www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta socjalna - ubezwłasnowolnienie (11833 - wyświetleń)
- Autor jsah Dodany 2010-03-02 10:09
Witam. Czy przed ubieganiem się o rentę socjalną dla całkowicie niesamodzielnego syna chorego na porażenie mózgowe trzeba go ubezwłasnowalniać przez sąd. Przecież on sam nie podpisze wniosku na rentę socjalną. Muszę podpisać ja, a żeby podpisać muszę mieć prawne pełnomocnictwo. Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-03-02 16:18
poprowadź jego rękę i podpiszecie jeśli nie ma upośledzenia umysłowego raczej nieubezwłasnowolnisz go
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-03-02 17:56
Baśka co Ty podpowiadasz? Do czego namawiasz?
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-03-02 18:02
tak robi sie jeżeli dana osoba nie pisze sama każdy urząd ci to powie
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-03-02 18:10
To fałszerstwo i zmuszanie człowieka. Jeśli każdy to wstyd mi za takich co wykorzystują niepełnosparawność
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-03-02 18:17
Testament też byś tak załatwiła? ,po co pytam ,pewnie tak to kasa i to kasa
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-03-02 18:21
to wymyślcie coś mądrzejszego przemądrzałe panie
co do testamentu powinien być spisany zanim osoba zachoruje po co czekać na ostatnią chwile
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-03-03 09:20
Baśka, daj już spokój z nieprzemyślanymi mądrościami.
A skąd wiesz, KIEDY I NA CO ZACHORUJESZ??? Datę śmierci też znasz, więc na pewno ze wszystkim zdążysz...? Masakra.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-03-03 11:14
nie robi się nigdy niczego na ostatnią chwile bo pośpiech to zły doradca
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2010-03-02 18:19
Musisz  wystąpić do sądu o scedowanie czynności prawnych umożliwiające  funkcjonowanie syna..
A podpisywanie za syna ma krótkie  nogi bo on zostanie  wezwany do ZUS..  i lekarz orzecznik może ci zarzucić  fałszerstwo..
Czym prędzej się do sądu zwrócisz tym lepiej..
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-03-03 00:33 Zmieniony 2010-03-03 00:55
"Ubezwłasnowolnienie" to nie to samo co "pełnomocnictwo". Pełnomocnictwo pozwala Panu na wykonywanie czynności prawnych za syna, ale on nadal ma pełne prawa. Ubezwłasnowolnienie natomiast oznacza,że syn straci prawa na rzecz swojego opiekuna. To ważne rozróżnienie. Jeżeli syn jest niesamodzielny ale sprawny umysłowo, właściwsze może być właśnie pełnomocnictwo, bo w razie czego on zachowuje prawo do decydowania o sobie, a Pan ma po prostu prawo załatwiania spraw w jego imieniu (niektórzy twierdzą wręcz, że ubezwłasnowolnienie nie zawsze jest słuszne także w przypadku osób niepełnosprawnych umysłowo). Dokładnie przypadek podpisu w związku z rentą omawia ten tekst (klik). Nie jestem specjalistą, ale być może procedura ustanawiania pełnomocnictwa nie będzie skomplikowana - zasady dotyczące pełnomocnictwa omawia m.in. ten artykuł (klik). W razie wątpliwości może się Pani zwrócić do ZUS z pytaniem, jak powinno wyglądać takie pełnomocnictwo aby zostało uznane.

PS. Po namyśle: a jak się syn podpisał w dowodzie?
Edit: poprawki
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2010-03-03 13:18
NO I TO SA MĄDRE "MĄDROŚCI'HA,HA,HA.
NIE POLEGAJ NA BARBARY WYMYSŁAM,CHYBA,ZE CHCESZ ISC DO MAMRA.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-03-03 13:42
jakby ktoś  miał polegać  na tobie to by prędzej pozycje w grobie zmienił niż uzyskał pomoc
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2010-03-03 13:46
MOJA KOCHANA,DROGA,SLICZNIUTKA BASIU,CHCESZ DAWAC RADY DAJ PRZEMYSLANE A NIE KIERUJ PROSTO NA WRONKI.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-03-03 13:49
po pierwsze nie jestem twoja
po drugie pisze  to o czym wiem a że tobie to nie pasuje nie moja sprawa
Nadrzędny - Autor Staruszka123 Dodany 2010-03-03 13:57 Zmieniony 2010-03-03 14:03
nie moja basiu-tak chciałas zeby napisac!-to jest FAŁSZERSTWO !!!w najczystszej postaci,za FAŁSZERSTWO idzie sie do więzienia!!! FAŁSZERSTWO jest łamaniem prawa i podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat!!!!!!!!!CZY TERAZ ROZUMIESZ????????nakłanianie do ZBRODNI tez jest KARALNE!!!!!!!!!!!!!!!
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-03-03 14:12
dziwne przepisy obowiązują skoro nie można pomóc osobie niepełnosprawnej która nie utrzyma samodzielnie długopisu  się podpisać
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-03-03 17:28
Basiu dokładnie przeczytaj to co podała Boginka zanim ponownie napisz dziwne przepisy. Jakby tak można było wszystko omijać dopiero byłoby bezkrólewie wykorzystujące nie tylko ON ale i ludzi w starszym wieku.
Nadrzędny - Autor jsah Dodany 2010-03-04 10:09 Zmieniony 2010-03-04 10:30
Mój syn jest upośledzony umysłowo w stopniu głębokim i w żaden sposób nie jest w stanie świadomie wyrazić swojej woli bądź prośby, potwierdzając to podpisem czy też odciskiem palców. Po prostu jest on bez kontaktu - nie rozumie mowy ani pisma. Jedynym sposobem na potwierdzanie jego woli bądź prośby w sprawach urzędowych jest podpis ustanowionego prawnie pełnomocnika. Wobec tego  tak czy owak muszę uzyskać prawne pełnomocnictwo na syna.
Zastanawiam się jednak, czy jedynym sposobem uzyskania tego pełnomocnictwa jest ubezwłasnowolnianie syna przez sąd, czy też może są jakieś inne sposoby? Co o tym myślicie?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-03-04 15:06
skoro tak wygląda sytuacja to chyba trzeba syna ubezwłasnowolnić ale nie jestem pewna za pare dni odpisze konkretnie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Renta socjalna - ubezwłasnowolnienie (11833 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill