzecznictwem ZUS-u to brak słów, jak nas traktują i ozdrawiają, ale tylko w ich dokumentach...
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-12-04 17:21
UWAGA: Nie jestem fachowcem, ta porada może być błędna

Jakkolwiek głupio to brzmi, nie ozdrowiałeś tylko uznali, źeś "zdolny do pracy" się zrobił. Może np. dlatego, że masz jakieś wykształcenie. Bo oni nie oceniają, czy my zdrowi jesteśmy.

Możliwość "się ubiegać" jest zawsze, ale:
1) Fakt że pracujesz przemawia na niekorzyść uznania cię za "całkowicie niezdolnego do pracy [w warunkach nieprzystosowanych]" chyba, że uda ci się udowodnić, że w pracy, którą wykonujesz pracodawca musi przystosowywać do Ciebie zadania.
2) Fakt, że wcześniej orzecznik uznał Cię za zdolnego do pracy również przemawia na Twoją niekorzyść, chyba że udałoby ci się wykazać, że nie wziął czegoś istotnego pod uwagę/twój stan zdrowia się w tym czasie pogorszył.
2) Teoretycznie na skutek pracy możesz zdobyć okres składkowy/nieskładkowy który uprawniałby Cię do renty z tytułu niezdolności do pracy. Tyle, że o ile mi wiadomo nie otrzymasz jej za to samo schorzenie, za które miałeś rentę socjalną.

PS. Dobrze by było zadając pytanie napisać wszy sto to, co istotne. Gdybyś już w pierwszym pytaniu zawarł informacje które teraz napisałeś, nie traciłabym czasu na pisanie rzeczy nieprzydatnych.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-12-07 07:58

>>>>>>Najlepiej idź do ZUS po wniosek i tam się zapytaj, czy możesz złożyć ponownie.<<<<


Twoim niezbywalnym prawem jest składanie wniosku nikogo nie musisz pytać..  idż po wnioski do lekarza i składaj , ponownie..
Nadrzędny - Autor asia5010 Dodany 2009-12-14 16:04
Witam
Jezeli posiadam lekki stopień niepełnosprawności 04-O ,orzeczony przez powiatowy zespół ds orzekania o niepełnosprawnosci na stałe ,to czy jest to mozliwe ,po paru latach  jak mi sie wzrok pogorszy ,zeby starac  sie o umiarkowany stopień ,zaznaczam  że  lekki dostałam na stałe
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-12-22 10:50
Zawsze sie  ci zdrowie może pogorszyć.. Zawsze mozę sie starać o  przyznanie innej grupy.. Nie ma żadnych przeszkód prawnych..
Nadrzędny Autor kliptuś Dodany 2010-01-23 09:27
Orzeczenie grupy niepełonsprawności w PEFRON to może mieć tylko znaczeni o ubieganie się o zasiłek z opieki społecznej. Natomiast podpieranie się tym w ZUS jest nie mile widziane przez orzeczników ZUS, wręcz działa jak płachta na byka, lepiej nic nie mówić, że się ma grupę niepełnosprawności choćby ona była całkowita.
Wiem to z doświadczenia nie jestem fachowcem.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / renta (9074 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill