www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / orzeczenia z poradni psycho-ped (13463 - wyświetleń)
- Autor malgorzata Dodany 2006-12-19 20:43
czy ktos moze wie jak zmusic poradnie, zeby wydala orzeczenie? jestem nauczycielka i mamy w szkole chlopca z zespolem downa. rodzice i my nauczyciele chcemy, zeby mial indywidualne nauczanie. niestety wojt nie da pieniedzy, bo nie ma orzeczenia. poradnia wydaje tylko opinie i twierdzi, ze orzeczenia to wymysl naszego wojta. gdyby ktos wiedzial do kogo sie zwrocic prosze o pomoc.
Nadrzędny - Autor ewamonika1 Dodany 2006-12-20 10:42
witaj,
Odebrałam dokument w zeszłym tygodniu, więc piszę na bieżąco. Faktycznie - tytuł dokumentu brzmi: Opinia (u nas chodzi o potrzebę wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, ale z tego, co wiem, są to podobne dokumenty). Na tej podstawie syn ma zajęcia z psychologiem.

e.
Nadrzędny - Autor KAKA Dodany 2006-12-20 11:04
witam WAS szanowne panie ja jestem mamą chłopca niepełnosprawnego 7lat .I sprawa wygląda tak wczesna interwencja to znacznie coś innego niż nauczanie indywidualne!!!!!!  Dwie różne sprawy .Sama przez to przechodziłam żeby gmina dała pieniądze musicie iść do lekarz prowadzącego dziecko ido wam ON skierowanie  na badania do poradni o nauczanie indywidualne tak to wygląda według prawa a jak już będziecie mieć papierek to GMNIA MUSIA DAć KASę łASKI NIE ROBI
Nadrzędny - Autor ewamonika1 Dodany 2006-12-20 16:06
Ale ja nie twierdzę, że to jest ta sama sprawa. Napisałam, że wg mojej wiedzy, opinie są podobne - tzn. że są to opinie a nie orzeczenia. (mogę się mylić, mam z tym do czynienia dopiero od niedawna). Starając się o wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, psycholog uprzedziła mnie, że mogę też dostać opinię o indywidualnym nauczaniu (na przyszłość), bo druk wniosku dotyczył obu spraw.
Starając się o wczesne wpomaganie rozwoju synka, musiałam dostarczyć zaświadczenie od lekarza prowadzącego, syn musiał być przebadany przez psychologa, do tego zaświadczenie logopedy i pedagoga.

e.
Nadrzędny Autor KAKA Dodany 2006-12-21 07:51
ewamonika 1  ale uwierz mi że o nie jest tak prosto żeby GMINA dała pieniądze nawet jeśli dziecko ma stopień znaczny a o tym co jest opis to na pewno ma .Wczesna Interwencja działa przy Ośrodkach Szkolno Wychowawczych a one znajdują się w dużych miastach  tam jest łatwiej bo nikt tak nie liczy .
Nadrzędny - Autor malgorzata Dodany 2006-12-20 19:55
niestety u lekarza i w poradni Tomek byl. Niestety poradnia wydala tylko opinie, bo twierdzi, ze orzeczenie to wymysl wojta i nie wyda takiego dokumentu. a wojt nie da pieniedzy, bo nie ma orzeczenia. bledne kolo.
Nadrzędny Autor KAKA Dodany 2006-12-21 18:26
Witaj małgosiu , z poradni musisz mieć opis rozwoju dziecka i na samym końcu ma być napisane że wymaga nauczania indywidualnego i wójt musi dać pozwolenie a jak nie to napisz do PREZYDENTA RP ja tak zrobiłam i się dało .Dziecka jest zakwalifikowane na indywidualna od 2007 i kasa musiał się znaleść ja mieszkam w małej gminie , mama
Nadrzędny Autor Studentka2 Dodany 2007-12-01 00:01
Dzień dobry. Jestem studentką III roku pedagogiki. Moim zadaniem jest napisanie pracy na temat dzieci autystycznych w oparciu o diagnozę, opinię specjalisty. Miałabym prośbę mogłaby Pani przesłać mi na emaila taką diagnozę (opinię anonimową) byłabym wdzięczna.Proszę.
Nadrzędny Autor malgorzata o Dodany 2007-12-04 10:08
takie sprawy w mojej miejscowosci zalatwia sie w Starostwie powiatowym
Nadrzędny - Autor monik24 Dodany 2009-03-09 21:38
Witam.Jestem nowa na Forum,i mam podobne doświadczenie...Mianowicie:Mój synek ( 3,5 l) ma opóźniony rozwój umysłowy.W nadziei na lepszy jego rozwój postanowiłam posłać go do przedszkola integracyjnego.A żeby mógł korzystać z indywidualnych zajęć z Pedagogiem,Psychologiem,Logopedą potrzebne jest Orzeczenie o stopniu umiarkowanym.Niestety Pani Dyrektor wydała jedynie opinię,w której wyraźnie jest podkreślone że ze względu na występujące u dziecka zaburzenia rozwojowe,musi ono zostać objęte specjalistyczną pomocą w przedszkolu integr. w celu stymulacji rozwojowej. Z tego co mi tłumaczyła P. Dyrektor PPP,Mój syn ma upośledzenie lekkie,i to go kwalifikuje do tego,żeby trafić do grupy,natomiast P.Dyrektor przedszkola jest potrzebne orzeczenie żeby synek mógł korzystać z przywilejów (wiem,że mój synek nie poradzi sobie w masowym przedszkolu,poza tym,obawiam się że zostałby pozostawiony sam sobie w tak dużej grupie dzieci zwłaszcza zdrowych).Zwróciłam się więc znów do Dyrektor PPP z zapytaniem dlaczego taka opinia,i dlaczego nie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ( bo to dwie różne rzeczy),skoro mój syn potrzebuje wczesnego wspomagania rozwoju? Pani Dyrektor "uświadomiła" mnie,że Igor nie może dostać orzeczenia i ona go nie wyda,bo to wymysł Pani Dyrektor przedszkola,a jego wyniki testów były dobre  (Pani Dyrektor PPP odwzorowała się na opinii innej P.Psycholog,wydanej w Ośrodku Wczesnej Pomocy "Dać Szansę" gdzie uczęszczamy na zajęcia wdrażające synka w grupę rówieśniczą,a w poradni PPP,synek nie podejmował się żadnych zadań z testów,nie chciał współpracować,toteż postanowili sobie podnieść jego kwalifikacje...),natomiast żeby mieć orzeczenie o stopniu lekkim,synek musi się mieścić w przedszkolnym kryterium wiekowym (???)....Jestem w kropce,nie wiem czy można się odwoływać od tej opinii,ile mam na to czasu itd.Szukam po różnych forach tematów związanych z orzeczeniem o niepełnosprawności,i z tego co wyczytałam na pewnym forum:

-"Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
(Art. 4. ust. 2. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.)

Standardy dotyczące kwalifikowania do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające naruszenie sprawności organizmu powodujące:
           * czasową pomoc w pełnieniu ról społecznych — konieczność udzielenia pomocy polegającej na udzieleniu wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, z zakresu współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz w pełnieniu określonych ról społecznych, w okresach wynikających ze stanu zdrowia;
           * częściową pomoc w pełnieniu ról społecznych — wystąpienie co najmniej jednej z okoliczności, o których mowa powyżej."

-"Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
(Art. 4. ust. 3. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997
       
Standardy dotyczące kwalifikowania do lekkiego stopnia niepełnosprawności określają kryteria naruszonej sprawności organizmu powodujące:
          * istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy — naruszona sprawność organizmu powodująca ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku w porównaniu do wydajności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną;
          * ograniczenia w pełnieniu ról społecznych — trudności doświadczane przez osobę zainteresowaną relacjami z otoczeniem według przyjętych norm społecznych, jako skutek naruszonej sprawności organizmu;
          * możliwość kompensacji ograniczeń — wyrównywanie dysfunkcji organizmu spowodowanej utratą lub chorobą narządu, dzięki przedmiotom ortopedycznym, środkom pomocniczym i środkom technicznym.

Dla mnie najważniejsze jest,żeby synek mógł mieć to wczesne wspomaganie rozwoju,i wydaje mi się że P.Dyr. PPP dobrze wiedziała że gdyby wystawiła teraz to orzeczenie o st .u miarkowanym,to nie zaszkodziła by synkowi w normalnym życiu tylko by pomogła w jego rozwoju.Z pewnością synek zaczął by się rozwijać w grupie integracyjnej,mogłabym Go normalnie posłać do przedszkola integr. ze świadomością że będzie miał wspomagany rozwój i że będzie miał kontakt z innymi dziećmi,co też jest ważne.Po roku czasu mogłaby równie dobrze wystawić orzeczenie o stopniu lekkim (tak jak teraz),kiedy to już synek będzie się mieścił w wieku przedszkolnym....Ale to zależy od dobrej woli jak to się mówi....
Nadrzędny - Autor ania_sb Dodany 2009-03-11 22:28
Czegoś tu nie rozumie,PPP wydaje orzeczenia lub opinie a orzeczenie o stopniu niepełniaprawności dziecka wydaje Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta.Syn ma opózniony rozwój umysłowy i mam orzeczenie z PPP o indywidualnym nauczaniu.
Nadrzędny - Autor monik24 Dodany 2009-03-11 23:20
Jeżeli Pani syn ma orzeczenie z PPP o stopniu umiarkowanym załóżmy,to moim zdaniem dobrze,bo daje to Pani dziecku możliwość wspomagania jego rozwoju w grupie integracyjnej ( gdy dziecko idzie do przedszkola) Z tego co ja rozumiem w tych sprawach,to Burmistrz miasta,ma obowiązek wtedy wydać pieniądze na indywidualne nauczanie dla Pani dziecka...być może się mylę...Bo moje dziecko ma opóźniony rozwój,ale PPP nie chce wydać orzeczenia,bo twierdzi że jego przypadek to tzw. luka prawna...a ja chcę żeby moje dziecko zaczęło korzystać z wczesnej pomocy,bo później być może na to za późno...Pozdrawiam!!
Nadrzędny - Autor renata 33 Dodany 2009-07-29 15:21
Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania(dokładnie taki tytuł) dostała moja córka od Specjalistycznej Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej.Skierowana do poradni była przez pedagoga szkolnego.
Nadrzędny Autor renata 33 Dodany 2009-07-29 15:27
  OPINIA(taki tytuł)  nosi dokument z SPPP  dotyczacy zwolnienia z egzaminu,do gimnazjum potem do liceum.też wnioskowała o te opinie pedagog szkolna.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / orzeczenia z poradni psycho-ped (13463 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill