www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / CZY OSOBA ZE STOPNIEM UMIARKOWANYM MOŻE DOSTAĆ KARTĘ PAR. (28160 - wyświetleń)
- Autor BARBARA GÓRSKA Dodany 2010-03-21 18:39
Witam wszystkich ,proszę o pomoc czy osoba ze stopniem umiarkowanym może otrzymać kartę parkingową,pragnę nadmienić iż w zeszłym roku w pun.9 spełniałam przesłanki w tym roku napisano mi,że nie spełniam(nie wiem czy to pomyłka czyjakieś przepisy się zmieniły? czy znowu pani w Rybniku znowu coś przeoczyła).Bardzo proszę o odpowiedzi,bo będę musiala się odwoływać
Nadrzędny Autor szczepol Dodany 2010-03-21 18:48
z tego co ja wiem to kartę parkingową mogą otrzymać osoby które mają symbol "R"  i chyba "N" musisz sprawdzić jaki masz symbol na decyzji ja mam 05-R i karta mi się należy. W postanowieniach w 2punkcie masz symbol przyczyn niepełnosprawności
Nadrzędny - Autor BARBARA GÓRSKA Dodany 2010-03-21 18:55
Mam symbol 11-I,ale symbol w ubiegłym roku identyczny.Czytałam,że tylko symbol N lub R uprawnia do lekkiego stopnia niepełnosprawności
Nadrzędny - Autor szczepol Dodany 2010-03-21 19:02 Zmieniony 2010-03-21 19:16
symbol "R" to schorzenie ruchome a symbol N to schorzenie neurologiczne jeżeli ty masz "I" to niestety karta ci się nie należy a symbol znaczy o rodzaju schorzenie ja mam umiarkowany stopień niepełnosprawności dawniej 2grupa

tu masz linka http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/55013
Nadrzędny - Autor BARBARA GÓRSKA Dodany 2010-03-21 19:17
Ja mam stopień umiarkowany i zgodnie z przepisamiDz.U. z2005r.Nr108  tak to interpretuję,że osoba ze znacznym i umiarkowanym ma kartę z automatu natomiast w stopniu lekkim musi być R lub N ale może nie mam racji?
Nadrzędny - Autor szczepol Dodany 2010-03-21 19:23
z tego co wiem przepisy sie pozmieniały słuchaj dziwne żeby osoba powiedzmy bez nerki z umiarkowanym stopniem dostała karte parkingową i zajmowała miejsce osobie która nie potrafi chodzić prawda a jest nowelizacja przepisów z 2009r kiedyś było jak mówisz ale od 2009r przepisy sie pozmieniały
tu masz symbole
    01-U - upośledzenie umysłowe;
    2. 02-P - choroby psychiczne;
    3. 03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;
    4. 04-O - choroby narządu wzroku;
    5. 05-R - upośledzenie narządu ruchu;
    6. 06-E - epilepsja;
    7. 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia;
    8. 08-T - choroby układu pokarmowego;
    9. 09-M - choroby układu moczowo-płciowego;
   10. 10-N - choroby neurologiczne;
   11. 11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.
Nadrzędny Autor BARBARA GÓRSKA Dodany 2010-03-21 19:34
DZiękuje ci bardzo ale ja wyczytałam,że Od 23 września 2009 r. zmieniają się przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnością. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2009r Nr 97, poz. 802) kartę parkingową będzie można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, to jest:
- orzeczenia o niepełnosprawności,
- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień
wraz ze wskazaniem spełnienia w punkcie 9 orzeczenia przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Osoby zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne).Sory może będe brutalna ale osoba po usunięciu nerki ma stopień umiarkowany to pewnie dlatego,że musi korzystać ze wsparcia środowiskowego do samodzielnej egzystencji a osoba z problemem ruchowym w stopniu lekkim chyba niczym nie odbiega o tej bez nerki ale to są moje własne wywody
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-03-21 21:11
skoro nie masz w punkcie 9  "spelnia" to Ci sie nie nalezy, jesli Ci na tym zalezy to musisz skladac odwolanie
Nadrzędny - Autor BARBARA GÓRSKA Dodany 2010-03-21 21:49
Dzięki ci Gocha raczej mi zależy bo jestem osobą dość czynną i używającą auta codziennie u nas parkingi płatne ale czy ciągle trzeba się o wszystko upominać przepisy powinny być dość jednolite a ja z tego niewiele rozumiem...
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-03-21 22:54
Barbara, tym razem do Ciebie "sorry", ale też brutalnie powiem - Twoja aktywność tu się ma nijak do faktów.
Przepisy właśnie w tym temacie są dosyć i jednolite i jednoznaczne. Z logiki, karta i przywileje dot. parkowania dotyczą osób z uszkodzeniem narządu ruchu i chyba trudno dyskutować z zasadnością tego. Ty tego wymogu nie spełniasz i z automatu karty nie powinnaś otrzymać.
Sprawiedliwe to to do końca nie jest, bo niejedna osoba ze schorzeniami wewnętrznymi (np. serca czy płuc) też ma upośledzoną zdolność poruszania się, ale to inny temat.
A że już z tego niewiele rozumiesz... to naprawdę inny temat.
No i pomyślmy - gdyby tak wszystkim z orzeczeniem bezkrytycznie te ulgi przysługiwały, czy wszyscy mieliby gdzie parkować...? Wątpię.
Nadrzędny Autor szczepol Dodany 2010-03-21 23:23 Zmieniony 2010-03-21 23:26
Powiem tak ja mam umiarkowany stopień niepełnosprawności symbol 05-R mam problem z poruszaniem ale nie muszę korzystać z wózka co mi i tak grozi w przyszłości ponieważ moja choroba postępuje mam kartę parkingową ale jak się w miarę dobrze czuję to nie korzystam z niej nie zależy mi czasem na tym żeby stawać przy wejściu do hipermarketu bo wiem że są osoby które naprawdę potrzebują tego miejsca pomyśl osoby na wózkach którym naprawdę jest ciężko i nie mają gdzie zaparkować bo są osoby które bezprawnie zajmują mu miejsce jeżeli nie spełniasz warunków w punkcie 9 to znaczy że komisja uznała że dasz sobie radę trochę przejść zastanów się bo ja rozumiem to tak że tobie najbardziej zależy na tej karcie parkingowej pomyśl trochę o osobach którym jest naprawdę ta karta potrzebna
sorka ale mnie coś takiego bulwersuje że osoby które są przykute do wózka nie mają miejsca parkingowego bo są osoby które tych warunków nie spełniają a mają kartę parkingową a co ty masz za schorzenie że aż tak ci zależy na tej karcie    
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-03-23 10:24
Szanowna Pani
wg cytowanych tu już nowych przepisów karta parkingowa będzie przyznana tym osobom niepełnosprawnym, które spełniają warunki określone w Ustawie "Prawo o ruchu drogowym", czyli te osoby u których w orzeczeniu jest zaznaczony pkt. 9. Przyczyna niepełnosprawności ma już tu mniejsze znaczenie. Jeśli w Pani orzeczeniu w pkt. 9 napisano "nie dotyczy" może się Pani odwołać od tego zapisu o ile orzeczenie jeszcze się nie uprawomocniło. 
Nadrzędny - Autor monik Dodany 2010-03-23 17:03
A ja mam literkę t w orzeczeniu  i otrzymałam kartę parkingową, gdy odwołałam się od decyzji po przyznaniu mi 3 gr. -Dostałam 2gr i karte parkingową, ale napisałam w odwołaniu, że prosze m.in o karte,  z tego co się orientuję, to nie do każdego schorzenia dostaje się kartę nawet mając 2gr. trzeba prosic o nią w odwołaniu.
Nadrzędny - Autor szczepol Dodany 2010-03-24 19:48
powiedzmy sobie szczerze że są ludzie i ludziska którym zależy na przywilejach dla osób niepełnosprawnych na karcie parkingowej żeby tylko jak najbliżej drzwi stanąć przy hipermarkecie mieć parking w mieście bezpłatnie itd. Tylko odpowiedzmy sobie na pytanie co mają zrobić osoby niepełnosprawne które mają problemy z poruszaniem które chcąc zaparkować swój samochód nie mają miejsca bo miejsce jest zajęte przez ludzi którzy uzyskali kartę na skaleczony paluszek ZASTANÓWCIE SIĘ NAD TYM  
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-03-24 20:42
Pewnie,że są takie osoby ,które wiele zrobią,żeby mieć taką kartę, niestety sama znam taką i nie jestemw stanie jej wytłumaczyć,ze postępuje niewłaściwie,widzę,że jest to po prostu egoista i tyle i co można zrobić,urząd wydał kartę ,więc z niej korzysta bez wyrzutów sumienia
Nadrzędny - Autor szczepol Dodany 2010-03-29 17:31
dodam że sami ludzie robią sobie krzywdę i innym wspomnicie moje słowa za jakiś czas że doprowadzicie do tego a żeby takową kartę dostać bedzie graniczyć z cudem ponieważ zaostrzą sie przepisy dotyczące wydawania kart parkingowych tylko co wtedy powiedzą niepełnosprawni którzy nie będą potrafili chodzić powiem tyle zostanie im tylko podziękować CWANIAKĄ z skaleczonym paluszkiem ludzie zastanówcie się trochę 
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-03-29 17:38
szczepol ,wiem o tym i bardzo to potępiam ,nie znoszę takiego cwaniactwa
Nadrzędny - Autor mirek.bak Dodany 2010-03-30 17:54
Mam taką kartę od 9 lat.Mieszkam w centrum Katowic.Wokół mnie ok.15 kopert dla niepełnsprawnych a ja i tak nieraz nie mam gdzie stanąć:albo jakiś przedstawiciel postawi auto(5 stów mardatu zwraca firma a z puntami jakoś sobie poradzi),albo wysportowany człowiek podjeżdża SUV-em i wystawia kartę babci,sąsiada lub osoby,od której ją wygrał na Allegro...i jeśli taka karta jest to nie ma podstaw do prawnych działań przeciwko cwaniaczkowi. A poza tym:trzeba mieć dobrą baterię w telefonie aby zgłosić nadużycie w straży miejskiej.Pozdrawiam wszystkich.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-03-31 09:31
„albo wysportowany człowiek podjeżdża SUV-em i wystawia kartę babci,sąsiada lub osoby,od której ją wygrał na Allegro”
Tu jest podstawa prawna do interwencji. Można korzystać z miejsc parkingowych tylko wówczas gdy się taka osobę przewozi. Oczywiście nakłonienie straży miejskiej do interwencji to inna sprawa. Ale po prostu trzeba pisać skargi jeśli nie chcą podejmować działań. Być może warto też porozmawiać z Katowickim pełnomocnikiem ds. ON
http://www.katowice.eu/pl/informator-dla-mieszkanca/informacje-dla-osob-niepelnosprawnych/pelnomocnik-prezydenta-ds-osob-niepelnoosprawnych.htm

nie zauważyłem by na allegro handlowano kartami – proszę o informacje jełsi ktoś trafi na taką sytuacje.
Nadrzędny - Autor mirek.bak Dodany 2010-03-31 15:12 Zmieniony 2010-03-31 15:36
Słowa allegro użyłem bez cudzysłowu,chodziło mi nie o konkretny portal(przy okazji przepraszam "Allegro",jeśli poczuli się dotknięci) a o możliwość zdobycia takiej karty w sieci. Co do Kodeksu Drogowego :pojazd ,w którym taka karta się znajduje i jest widoczna,a więc spełnia wymogi w/w Kodeksu jest nie do ruszenia. Cwaniaczek taki zawsze może powiedzieć, że przywiózł właścidiela(kę) karty, i na nią czeka. A że Ona gdzieś się zawieruszyła ? No cóż...Można oczywiście złożyć wniosek o przeprowadzenie śledztwa do np. prokuratury ,ale niech sobie CENTRUM INTEGRACJA sama próbuje takich działań. P.S .Z tą kartą jest taka ciekawostka,że można z nią jeździć np.po drodze wyłączonej z ruchu nie będąc jej(tej karty znaczy) właścicielem tłumacząc się ,że po właściciela się jedzie bądź się go odwiozło.  Serdecznie pozdrawiam!
Nadrzędny Autor szczepol Dodany 2010-04-01 17:50
I to jest to o czy ja mówię są cwaniaczki którzy działaniami doprowadzą do tego że polska zrobi sie dzikim krajem jak powiedział pewien poseł były minister. Chodzi mi o to że jest, bardzo dużo osób które, korzystają z przywilejów niepełnosprawnych. Załatwiają sobie grupę niepełnosprawności żeby tylko uzyskać kartę a co za tym idzie, że dojdzie do tego że otrzymanie karty będzie graniczyć z cudem ponieważ komisje orzekające nie będą przyznawali tych kart tylko kto na tym straci sami niepełnosprawni. Cwaniaczki znowu coś innego wymyślą ja mam schorzenie ruchowe tzn że są dni czasem że mam problem z poruszaniem sie a czasem jest oki oczywiście po przedawkowaniu leków przeciwbólowych i obawiam się że dojdzie do tego że kartę parkingową otrzyma tylko osoba która sama nie potrafi chodzić a osoby które jakoś sobie radzą chociaż z problemem ale dają radę sami chodzić to karty nie otrzymają a osoby które dziś kombinują to i tak coś wymyśla i tylko my będziemy poszkodowani. Dlatego nie dziwcie mi sie że jak słyszę słowa typu jak mam umiarkowany stopień to należy mi sie karta z automatu bo owa osoba prowadzi aktywny tryb życia bo musi parkować za darmo  i blisko miejsca docelowego sorka ale mnie to drażni bo ja też bym chciał czasem prowadzić aktywny tryb życia ale nie potrafię czasem z łóżka wstać bo tak mnie stawy bolą i dziennie muszę przedawkowywać leki przeciwbólowe 
Nadrzędny Autor barnaba24 Dodany 2011-06-07 16:13
Przecież takie dureństwa zawdzięczamy Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji.
Kartę można załatwić i to w prosty sposób, a dzięki Integracji naciągacze uzyskali nowe przywileje-
mogą parkować na kopercie. Masz krzywą stopę i sru już masz kartę i  nie bólisz 500 zł.
Czego wy się nie dotkniecie to wszytko s... konicie.
Nadrzędny - Autor Ona131721 Dodany 2011-06-07 13:29
Święta racja! W przepisach jest jasno napisane, że prawo do karty jest gdy jest stopień umiarkowany. Nie próbujcie na siłę zmieniać prawa. Przecież nie będę płacić skoro można stawać za darmo i się to komuś należy!
Nadrzędny Autor ONAMaZawszeRacje Dodany 2011-06-24 07:30
prawo jest prawo... nie kazdy musi od razu zajmowac jedno jedyne miejsce na ktorym jest koperta, ale zgadzam sie z tym, ze mozna parkowac za darmo, bo nie kazdy jest na tyle bogaty zeby w strefie zawsze placic
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / CZY OSOBA ZE STOPNIEM UMIARKOWANYM MOŻE DOSTAĆ KARTĘ PAR. (28160 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill